Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Negentien jaar cel geëist tegen gevluchte oppositieleider Belarus

Negentien jaar cel geëist tegen gevluchte oppositieleider Belarus

MINSK (ANP/AFP) - Aanklagers in Belarus eisen volgens staatsmedia negentien jaar cel tegen de uitgeweken oppositieleider Svetlana Tichanovskaja, die de overwinning claimde na de presidentsverkiezingen van 2020. Zij wordt beschuldigd van onder meer hoogverraad en het oprichten en leiden van een extremistische organisatie.

Naast de 40-jarige Tichanovskaja zijn ook vier van haar aanhangers aangeklaagd. Ook zij zijn in ballingschap om aan onderdrukking en vervolging te ontkomen. Tegen een van hen is eveneens negentien jaar cel geëist. De aanklagers willen twaalf jaar cel voor de andere beklaagden.

Tichanovskaja was bij de verkiezingen van 2020 de belangrijkste tegenstander van president Aleksandr Loekasjenko. Beiden eisten de overwinning op. De oppositie beschuldigde Loekasjenko van fraude en er ontstonden massale betogingen die hardhandig werden neergeslagen. In de nasleep van de stembusgang werden activisten, journalisten en politieke tegenstanders vastgezet.

Lange gevangenisstraf

Verschillende critici hebben sindsdien lange celstraffen opgelegd gekregen. Tichanovskaja, die naar Litouwen is gevlucht, heeft het proces tegen haar als een "farce" omschreven en stelt dat het vanzelfsprekend is dat zij ook tot een lange gevangenisstraf wordt veroordeeld. Zij deed mee aan de verkiezingen als vervanger van haar echtgenoot Sergej Tichanovski. Hij werd voor de stembusgang opgepakt en later tot achttien jaar cel veroordeeld.

Loekasjenko kwam bijna dertig jaar geleden in Belarus aan de macht. Hij wordt ook wel de laatste dictator van Europa genoemd. Zijn regering is zowel politiek als financieel afhankelijk van Rusland. Loekasjenko stond vorig jaar toe dat Russische troepen Oekraïne vanuit Belarus aanvielen.

Meer uit Buitenland

Israël kondigt uitbreiding grondoperaties in Libanon aan

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.

2 uur geleden
Media VS: Trump wil aanpassingen deal met Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.

2 uur geleden
Luide knallen in Massachusetts veroorzaakt door meteoor

WASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

6 uur geleden
Onrust op Champs-Élysées in Parijs door rellen na winst PSG

PARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.

7 uur geleden
Regio Parijs stopt busvervoer om rellen met veel aanhoudingen

PARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.

10 uur geleden
Politie overstelpt met telefoontjes na knal in Massachusetts

BOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.

11 uur geleden
Ongeregeldheden in Parijs rond finale Champions League

BOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.

12 uur geleden