Negatief zwemadvies voor recreatieplas vlakbij Chemours-fabriek
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft een negatief zwemadvies gegeven voor recreatieplas Merwelanden, dat op een paar kilometer van de Chemours-fabriek in Dordrecht ligt. Onder meer in deze plas is PFAS aangetroffen, een verzamelnaam voor chemische stoffen die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid. Hoewel de gemeten waardes volgens de provincie "niet direct verontrustend zijn", is voor Merwelanden wel aanvullend onderzoek nodig. Dat gaat ongeveer vier weken duren.
"Als het gaat om de volksgezondheid, zijn we liever iets te streng", zegt de verantwoordelijke gedeputeerde Frederik Zevenbergen. De andere zwem- en recreatiegebieden in het gebied rond de fabriek waarvan het RIVM de testresultaten heeft bekeken, blijven gewoon open. Volgens het RIVM is het daar veilig genoeg om te zwemmen.
Dat geldt onder meer voor het Lammetjeswiel. Het tv-programma Zembla meldde onlangs dat in deze populaire recreatieplas bij Alblasserdam, op 10 kilometer van Chemours, zeer hoge concentraties PFAS zijn aangetroffen die ver boven de norm zouden zitten. Volgens het betrokken waterschap is het PFAS-gehalte echter al jaren stabiel en geen gevaar voor de volksgezondheid.
Hoorzitting
De provincie vroeg het RIVM eind vorige maand om advies wat betreft zwemmen in de nabijheid van de fabriek. Het RIVM onderzocht dertien locaties waar PFAS in het oppervlaktewater is aangetroffen en vergeleek de aangetroffen concentraties met die in recreatieplas Berkendonk in Helmond. Voor die plas concludeerde het RIVM eerder al op basis van een nieuwe, strengere normering dat er veilig kan worden gezwommen. Op twaalf van de dertien locaties is de concentratie PFAS minder of gelijk aan Berkendonk. Alleen in Merwelanden ligt het hoger en daarom wordt daar nu aanvullend onderzoek gedaan.
De chemische fabriek Chemours, producent van kunststoffen, is de laatste weken volop in het nieuws. Zembla bracht enkele weken geleden na onderzoek naar buiten dat de leiding van Chemours en voorloper DuPont jarenlang heeft verzwegen dat het grondwater rond de fabriek vervuild is geraakt met PFAS. De uitzending leidde tot veel verontwaardiging, bij politieke partijen en omwonenden.
In de Tweede Kamer vond vorige week een hoorzitting plaats met de directie van Chemours. Dat gebeurt op 1 september ook in de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Een voor volgend week gepland gesprek tussen omwonenden en de Chemours-leiding werd donderdag uitgesteld.
Meer uit Binnenland
GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
3 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
3 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
7 uur geleden