Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse WK-oogst oogt fraai in Thialf, maar schijn bedriegt

Nederlandse WK-oogst oogt fraai in Thialf, maar schijn bedriegt

HEERENVEEN (ANP) - Een oude schaatswijsheid luidt: wie er niet is, kun je niet verslaan. Met andere woorden: niet zeuren over wie er niet deelneemt, maar blij, trots en tevreden zijn met de behaalde resultaten. Zo bekeken, was de Nederlandse oogst bij de WK afstanden in Heerenveen best wel fraai: zeven keer goud, zes keer zilver en vijf keer brons. Ter vergelijking: de wereldtitelstrijd vorig jaar in Salt Lake City leverde voor Oranje op de olympische nummers vijf keer goud, vijf keer zilver en twee keer brons op.

Maar de schijn bedriegt. Want hoe je het ook wendt of keert, het deelnemersveld in Thialf was nogal gedevalueerd. Onder meer Japan, China en Zuid-Korea ontbraken vanwege de coronacrisis in de Friese schaatsbubbel. Vooral de absentie van Japan, met Johan de Wit als succesvolle bondscoach, zorgde voor een vertekend beeld in de internationale schaatsverhoudingen. De sprintwereldkampioenen Tatsuya Shinhama en Miho Takagi reden met olympisch kampioene Nao Kodaira en andere selectieleden in Nagano hun eigen mini-WK en waren op sommige afstanden aanmerkelijk sneller dan de winnaars in Thialf.

Dan was er ook nog een andere factor, waardoor de medaillespiegel er voor Nederland misschien iets te zonnig uitzag. De internationale toppers die er wel waren, arriveerden vorige maand vrijwel allemaal met een trainingsachterstand en een gebrek aan wedstrijdritme in de Friese bubbel. Daar waar de selectieleden van Oranje in november en december voluit trainden en nationale toernooien reden, was er na het schrappen van het wereldbekerprogramma voor de buitenlandse schaatsers vrijwel niets te doen. Mede daardoor waren erkende kampioenen als de Rus Pavel Koelizjnikov, de Nederlandse Canadees Ted-Jan Bloemen en de Tsjechische Martina Sablikova bij de WK minder goed op dreef dan in andere jaren.

Voldoende progressie

"Je weet wat er altijd wordt gezegd: de WK afstanden in een pre-olympisch jaar zijn een voorbode van de Winterspelen", stipt technisch directeur Remy de Wit van de KNSB aan. "Dit is natuurlijk een uniek jaar en inderdaad, Japan was er niet. Maar ik ben best tevreden met onze score. Ik zie voldoende progressie."

De vraag is echter of de Nederlandse ploeg bij Peking 2022 de olympische medaillescore van 2018 (zeven goud, vier zilver, vijf brons) kan benaderen. De meervoudige kampioenen Ireen Wüst en Sven Kramer, beiden 34 jaar, lijken over hun top heen. Bovendien voorspelt het daverende optreden in Thialf van de Zweed Nils van der Poel, de nieuwe wereldkampioen op de 5000 en 10.000 meter, voor met name Patrick Roest niet veel goeds.

Meer uit Sport

Nederlandse curlers lopen deelname aan Olympische Spelen mis

KELOWNA (ANP) - De Nederlandse curlingmannen ontbreken in februari bij de Olympische Spelen in Milaan. Het team van skip Wouter Gösgens en Laurens Hoekman, Jaap van Dorp en Tobias van den Hurk eindigde bij het olympisch kwalificatietoernooi in Kelowna in Canada als vijfde en had bij de eerste drie landen moeten eindigen om in aanmerking te komen voor de twee olympische startbewijzen.

2 uur geleden
Nederland met maximaal aantal shorttrackers naar de Spelen

LAUSANNE (ANP) - Nederland mag in februari met het maximale aantal shorttrackers meedoen aan de Olympische Spelen in Milaan. Dat heeft de internationale schaatsbond ISU laten weten.

8 uur geleden
Oranje-handbalsters naar halve finale op WK na zege op Hongarije

ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben op het WK in eigen land de halve finale bereikt. In Ahoy in Rotterdam versloeg de ploeg van bondscoach Henrik Signell in de kwartfinale Hongarije onder het toeziend oog van koning Willem-Alexander: 28-23.

10 uur geleden
Evenepoel moet kopmanschap in Tour delen met Lipowitz

PALMA MALLORCA (ANP/RTR) - Remco Evenepoel is niet de enige kopman van Red Bull-BORA-hansgrohe in de Tour de France. De Belg deelt zijn beschermde status met de Duitser Florian Lipowitz.

12 uur geleden
Picnic PostNL krijgt alleen WorldTour-licentie voor 2026

AIGLE (ANP) - Wielerploeg Picnic PostNL heeft bij de toekenning van de licenties voor de WorldTour voor de komende drie jaar alleen een licentie voor het komende seizoen gekregen. De Nederlandse ploeg van Iwan Spekenbrink moet van de licentiecommissie van wielerfederatie UCI aan voorwaarden betreffende financiële criteria voldoen om ook in aanmerking te komen voor de licentie voor 2027 en 2028.

15 uur geleden
FIS laat eerste skiërs uit Rusland en Belarus weer deelnemen

OBERHOFEN AM THUNERSEE (ANP/AFP) - Negen skiërs uit Rusland en Belarus hebben van de internationale skifederatie FIS toestemming gekregen om zich te mogen kwalificeren voor de Olympische Spelen in Milaan en Cortina. De skiërs nemen deel onder neutrale vlag.

16 uur geleden
Judoka Tsjakadoea beëindigt topsportcarrière

MEERKERK (ANP) - Judoka Tornike Tsjakadoea heeft zijn judocarrière beëindigd. De 29-jarige Nederlander van Georgische afkomst meldt op Instagram dat hij met trots terugkijkt op wat hij heeft bereikt.

17 uur geleden