Netanyahu begint voorbereiding evacuatie en operatie in Rafah
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de krijgsmacht (IDF) opgedragen om de stad Rafah te ontruimen en de nog aanwezige Hamasstrijders te verslaan. De stad nabij de Egyptische grens huisvest momenteel ruim de helft van de inwoners van Gaza, omdat mensen door het hele gebied op de vlucht geslagen zijn voor Israëlische aanvallen.
Volgens het kantoor van de Israëlische premier telt Rafah vier Hamas-bataljons. "Het is onmogelijk om het doel van de oorlog te bewerkstelligen zonder Hamas uit te schakelen", zo staat in een verklaring. Daarin wordt gesproken van "intensieve activiteiten" in de stad waarbij burgers in het gedrang dreigen te komen. "Daarom heeft minister-president Benjamin Netanyahu de IDF en de veiligheidsstaf opdracht gegeven om een gecombineerd plan in te dienen bij het kabinet voor de evacuatie van de bevolking en de vernietiging van de bataljons."
Er lijkt al langer een grootschaliger militaire operatie op handen te zijn in Rafah. Dat leidt tot kritiek vanuit het buitenland. Donderdag heeft het Witte Huis verklaard dat een grootschalige militaire operatie in de stad een ramp zou zijn en niet op Amerikaanse steun kan rekenen. De VS zijn de belangrijkste bondgenoot van Israël.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Hongarije en Slowakije krijgen als het goed is binnen een paar uur weer olie uit Rusland via de veelbesproken Droezjba-pijpleiding. De leveringen via die pijpleiding lagen maanden stil nadat die in januari schade had opgelopen in de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Kyiv heeft de schade inmiddels gerepareerd.
6 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft Turkije gevraagd om een ontmoeting tussen de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin te organiseren. Volgens buitenlandminister Andri Sybiha wil Kyiv de gestrande vredesonderhandelingen nieuw leven inblazen.
51 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
11 uur geleden