Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse windmolens produceerden ruim derde meer elektriciteit

Nederlandse windmolens produceerden ruim derde meer elektriciteit

DEN HAAG (ANP) - De elektriciteitsproductie uit windenergie in Nederland is vorig jaar met 35 procent toegenomen ten opzichte van 2022. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt die groei door de toegenomen windmolencapaciteit, zowel op het land als op zee. De productie van elektriciteit uit alle hernieuwbare bronnen samen lag volgens het statistiekbureau in 2023 meer dan een vijfde hoger dan een jaar eerder.

In totaal werd vorig jaar 120 miljard kilowattuur elektriciteit geproduceerd. Zo'n 57 miljard daarvan kwam uit hernieuwbare bronnen, naast windenergie bijvoorbeeld ook uit zonne-energie. De hoeveelheid elektriciteit die werd opgewekt door windenergie bedroeg vorig jaar 29 miljard kilowattuur, 21 miljard kilowattuur werd opgewekt met behulp van zonnepanelen. Ook dat is flink meer dan een in 2022, bijna een kwart. Die stijging schrijft het CBS toe aan de toename van het aantal zonnepanelen.

De totale hoeveelheid opgewekte elektriciteit in Nederland was overigens maar 1 procent meer dan een jaar eerder. De stijging geproduceerde elektriciteit uit hernieuwbare bronnen resulteert dan ook in een daling in de opgewekte elektriciteit uit fossiele bronnen. Zo nam de elektriciteitsproductie uit kolen en aardgas af met respectievelijk 38 procent en 4 procent. "Dit werd mede veroorzaakt doordat er goedkopere wind- en zonne-energie beschikbaar was", legt het CBS uit.

Overigens is niet alle in Nederland opgewekte elektriciteit uitsluitend bestemd voor ons land. Het statistiekbureau zag de elektriciteitsexport stijgen tot een recordhoogte van 25 miljard kilowattuur, 10 procent meer dan in 2022. Duitsland was grootafnemer, goed voor 10 miljard kilowattuur, gevolgd door België (8 miljard kilowattuur) en het Verenigd Koninkrijk (4 miljard kilowattuur). De hoeveelheid uitgevoerde elektriciteit naar onze oosterburen steeg met 13 procent, wat volgens het CBS mede kwam door de sluiting van de laatste kolencentrale in Duitsland.

Meer uit Financieel

Export groeit opnieuw, import kent grootste stijging in jaren

DEN HAAG (ANP) - Nederland exporteerde in november opnieuw een stuk meer goederen dan een jaar eerder. De groei van 4,7 procent is wel iets lager dan de 5,7 procent van oktober, maar wel weer hoger dan in de zes maanden daarvoor. Vooral transportmiddelen en machines gingen vaker naar het buitenland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

17 minuten geleden
Steeds grotere rol AI bij plannen van vakanties

DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.

4 uur geleden
Wall Street eindigt lager, JPMorgan verliest na resultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.

9 uur geleden
Rusland neemt controle over fabrieken isolatiefabrikant Rockwool

KOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".

11 uur geleden
Trump zegt binnen enkele weken Fed-nominatie aan te kondigen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.

11 uur geleden
Boeing ontvangt voor het eerst sinds 2018 meer orders dan Airbus

ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.

14 uur geleden
AEX-index zet opmars naar historische 1000-puntengrens voort

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.

14 uur geleden