Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Negen nieuwe besmettingen met apenpokken vastgesteld

Negen nieuwe besmettingen met apenpokken vastgesteld

BILTHOVEN (ANP) - Het apenpokkenvirus blijft rondgaan in Nederland, ook al is het wel op een heel laag niveau. In de afgelopen twee weken zijn negen mensen positief getest op het virus. In totaal is de ziekte nu bij 1230 mensen vastgesteld.

Zes positief geteste mensen wonen in de regio Noord-Holland en Flevoland. In Limburg kwamen twee nieuwe besmettingen aan het licht en in Zuid-Holland testte één persoon positief.

Het aantal positieve tests loopt de laatste tijd snel terug. Sinds half augustus zijn 143 besmettingen aan het licht gekomen, waarvan zo'n twintig in de afgelopen maand. Op het hoogtepunt in juli waren er meer dan 150 bevestigde gevallen per week. Ook in andere Europese landen is zo'n daling te zien.

Wekelijkse update

Vanwege de lage aantallen komt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) niet meer elke donderdag met een update van het aantal apenpokkengevallen. Voor het eerst zitten er nu twee weken tussen de meldingen. Dat maakt het lastiger om de cijfers te vergelijken.

Sinds eind juli kunnen mensen die het grootste risico hebben om het virus op te lopen, zich preventief laten vaccineren. In de afgelopen twee weken hebben minstens 3441 mensen de prik gekregen. Zeker 15.180 mensen hebben tot nu toe een eerste dosis ontvangen, en van hen hebben er minstens 7927 ook de tweede inenting gehad. Die cijfers zijn niet compleet, want een onbekend aantal mensen wil de gegevens van de vaccinatie niet delen met het RIVM. In werkelijkheid zijn dus meer mensen gevaccineerd.

Uitnodiging vaccinatie

Ongeveer 32.000 mensen zijn uitgenodigd voor de preventieve apenpokkenprik. Transgender personen en mannen die seks hebben met mannen komen in aanmerking voor de prik als zij hiv-positief zijn of als zij medicijnen nemen om te voorkomen dat zij hiv oplopen.

Het aantal besmettingen in heel Europa is deze week boven de 25.000 uitgekomen. Spanje heeft de meeste bevestigde gevallen (bijna 7300), gevolgd door Frankrijk (ruim 4000), het Verenigd Koninkrijk (bijna 3700), Duitsland (ruim 3600) en Nederland. Wereldwijd zijn 73.437 besmettingen vastgesteld. Zeker 29 mensen zijn aan het virus overleden.

Nieuw virus

Het apenpokkenvirus dook eind mei in Nederland op. Mensen die het virus oplopen, kunnen eerst last krijgen van koorts, hoofdpijn, spierpijn, opgezwollen lymfeklieren, rillingen en vermoeidheid. Na een paar dagen krijgen ze ook huiduitslag. Binnen een paar weken verdwijnen de symptomen. Verreweg de meeste mensen genezen vanzelf.

Meer uit Binnenland

Politie vermoedt 'onderling conflict' bij in brand steken man

UTRECHT (ANP) - De politie gaat er niet van uit dat de man die dinsdagmiddag in Utrecht in brand werd gestoken een willekeurig slachtoffer is. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van regionale media. Vermoedelijk is er sprake geweest van een "onderling conflict".

1 uur geleden
Dijksma spreekt na brandstichting van gruwelijke vorm van geweld

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.

2 uur geleden
Verdachte aangehouden voor in brand steken man in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.

3 uur geleden
OM eist levenslang tegen jeugdvriend Taghi voor oude moorden

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."

5 uur geleden
Man in elektrische rolstoel in Utrecht in brand gestoken

UTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.

5 uur geleden
Booking.com zegt nog niets over omvang datalek

AMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."

6 uur geleden
OM eist vier jaar cel tegen man voor financieren Hamas

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.

7 uur geleden