Netanyahu blokkeert terugkeer Palestijnen naar noorden Gaza
JERUZALEM/CAÏRO (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu staat toch niet toe dat Palestijnen dit weekeinde kunnen teruggaan naar het noorden van de Gazastrook. Hij eist dat Hamas eerst een vrouwelijke burger vrijlaat. Volgens hem was dat afgesproken, maar de vrouw, Arbel Yehud, is nog niet vrijgelaten.
De vrijlating van Palestijnse gevangenen gaat zoals overeengekomen door, nadat Hamas zaterdag vier gijzelaars had vrijgelaten. Het zijn vrouwelijke militairen. Volgens Netanyahu zouden eerst de burgers vrijkomen.
Hamas heeft in een reactie laten weten dat Yehud gezond is en komende zaterdag wordt vrijgelaten. Yehud zou mogelijk niet door Hamas worden gegijzeld, maar door een groep die zich Palestijnse Islamitische Jihad noemt.
Aankondiging
De aankondiging van Netanyahu betekent ook dat de zone waarmee de Israëlische bezettingsmacht het noorden van het zuiden van de strook scheidt, niet zoals voorzien zondag wordt ontruimd. De strook land wordt de Netzarim-corridor genoemd.
Hamas betitelt het Israëlische beleid als uitstel van de uitvoering van de bestandsakkoorden. De beweging waarschuwt dat dit gevolgen zou kunnen hebben voor de verdere uitvoering van de akkoorden.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
2 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
4 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
5 uur geleden