Negen landen trekken samen op om Israël aan recht te houden
DEN HAAG (ANP) - Zuid-Afrika en acht andere landen slaan de handen ineen om Israël aan het internationaal recht te houden. De landen uit Afrika, Latijns-Amerika en Azië hekelen de twee maten die het Westen zou aanhouden in zijn omgang met Israël en de Palestijnen. De internationale rechtsorde dreigt teloor te gaan, waarschuwen ze.
Zuid-Afrika, Colombia, Bolivia, Cuba, Honduras, Belize, Senegal, Namibië en Maleisië namen zelf allerhande protestmaatregelen tegen Israël, met name sinds de oorlog in de Palestijnse Gazastrook. Zuid-Afrika stapte naar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag. Maar Israël trekt zich weinig aan van sancties of protesten van individuele landen, constateren de negen op een persconferentie in Den Haag. En al evenmin van uitspraken van het ICJ en stappen van het Internationaal Strafhof.
De landen uit het zogenoemde Mondiale Zuiden willen daarom samen optrekken en diplomatieke, juridische en economische stappen onderling afstemmen om meer gewicht in de schaal te leggen. Ze verklaren onder meer de wapenexport naar Israël te zullen dwarsbomen en schepen te weigeren die brandstof of wapentuig naar Israël vervoeren.
Meer uit Buitenland
HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
53 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
10 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
11 uur geleden