Negentien jaar cel geëist tegen gevluchte oppositieleider Belarus
MINSK (ANP/AFP) - Aanklagers in Belarus eisen volgens staatsmedia negentien jaar cel tegen de uitgeweken oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die de overwinning claimde na de presidentsverkiezingen van 2020. Zij wordt beschuldigd van onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.
Naast de 40-jarige Tichanovskaja zijn ook vier van haar aanhangers aangeklaagd. Ook zij zijn in ballingschap om aan onderdrukking en vervolging te ontkomen. Tegen een van hen is eveneens negentien jaar cel geëist. De aanklagers willen twaalf jaar cel voor de andere beklaagden.
Tichanovskaja was bij de verkiezingen van 2020 de belangrijkste tegenstander van president Aleksandr Loekasjenko. Beiden eisten de overwinning op. De oppositie beschuldigde Loekasjenko van fraude en er ontstonden massale betogingen die hardhandig werden neergeslagen. In de nasleep van de stembusgang werden activisten, journalisten en politieke tegenstanders vastgezet.
Lange gevangenisstraf
Verschillende critici hebben sindsdien lange celstraffen opgelegd gekregen. Tichanovskaja, die naar Litouwen is gevlucht, heeft het proces tegen haar als een "farce" omschreven en stelt dat het vanzelfsprekend is dat zij ook tot een lange gevangenisstraf wordt veroordeeld. Zij deed mee aan de verkiezingen als vervanger van haar echtgenoot Sergej Tichanovski. Hij werd voor de stembusgang opgepakt en later tot achttien jaar cel veroordeeld.
Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Zijn regering is zowel politiek als financieel afhankelijk van Rusland. Loekasjenko stond vorig jaar toe dat Russische troepen Oekraïne vanuit Belarus aanvielen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese regering sluit het internet in het land af voorafgaand aan de presidentsverkiezingen van donderdag. Dat is volgens de Oegandese communicatiecommissie nodig om "de snelle verspreiding van onlinemisinformatie, desinformatie, verkiezingsfraude en aanverwante risico's tegen te gaan".
8 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse autoriteiten zeggen een aantal opgepakte demonstranten strafrechtelijk te vervolgen, waarbij die bij een veroordeling de doodstraf kunnen krijgen. De aankondiging komt op een moment dat de internationale zorgen over de situatie in Iran toenemen.
19 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept inwoners van Iran op te blijven demonstreren. "Hulp is onderweg", schrijft Trump in kapitalen op Truth Social. De president laat ook weten alle ontmoetingen met Iraanse functionarissen te hebben geannuleerd "totdat het zinloze moorden op demonstranten stopt".
35 minuten geledenBERLIJN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas noemt de Verenigde Staten een "onmisbare bondgenoot", maar zegt tegelijkertijd dat het overduidelijk is dat "onze verhouding niet meer zo goed is als vroeger". Dat zei ze in Berlijn voorafgaand aan overleg met de Duitse defensieminister Boris Pistorius.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het hoger beroep van de radicaal-rechtse Franse politica Marine Le Pen is begonnen. Zij hoopt hiermee haar veroordeling wegens fraude terug te draaien, om zo toch mee te kunnen doen aan de presidentsverkiezingen van 2027. Vanwege een schandaal rond gesjoemel met EU-geld is ze voor vijf jaar uitgesloten van deelname aan verkiezingen. Zelf heeft ze de beschuldigingen altijd ontkend.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte verwacht niet dat Rusland binnenkort zal stoppen met zijn agressieve en roekeloze acties. "Rusland blijft onze grootste bedreiging", zei hij dinsdag tijdens een toespraak op een bijeenkomst bij de liberalen in het Europees Parlement. Volgens Rutte streeft Rusland naar een langdurige confrontatie, waarbij China, Iran en Noord-Korea "Moskou's oorlog tegen Oekraïne voeden".
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen denkt dat haar land voor een moeilijke periode staat, door de Amerikaanse dreigementen om Groenland in te nemen. "Het was niet makkelijk om ons te verzetten tegen de onacceptabele druk van een van onze nauwste bondgenoten", zei Frederiksen tijdens een persconferentie. "Maar het lijkt erop dat het zwaarste gedeelte nog moet komen."
1 uur geleden