Netanyahu blijft bij eis namen gijzelaars, wapenstilstand onzeker
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de geplande wapenstilstand tussen Israël en Hamas zondagochtend om 07.30 uur Nederlandse tijd niet doorgaat als hij dan van Hamas nog geen lijst heeft gekregen met de namen van gijzelaars die de organisatie vrij zal laten als onderdeel van de deal.
Hamas zegt te kampen met technische problemen waardoor de lijst nog niet rond is. De beweging bevestigt in een verklaring wel haar "toewijding" aan de uitvoering van de deal.
Zaterdagavond had Netanyahu al gewaarschuwd dat de ruil van Palestijnse gevangenen tegen gijzelaars niet zou plaatsvinden, tenzij de lijst met namen zou worden verstrekt. Hij zei ook dat het staakt-het-vuren in elk geval "tijdelijk" is en dat Israël zich het recht voorbehoudt om de oorlog te hervatten. De premier rekent daarbij op Amerikaanse steun.
In principe zou vanaf zondagochtend een staakt-het-vuren gelden dat in een eerste fase zes weken moet duren. In die periode zouden ook 33 Israëlische gijzelaars worden geruild tegen 1904 Palestijnse gevangenen.
In de nacht van vrijdag op zaterdag gaf de Israëlische regering haar goedkeuring voor de deal, die mede is onderhandeld door diplomaten uit Qatar, Egypte en de Verenigde Staten.
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
6 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
7 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
7 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
7 uur geleden