Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse zuivelexport omlaag door sterk gedaalde zuivelprijzen

Nederlandse zuivelexport omlaag door sterk gedaalde zuivelprijzen

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse zuivelexport is vorig jaar in waarde gedaald. Volgens ketenorganisatie van de sector ZuivelNL was er vooral met de export van weiproducten, melkpoeder en boter minder geld gemoeid. De exportwaarde van kaas en gecondenseerde melk nam wel toe.

De Nederlandse uitvoerwaarde van zuivel daalde vorig jaar met ruim 4 procent tot zo'n 10,3 miljard euro. Dit kwam vooral door de sterk gedaalde marktprijzen, terwijl van veel zuivelproducten in volume wel meer de grens over is gegaan.

De zuivelprijzen zijn gedurende een groot deel van 2023 op een relatief laag niveau gebleven. Hoewel de wereldwijde melkproductie zich vorig jaar niet sterk heeft ontwikkeld, bleven de prijzen laag door een tegenvallende vraag, stelt ZuivelNL.

Kaas

Het gemiddelde prijsniveau ging daardoor in 2023 fors naar beneden, na twee jaren van aanzienlijke prijsstijgingen. De gemiddelde prijzen van eiwitrijke zuivelproducten als mager melkpoeder (min 33 procent) en weipoeder (min 39 procent) namen daarbij sterker af dan van zuivelproducten met een hoog vetgehalte.

De Nederlandse melkproductie kwam in 2023 uit op een volume van zo'n 14,7 miljard kilogram. Ongeveer 96 procent daarvan wordt aan de Nederlandse zuivelfabrieken geleverd. De zuivelindustrie verwerkte in 2023 ongeveer 13,9 miljard kilogram melk, evenveel als in 2022. Zo'n 59 procent daarvan werd aangewend om kaas te maken. De kaasproductie steeg in 2023 met ruim 3 procent tot een volume van 977.000 ton, inclusief kwark. Ongeveer 60 procent hiervan was Goudse kaas.

Nederland is naast exporteur ook een belangrijke importeur van zuivel uit andere EU-lidstaten, zoals Duitsland, België en Ierland. De invoerwaarde van zuivel daalde in 2023 met 8 procent tot 5 miljard euro. Alleen bij kaas nam de importwaarde toe. Het Nederlands zuivelhandelsoverschot bleef vorig jaar met 5,3 miljard euro, even hoog als in 2022.

Meer uit Financieel

AEX sluit met verlies, SBM Offshore winnaar op het Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met verlies gesloten. Beleggers vrezen voor een escalatie van het geweld in het Midden-Oosten na nieuwe aanvallen van de Verenigde Staten op Iran, waarna Iran een vergeldingsaanval uitvoerde. SBM Offshore profiteerde van de hogere olieprijzen en was de grootste stijger bij de hoofdfondsen. Het aandeel steeg 2,9 procent.

15 minuten geleden
Decathlon wil positie in Franse bergen verbeteren via Sport 2000

VILLENEUVE D'ASCQ (ANP/RTR) - De Franse sportwinkelketen Decathlon wil zijn aanwezigheid in Franse skigebieden verhogen. Daarvoor is het van plan een belang van 50 procent te nemen in branchegenoot Sport 2000 France, eigendom van Céraclès Coopérative, maakten beide bedrijven bekend.

1 uur geleden
Wall Street daalt na oplopende spanningen in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen. Beleggers bleven voorzichtig na de Amerikaanse aanvallen op Iraanse raketlanceerinstallaties bij de Straat van Hormuz. Als vergelding voerde Iran een aanval met raketten en drones uit op Amerikaanse luchtmachtbases in Jordanië. De olieprijzen liepen door de vrees voor een nieuwe escalatie van het geweld in het Midden-Oosten flink op.

2 uur geleden
Industrie VS gaat veel meer afweer tegen ballistische raket maken

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse fabrikanten van de schaarse verdedigingswapens tegen Ruslands snelste raketten gaan de productie verveelvoudigen. Ze gaan de komende jaren drie keer zoveel Patriot- en vier keer zoveel THAAD-onderscheppingsraketten maken, hebben ze met het Amerikaanse ministerie van Defensie afgesproken.

2 uur geleden
Lichte stijging inflatie in Duitsland in augustus

WIESBADEN (ANP) - De inflatie in Duitsland is in augustus licht gestegen naar 2,9 procent op jaarbasis, van 2,8 procent in juli. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis op basis van een voorlopige schatting. Daarmee wordt het weer wat waarschijnlijker dat de Europese Centrale Bank (ECB) binnenkort met een renteverhoging komt.

3 uur geleden
Waterstanden Rijn in Duitsland flink gestegen door regen

KAUB (ANP/RTR) - De waterstanden van de Rijn in Duitsland zijn na recente regenval flink gestegen. Dat meldt de Duitse binnenvaartbeheerder WSV. Het waterpeil bij Kaub, een belangrijk knelpunt in de rivier, is maandag gestegen tot zo'n 72 centimeter. Maar binnenvaartschepen worden nog steeds minder vol beladen en het peil dreigt weer te zakken.

4 uur geleden
Industriecoalitie roept Den Haag op tot uitvoeren rapport-Wennink

ROTTERDAM (ANP) - Een industriecoalitie roept de Tweede Kamer en het kabinet op om de aanbevelingen uit het rapport-Wennink snel uit te voeren. Volgens de ondernemersorganisaties, waaronder Deltalinqs, VNCI en FME, zijn onder meer lagere nettarieven en minder regeldruk cruciaal voor investeringskansen in de industrie in Nederland. Ze doen de oproep in aanloop naar een debat in de Tweede Kamer, donderdag, over het rapport.

5 uur geleden