Negentien jaar cel geëist tegen gevluchte oppositieleider Belarus
MINSK (ANP/AFP) - Aanklagers in Belarus eisen volgens staatsmedia negentien jaar cel tegen de uitgeweken oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die de overwinning claimde na de presidentsverkiezingen van 2020. Zij wordt beschuldigd van onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.
Naast de 40-jarige Tichanovskaja zijn ook vier van haar aanhangers aangeklaagd. Ook zij zijn in ballingschap om aan onderdrukking en vervolging te ontkomen. Tegen een van hen is eveneens negentien jaar cel geëist. De aanklagers willen twaalf jaar cel voor de andere beklaagden.
Tichanovskaja was bij de verkiezingen van 2020 de belangrijkste tegenstander van president Aleksandr Loekasjenko. Beiden eisten de overwinning op. De oppositie beschuldigde Loekasjenko van fraude en er ontstonden massale betogingen die hardhandig werden neergeslagen. In de nasleep van de stembusgang werden activisten, journalisten en politieke tegenstanders vastgezet.
Lange gevangenisstraf
Verschillende critici hebben sindsdien lange celstraffen opgelegd gekregen. Tichanovskaja, die naar Litouwen is gevlucht, heeft het proces tegen haar als een "farce" omschreven en stelt dat het vanzelfsprekend is dat zij ook tot een lange gevangenisstraf wordt veroordeeld. Zij deed mee aan de verkiezingen als vervanger van haar echtgenoot Sergej Tichanovski. Hij werd voor de stembusgang opgepakt en later tot achttien jaar cel veroordeeld.
Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Zijn regering is zowel politiek als financieel afhankelijk van Rusland. Loekasjenko stond vorig jaar toe dat Russische troepen Oekraïne vanuit Belarus aanvielen.
Meer uit Buitenland
CONAKRY (ANP) - Couppleger Mamady Doumbouya heeft de presidentsverkiezingen in het West-Afrikaanse land Guinee gewonnen. Uit voorlopige resultaten blijkt dat de generaal bij de verkiezingen van zondag 86,7 procent van de stemmen behaalde, waardoor een tweede stemronde niet nodig is, aldus de kiescommissie.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse acteur Isiah Whitlock, bekend van zijn rol als de corrupte senator Clay Davis in de serie The Wire, is op 71-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn agent op Instagram bekendgemaakt.
1 uur geledenTUAPSE (ANP) - Een Oekraïense droneaanval heeft schade toegebracht aan de haveninfrastructuur en een gaspijpleiding in een woonwijk van de Russische havenstad Tuapse aan de Zwarte Zee. Dat meldt het operationele hoofdkwartier van de regio Krasnodar via Telegram. Er zouden geen gewonden zijn gevallen.
1 uur geledenMACHU PICCHU (ANP) - Een frontale botsing tussen twee treinen op de spoorlijn naar Machu Picchu in Peru heeft een dode en minstens 40 gewonden geëist. De overledene was de machinist van een van de twee treinen, aldus het openbaar ministerie in Cusco, de plaats die het dichtst bij de beroemde Incastad ligt.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa moet zijn belangen sterker behartigen om vrede en welvaart in 2026 te garanderen, te midden van uitdagingen zoals Russische agressie, wereldwijd protectionisme en veranderende betrekkingen met de Verenigde Staten. Dat stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in een nieuwjaarstoespraak.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Tientallen internationale hulporganisaties dreigen geen nieuwe vergunning van Israël te krijgen om hun werk in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever voort te zetten. Volgens Israël voldoen de ngo's, waaronder mogelijk Artsen zonder Grenzen (AzG), niet aan nieuwe strenge registratieregels. Hun huidige vergunningen lopen op 1 januari af.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De humanitaire situatie in Gaza is opnieuw verslechterd en blijft catastrofaal, melden Groot-Brittannië, Canada, Frankrijk en andere landen in een gezamenlijke verklaring. Zij roepen Israël op actie te ondernemen.
10 uur geleden