Netanyahu blij met Orbáns uitnodiging, maar zegt niet of hij gaat
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán bedankt voor de voorgenomen uitnodiging naar Hongarije te komen, maar laat nog in het midden of hij ook van plan is om die reis te maken. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde donderdag een arrestatiebevel uit tegen Netanyahu en Hongarije is als lid daarom verplicht om de Israëlische premier aan te houden als hij het land bezoekt.
Hongarije staat "aan de kant van rechtvaardigheid en de waarheid", aldus Netanyahu. "In tegenstelling tot de beschamende zwakte van degenen die de schandalige beslissing tegen Israël steunen." De Israëlische premier zegt dat Orbán "morele helderheid" heeft getoond door uit te spreken dat hij van plan is om Netanyahu ondanks het arrestatiebevel uit te nodigen.
Het kantoor van Netanyahu heeft ook de brief gepubliceerd die Orbán aan Netanyahu heeft geschreven. "Hongarije veroordeelt deze schandelijke beslissing ten zeerste", schreef de Hongaarse premier. Hij voegt daaraan toe dat het aanhoudingsbevel geen invloed heeft op de band tussen beide landen en dat Israël "het volste recht heeft zich te verdedigen".
Poetin
Hongarije is, net als de rest van de Europese Unie, aangesloten bij het ICC. Andere Europese landen hebben nog in het midden gelaten of ze Netanyahu daadwerkelijk zouden arresteren, maar onder meer Nederland heeft gezegd dat het zich zal houden aan het bevel van het strafhof.
Orbán heeft eerder al gezegd dat ook de Russische president Vladimir Poetin niet bang hoeft te zijn voor een arrestatie bij een bezoek aan zijn land. Poetin wordt door het ICC gezocht in verband met de deportatie van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn begonnen met nieuwe aanvallen op Iran, melden de Amerikaanse strijdkrachten op X. Volgens het leger worden doelen van de Iraanse Revolutionaire Garde bestookt. Dit als reactie op eerdere Iraanse aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz en op landen waar Amerikaanse militairen gestationeerd zijn.
21 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/DPA) - Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken blijft volhouden niets te maken te hebben met de drones met explosieven die vorige maand gevonden werden op en rond het vliegveld van Leipzig. De Duitse regering houdt het Kremlin verantwoordelijk voor die aanval, maar Rusland doet die beschuldiging af als een "anti-Russisch" verzinsel, meldt het Russische persbureau Interfax.
26 minuten geledenBERLIJN (ANP) - EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen zegt contact te hebben gehad met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz over het drone-incident op de luchthaven van Leipzig begin augustus. Duitsland wees daarvoor dinsdag de beschuldigende vinger naar Rusland en kwam met een reeks maatregelen tegen het Kremlin. Zo zal onder meer het consulaat in Bonn worden gesloten. In haar bericht spreekt ze van "sterke maatregelen" in reactie op "escalerende en serieuze daden".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte sluit zich aan bij de Duitse beschuldiging dat Rusland achter de droneaanval op het vliegveld van Leipzig zat. "Het bewijs is duidelijk", aldus Rutte op X. "De NAVO is volledig solidair met Duitsland na de Russische hybride aanval in Leipzig."
1 uur geledenWICKLOW (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas kan "helaas" geen succes melden over meer Patriots voor Oekraïne. Er zijn gesprekken geweest en telefoontjes gepleegd met landen die ze in voorraad hebben, maar die hebben dinsdag ondanks druk vanuit diverse EU-landen in het Ierse Wicklow niets toegezegd. De pogingen om landen als Spanje en Griekenland alsnog te overtuigen, worden voortgezet, zei Kallas in een persconferentie na een informele vergadering van EU-ministers van Defensie.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland houdt Rusland verantwoordelijk voor de drones met explosieven die op en rond het vliegveld van Leipzig zijn gevonden. De "hybride aanval" past in een patroon van eerdere Russische aanvallen, zegt de regering in Berlijn. Betrokkenen bij de aanval werkten in opdracht van Russische diensten, zou uit onderzoek zijn gebleken. Voor straf sluit Duitsland onder meer het consulaat in Bonn en het Ruslandhuis in Berlijn.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Andy Burnham heeft tijdens zijn eerste toespraak in het parlement eer betuigd aan zijn voorganger Keir Starmer. Die maakte dinsdag bekend dat hij zich terugtrekt uit de politiek en zijn zetel voor Labour opgeeft.
2 uur geleden