Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Negen op de tien Nederlanders willen maatregelen tegen PFAS

Negen op de tien Nederlanders willen maatregelen tegen PFAS

AMSTERDAM (ANP) - Negen op de tien Nederlanders vinden dat maatregelen nodig zijn om vervuiling door PFAS tegen te gaan, meldt Ipsos I&O na onderzoek in opdracht van het AD. Dat onderzoek wijst ook uit dat inwoners van Dordrecht en omgeving, waar volgens de krant met Chemours de enige PFAS-producerende fabriek van Nederland staat, zich meer zorgen dan gemiddeld maken over gezondheidsrisico's in hun woonomgeving door de aanwezigheid van PFAS.

Volgens de onderzoekers maakt 23 procent van de inwoners van de regio Dordrecht zich veel zorgen om gezondheidsrisico's in de leefomgeving, terwijl dat in de rest van Nederland 7 procent is. Bijna twee op de drie inwoners (63 procent) van Dordrecht en omgeving denken dat er veel of enig gezondheidsrisico door PFAS is. In de rest van Nederland, exclusief de regio Dordrecht, is dat een vijfde.

Iets minder dan een kwart van de Nederlanders treft zelf maatregelen waarvan ze denken dat die de blootstelling aan PFAS verminderen, tegenover een op de drie inwoners van de regio Dordrecht. De meest getroffen maatregel is minder spullen kopen waar PFAS in zitten. Inwoners van Dordrecht treffen vaker en meer verschillende maatregelen. Zo eet 59 procent geen of minder eieren van hobbykippen, tegenover 26 procent in de rest van Nederland, gaan ze vaker niet meer zwemmen in natuurplassen (58 procent tegen 19 procent) en eten ze vaker geen groenten of fruit meer uit moestuinen (49 procent tegen 14 procent).

Strengere regels

Ongeveer zes op de tien Nederlanders zijn voor PFAS-maatregelen zoals strengere regels voor productie, ontwikkeling van alternatieven en betere controles van water en van bedrijven. Van de inwoners van de regio Dordrecht noemt 37 procent sluiting van Chemours, tegenover 23 procent van de Nederlanders. Dat is voor de Nederlanders, exclusief Dordrecht en omgeving, daarmee de minst vaak gekozen maatregel. Een algemeen verbod op PFAS ziet 46 procent van de inwoners van de regio Dordrecht wel zitten, terwijl van de andere Nederlanders 38 procent daar voorstander van is.

Onder PFAS, oftewel per- en polyfluoralkylstoffen, vallen chemische stoffen die nauwelijks afbreekbaar zijn en in verband worden gebracht met kanker, verhoogd cholesterol en voortplantingsdefecten.

Voor het onderzoek vulden 1645 Nederlanders, leden van het I&O Research Panel, een vragenlijst in. Daarnaast stuurden 504 panelleden uit de regio Dordrecht het vragenformulier terug.

Meer uit Gezond

Amsterdam UMC gaat luchtvervuiling bijhouden in patiëntendossiers

AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.

2 dagen geleden
Nieuwe variant van coronavirus leidt niet tot andere klachten

BILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

4 dagen geleden
Betere afspraken nodig over aanvaardbare prijzen dure medicijnen

DEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.

4 dagen geleden
Werkloosheid stijgt naar hoogste niveau in vier jaar

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.

4 dagen geleden
Onderzoek: minder kans op werk voor mensen met diabetes type 2

AMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.

4 dagen geleden
Mensen krijgen vanaf volgend jaar nieuw vaccin tegen HPV

DEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.

1 week geleden
Meeste partijen willen eigen risico in zorg behouden of verhogen

DEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.

1 week geleden