Netanyahu blij met Orbáns uitnodiging, maar zegt niet of hij gaat
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn Hongaarse ambtgenoot Viktor Orbán bedankt voor de voorgenomen uitnodiging naar Hongarije te komen, maar laat nog in het midden of hij ook van plan is om die reis te maken. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde donderdag een arrestatiebevel uit tegen Netanyahu en Hongarije is als lid daarom verplicht om de Israëlische premier aan te houden als hij het land bezoekt.
Hongarije staat "aan de kant van rechtvaardigheid en de waarheid", aldus Netanyahu. "In tegenstelling tot de beschamende zwakte van degenen die de schandalige beslissing tegen Israël steunen." De Israëlische premier zegt dat Orbán "morele helderheid" heeft getoond door uit te spreken dat hij van plan is om Netanyahu ondanks het arrestatiebevel uit te nodigen.
Het kantoor van Netanyahu heeft ook de brief gepubliceerd die Orbán aan Netanyahu heeft geschreven. "Hongarije veroordeelt deze schandelijke beslissing ten zeerste", schreef de Hongaarse premier. Hij voegt daaraan toe dat het aanhoudingsbevel geen invloed heeft op de band tussen beide landen en dat Israël "het volste recht heeft zich te verdedigen".
Poetin
Hongarije is, net als de rest van de Europese Unie, aangesloten bij het ICC. Andere Europese landen hebben nog in het midden gelaten of ze Netanyahu daadwerkelijk zouden arresteren, maar onder meer Nederland heeft gezegd dat het zich zal houden aan het bevel van het strafhof.
Orbán heeft eerder al gezegd dat ook de Russische president Vladimir Poetin niet bang hoeft te zijn voor een arrestatie bij een bezoek aan zijn land. Poetin wordt door het ICC gezocht in verband met de deportatie van Oekraïense kinderen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een racistische video verwijderd met oud-president Barack Obama en diens vrouw Michelle als apen. Het bericht is niet meer te zien op Trumps spreekbuis Truth Social. Het Witte Huis verklaarde dat de beelden per ongeluk door een medewerker waren geplaatst.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse politie heeft vrijdag op twee adressen huiszoekingsbevelen uitgevoerd in verband met een onderzoek naar "wangedrag in een openbaar ambt". In een verklaring zegt de politie dat "een 72-jarige man" betrokken is bij het wangedrag. In het persbericht noemt de politie geen naam, maar tegenover Sky News bevestigt ze dat de doorzoekingen verband houden met het onderzoek naar oud-bewindspersoon Peter Mandelson.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De zwarte Republikeinse senator Tim Scott roept president Donald Trump op de video waarin oud-president Barack Obama en zijn vrouw Michelle worden afgebeeld als apen, offline te halen. "Ik hoop dat het nep is, want het is het meest racistische dat ik ooit uit dit Witte Huis heb gezien", schrijft hij op X.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie komt met een nieuw sanctiepakket tegen Rusland, het twintigste. De nieuwe sancties richten zich onder meer op Russische energie, financiële diensten en handel, laat voorzitter van de Commissie Ursula von der Leyen weten.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft excuses aangeboden voor haar "vriendschap met Epstein". Het Noorse hof deelde vrijdag een verklaring van de kroonprinses. "Het is belangrijk voor mij om mijn excuses aan te bieden aan iedereen die ik teleurgesteld heb", schrijft Mette-Marit. De vrouw van kroonprins Haakon biedt ook haar excuses aan "voor de situatie waarin ik de koninklijke familie heb gebracht, vooral de koning en koningin".
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De activisten die afgelopen jaar met een scheepsvloot probeerden Gaza te bereiken maar werden gestopt door Israël, gaan een nieuwe poging ondernemen. Dat zegt een van de destijds gearresteerde opvarenden, Thiago Avila. De flotilla zal op dezelfde dag als de eerdere missie vertrekken, 29 maart. Tegelijkertijd zal een groep over land vertrekken in een poging Gaza te bereiken.
5 uur geledenMILAAN (ANP) - In Milaan zijn ongeveer duizend mensen de straat opgegaan om te protesteren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse immigratiedienst ICE tijdens de Olympische Spelen. Volgens nieuwssite Rai News organiseerden studenten een mars en droegen ze borden met leuzen als 'ICE out'.
6 uur geleden