Negen nieuwe besmettingen met apenpokken vastgesteld
BILTHOVEN (ANP) - Het apenpokkenvirus blijft rondgaan in Nederland, ook al is het wel op een heel laag niveau. In de afgelopen twee weken zijn negen mensen positief getest op het virus. In totaal is de ziekte nu bij 1230 mensen vastgesteld.
Zes positief geteste mensen wonen in de regio Noord-Holland en Flevoland. In Limburg kwamen twee nieuwe besmettingen aan het licht en in Zuid-Holland testte één persoon positief.
Het aantal positieve tests loopt de laatste tijd snel terug. Sinds half augustus zijn 143 besmettingen aan het licht gekomen, waarvan zo'n twintig in de afgelopen maand. Op het hoogtepunt in juli waren er meer dan 150 bevestigde gevallen per week. Ook in andere Europese landen is zo'n daling te zien.
Wekelijkse update
Vanwege de lage aantallen komt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) niet meer elke donderdag met een update van het aantal apenpokkengevallen. Voor het eerst zitten er nu twee weken tussen de meldingen. Dat maakt het lastiger om de cijfers te vergelijken.
Sinds eind juli kunnen mensen die het grootste risico hebben om het virus op te lopen, zich preventief laten vaccineren. In de afgelopen twee weken hebben minstens 3441 mensen de prik gekregen. Zeker 15.180 mensen hebben tot nu toe een eerste dosis ontvangen, en van hen hebben er minstens 7927 ook de tweede inenting gehad. Die cijfers zijn niet compleet, want een onbekend aantal mensen wil de gegevens van de vaccinatie niet delen met het RIVM. In werkelijkheid zijn dus meer mensen gevaccineerd.
Uitnodiging vaccinatie
Ongeveer 32.000 mensen zijn uitgenodigd voor de preventieve apenpokkenprik. Transgender personen en mannen die seks hebben met mannen komen in aanmerking voor de prik als zij hiv-positief zijn of als zij medicijnen nemen om te voorkomen dat zij hiv oplopen.
Het aantal besmettingen in heel Europa is deze week boven de 25.000 uitgekomen. Spanje heeft de meeste bevestigde gevallen (bijna 7300), gevolgd door Frankrijk (ruim 4000), het Verenigd Koninkrijk (bijna 3700), Duitsland (ruim 3600) en Nederland. Wereldwijd zijn 73.437 besmettingen vastgesteld. Zeker 29 mensen zijn aan het virus overleden.
Nieuw virus
Het apenpokkenvirus dook eind mei in Nederland op. Mensen die het virus oplopen, kunnen eerst last krijgen van koorts, hoofdpijn, spierpijn, opgezwollen lymfeklieren, rillingen en vermoeidheid. Na een paar dagen krijgen ze ook huiduitslag. Binnen een paar weken verdwijnen de symptomen. Verreweg de meeste mensen genezen vanzelf.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij twee steekincidenten in Den Haag zijn drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Den Haag op X. De steekpartijen vonden in de nacht van zondag op maandag plaats in het stadscentrum, op de Kalvermarkt en het Koningin Julianaplein.
22 minuten geledenOSSENDRECHT (ANP) - Bij een aanrijding op de A4 vlakbij de grens met België is een persoon overleden. Dat meldt de politie Zeeland-West-Brabant op X. De snelweg is tussen knooppunt De Markiezaat en Zandvliet in België gedeeltelijk afgesloten. Het viaduct over de A4 in Ossendrecht is ook dicht.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
14 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
15 uur geleden