Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Netanyahu dreigt met hevige oorlog als Hezbollah bestand schendt

Netanyahu dreigt met hevige oorlog als Hezbollah bestand schendt

JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft donderdag gewaarschuwd dat als Hezbollah zich niet aan het bestand in Libanon houdt er een "intensieve oorlog" zal volgen. De premier zei in zijn eerste interview sinds het staakt-het-vuren van kracht is dat hij de strijdkrachten de opdracht heeft gegeven om in het geval van "grootschalige schendingen" harder op te treden dan "de chirurgische operaties die we nu uitvoeren".

Netanyahu zei volgens The Times of Israel dat de inwoners van het noorden van Israël in fasen zullen terugkeren als het veilig is. Inmiddels zijn alle beperkingen op bijeenkomsten ten zuiden van Haifa opgeheven. De premier werd gevraagd waarom er geen bufferzone in Zuid-Libanon komt. Netanyahu antwoordde dat de dreiging van een grondoffensief door Hezbollah is weggenomen en dat alle ondergrondse bunkers en tunnels en bovengrondse infrastructuur van de sjiitische beweging bij de grens zijn vernietigd.

Beide partijen zijn inmiddels al beschuldigd van het schenden van het bestand dat in de nacht van dinsdag op woensdag van kracht werd. Zo maakte het Israëlische leger melding van meerdere incidenten waarbij is opgetreden tegen Hezbollah-strijders die zich niet aan de afspraken zouden hebben gehouden. Het Libanese leger zei op zijn beurt dat Israël meerdere keren via de lucht het bestand heeft geschonden.

Gevraagd naar een mogelijk staakt-het-vuren in Gaza met Hamas waarbij de gijzelaars worden vrijgelaten, zei Netanyahu dat daarvoor "de omstandigheden aanzienlijk zijn verbeterd". Hij gaf aan met een gevechtspauze te zullen instemmen "wanneer we denken dat we de vrijlating van de gegijzelden kunnen bewerkstelligen".

Netanyahu ging tijdens het interview ook in op hoe het besluit tot stand kwam om Hezbollah-leider Hassan Nasrallah in september uit te schakelen. Hij zei dat tegenstanders daarvan in het veiligheidskabinet waarschuwden voor een oorlog met Iran en dat de Verenigde Staten ervan op de hoogte moesten worden gesteld. Dat laatste wees Netanyahu naar eigen zeggen af.

In het vliegtuig op weg naar New York om een toespraak te geven bij de Verenigde Naties, hakte de premier de knoop door. "Ik sliep twee uur, pakte toen de telefoon en belde de minister van Defensie en de stafchef. Ik zei: Ik heb een besluit genomen. We gaan achter hem aan. We nemen alle risico's, en het is het risico waard." Netanyahu riep na in New York te zijn geland het veiligheidskabinet bijeen om het besluit goed te keuren en zei toen dat de VS pas geïnformeerd mochten worden als de vliegtuigen om Nasrallah te doden al in de lucht waren.

Meer uit Buitenland

Vrijdag gesprekken tussen Oekraïense en Russische delegaties

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Oekraïense en Russische delegaties die naar Istanbul zijn gekomen zullen vrijdag met elkaar om de tafel gaan, meldt het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. Er zal ook een Turks team aanschuiven bij de onderhandelingen.

5 uur geleden
VN oneens met plan voor hulp aan Gaza

NEW YORK (ANP/AFP) - Het plan van een nieuwe, door de Verenigde Staten gesteunde humanitaire organisatie in Gaza is niet in lijn met de basisprincipes van de Verenigde Naties, zegt een woordvoerder van de VN donderdag. De Gaza Humanitarian Foundation (GHF) wil hulp in Gaza distribueren vanuit beveiligde distributiepunten, maar de VN zullen daar niet aan deelnemen.

7 uur geleden
Geweld bij pro-Palestijns protest in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - Een pro-Palestijns protest in Berlijn is uitgemond in geweld tussen de betogers en de politie. De politie roept de aanwezigen op om te vertrekken en heeft volgens Duitse media al twintig tot dertig aanhoudingen verricht. Er waren ruim duizend demonstranten.

7 uur geleden
Costa sluit toetreding Albanië tot EU voor 2030 niet uit

TIRANA (ANP) - Voorzitter van de EU-leiders António Costa sluit niet uit dat Albanië voor 2030 kan toetreden tot de Europese Unie, zei hij donderdag tijdens een persconferentie met de Albanese premier Edi Rama. "Als Albanië in hetzelfde tempo blijft leveren, is dat heel goed mogelijk. Maar het hangt ervan af of Albanië op dezelfde weg doorgaat of niet."

8 uur geleden
EU-defensiechefs roepen politiek op besluiten te nemen

BRUSSEL (ANP) - Het geduld van EU-defensiechefs raakt op. De politiek moet niet langer praten over een eventuele missie in Oekraïne of investeringen in defensie, maar besluiten nemen. Dat was de boodschap van de defensiechefs na afloop van een bijeenkomst in Brussel.

9 uur geleden
Zelensky stuurt delegatie naar Istanbul voor gesprek met Rusland

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stuurt een delegatie naar Istanbul voor directe gesprekken met Rusland. Eerder wilde de president nog persoonlijk gaan, maar omdat zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin niet komt opdagen, ziet Zelensky daar ook vanaf.

11 uur geleden
Duitsland weigert meer mensen aan de grens

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft fors meer mensen geweigerd aan de grens nadat de controles daar waren opgevoerd. Het ging in de afgelopen zeven dagen om 739 mensen die het land wilden binnenkomen, meldt de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. Dat waren er een week eerder nog 511.

12 uur geleden