Negentien jaar cel geëist tegen gevluchte oppositieleider Belarus
MINSK (ANP/AFP) - Aanklagers in Belarus eisen volgens staatsmedia negentien jaar cel tegen de uitgeweken oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die de overwinning claimde na de presidentsverkiezingen van 2020. Zij wordt beschuldigd van onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.
Naast de 40-jarige Tichanovskaja zijn ook vier van haar aanhangers aangeklaagd. Ook zij zijn in ballingschap om aan onderdrukking en vervolging te ontkomen. Tegen een van hen is eveneens negentien jaar cel geëist. De aanklagers willen twaalf jaar cel voor de andere beklaagden.
Tichanovskaja was bij de verkiezingen van 2020 de belangrijkste tegenstander van president Aleksandr Loekasjenko. Beiden eisten de overwinning op. De oppositie beschuldigde Loekasjenko van fraude en er ontstonden massale betogingen die hardhandig werden neergeslagen. In de nasleep van de stembusgang werden activisten, journalisten en politieke tegenstanders vastgezet.
Lange gevangenisstraf
Verschillende critici hebben sindsdien lange celstraffen opgelegd gekregen. Tichanovskaja, die naar Litouwen is gevlucht, heeft het proces tegen haar als een "farce" omschreven en stelt dat het vanzelfsprekend is dat zij ook tot een lange gevangenisstraf wordt veroordeeld. Zij deed mee aan de verkiezingen als vervanger van haar echtgenoot Sergej Tichanovski. Hij werd voor de stembusgang opgepakt en later tot achttien jaar cel veroordeeld.
Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Zijn regering is zowel politiek als financieel afhankelijk van Rusland. Loekasjenko stond vorig jaar toe dat Russische troepen Oekraïne vanuit Belarus aanvielen.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
1 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
6 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
6 uur geleden