
Netanyahu blij met Orbáns uitnodiging, maar zegt niet of hij gaat
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán bedankt voor de voorgenomen uitnodiging naar Hongarije te komen, maar laat nog in het midden of hij ook van plan is om die reis te maken. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde donderdag een arrestatiebevel uit tegen Netanyahu en Hongarije is als lid daarom verplicht om de Israëlische premier aan te houden als hij het land bezoekt.
Hongarije staat "aan de kant van rechtvaardigheid en de waarheid", aldus Netanyahu. "In tegenstelling tot de beschamende zwakte van degenen die de schandalige beslissing tegen Israël steunen." De Israëlische premier zegt dat Orbán "morele helderheid" heeft getoond door uit te spreken dat hij van plan is om Netanyahu ondanks het arrestatiebevel uit te nodigen.
Het kantoor van Netanyahu heeft ook de brief gepubliceerd die Orbán aan Netanyahu heeft geschreven. "Hongarije veroordeelt deze schandelijke beslissing ten zeerste", schreef de Hongaarse premier. Hij voegt daaraan toe dat het aanhoudingsbevel geen invloed heeft op de band tussen beide landen en dat Israël "het volste recht heeft zich te verdedigen".
Poetin
Hongarije is, net als de rest van de Europese Unie, aangesloten bij het ICC. Andere Europese landen hebben nog in het midden gelaten of ze Netanyahu daadwerkelijk zouden arresteren, maar onder meer Nederland heeft gezegd dat het zich zal houden aan het bevel van het strafhof.
Orbán heeft eerder al gezegd dat ook de Russische president Vladimir Poetin niet bang hoeft te zijn voor een arrestatie bij een bezoek aan zijn land. Poetin wordt door het ICC gezocht in verband met de deportatie van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft geopperd een noodtoestand af te kondigen om militairen te kunnen sturen naar Amerikaanse steden, die volgens hem lijden onder uit de hand gelopen misdaad. De Amerikaanse president heeft leden van de Nationale Garde naar Chicago en Portland gestuurd tegen de wens van lokale autoriteiten, die erop wijzen dat de misdaad in hun steden juist afneemt.
26 minuten geledenRABAT (ANP/AFP) - Een Marokkaanse rechtbank heeft in hoger beroep de celstraf van 2,5 jaar bevestigd voor de feministe Ibtissame Lachgar wegens belediging van de islam. De 50-jarige activiste, bekend om haar inzet voor individuele vrijheden, had eind juli op sociale media een foto van zichzelf gepost waarop ze een t-shirt droeg met het woord "Allah" gevolgd door de zin "is lesbisch".
2 uur geledenMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Weinig vrouwen en leden van minderheidsgroepen hebben vooralsnog uitzicht op een plek in het nieuwe Syrische parlement. Dat meldde de kiescommissie toen die voorlopige resultaten bekendmaakte na een stembusgang.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse president Macron heeft vertrekkend premier Lecornu gevraagd toch nog stappen te ondernemen om een uitweg te vinden uit de politieke crisis. Hij wil dat de regeringsleider, die nog geen maand in ambt was, een laatste poging doet voor de "stabiliteit" van het land.
5 uur geledenKOEWEITSTAD (ANP/AFP) - De Europese Unie wil een rol in het overgangsbestuur van de Amerikaanse president Donald Trump voor de Gazastrook, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag. "Ja, we vinden dat Europa een belangrijke rol speelt en we zouden hier ook aan mee moeten doen", zei Kallas, toen haar werd gevraagd of de EU wilde deelnemen aan Trumps overgangsbestuur.
7 uur geledenCHICAGO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Illinois stapt naar de rechter om te voorkomen dat troepen van de Nationale Garde worden ingezet in Chicago. President Donald Trump krijgt het verwijt dat hij de gardisten gebruikt "om zijn politieke vijanden te straffen".
7 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR/AFP) - In Egypte is het overleg begonnen tussen Israël en de Palestijnse beweging Hamas over het vredesplan van de Amerikaanse president Trump, meldt de Egyptische staatszender Al Qahera. De twee delegaties onderhandelen niet rechtstreeks met elkaar, maar via bemiddelaars Egypte en Qatar.
7 uur geleden