Negen landen trekken samen op om Israël aan recht te houden
DEN HAAG (ANP) - Zuid-Afrika en acht andere landen slaan de handen ineen om Israël aan het internationaal recht te houden. De landen uit Afrika, Latijns-Amerika en Azië hekelen de twee maten die het Westen zou aanhouden in zijn omgang met Israël en de Palestijnen. De internationale rechtsorde dreigt teloor te gaan, waarschuwen ze.
Zuid-Afrika, Colombia, Bolivia, Cuba, Honduras, Belize, Senegal, Namibië en Maleisië namen zelf allerhande protestmaatregelen tegen Israël, met name sinds de oorlog in de Palestijnse Gazastrook. Zuid-Afrika stapte naar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag. Maar Israël trekt zich weinig aan van sancties of protesten van individuele landen, constateren de negen op een persconferentie in Den Haag. En al evenmin van uitspraken van het ICJ en stappen van het Internationaal Strafhof.
De landen uit het zogenoemde Mondiale Zuiden willen daarom samen optrekken en diplomatieke, juridische en economische stappen onderling afstemmen om meer gewicht in de schaal te leggen. Ze verklaren onder meer de wapenexport naar Israël te zullen dwarsbomen en schepen te weigeren die brandstof of wapentuig naar Israël vervoeren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
14 uur geleden