Netanyahu: dood Larijani stap richting omverwerping regime
JERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.
Het omverwerpen van het Iraanse regime door burgers "zal niet in één keer gebeuren en het zal niet gemakkelijk zijn", zei Netanyahu. "Maar als we volhouden, geven we hun de kans om hun lot in eigen handen te nemen."
In Iran waren eind 2025 en begin 2026 al massale protesten tegen de regering. De Iraanse autoriteiten onderdrukten die demonstraties met veel geweld. Het exacte dodental is niet bekend, maar loopt waarschijnlijk in de duizenden.
Iran heeft vooralsnog niet bevestigd dat Larijani is gedood door de Israëliërs. Hij wordt gezien als een spilfiguur binnen het regime en een vertrouweling van de hoogste Iraanse leider Ali Khamenei, die aan het begin van de oorlog was gedood.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.
5 uur geledenPERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.
6 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.
7 uur geleden