
Nederlandse voorstemmers rekenen met Von der Leyen op stabiliteit
STRAATSBURG (ANP) - De Europarlementariërs van VVD, CDA, PvdA en GroenLinks willen een stabiel Europees Parlement en een stabiele Europese Unie. VVD en CDA zijn ervan overtuigd dat de herbenoeming van Ursula von der Leyen als voorzitter van de Europese Commissie daaraan gaat bijdragen. Voor GroenLinks is de noodzakelijk geachte stabiliteit een belangrijke reden geweest om ook voor te stemmen, zei Bas Eickhout. De PvdA gaat ervan uit dat "radicaal-rechts mede door de linkse samenwerking buiten de deur is gehouden", zei PvdA-Europarlementariër Mohammed Chahim.
Het hoofdlijnenprogramma dat Von der Leyen voor de komende vijf jaar heeft gepresenteerd, "is geen groen programma, maar wel goed genoeg", zei Eickhout, fractievoorzitter van de groenen. Stabiliteit in het Europees Parlement is een belangrijke reden voor de groenen geweest om voor Von der Leyen te stemmen, zei Eickhout. "Dit parlement is best wel instabiel. Er zitten echt een hoop gekkies in dit parlement. Het gaat om een grote groep die eigenlijk helemaal niks wil met Europa. Behalve chaos." Hij doelt op de drie nieuwe radicaal-rechtse groepen, waaronder de Patriotten voor Europa, een initiatief van de Hongaarse premier Viktor Orbán.
Ook Chahim is tevreden dat radicaal-rechts mede door de steun van de linkse samenwerking buiten de deur is gehouden. "We kiezen zo voor een groen en sociaal Europa waarin democratie en veiligheid centraal staan. Von der Leyen belooft vandaag een boel, maar ze moet dat wel waarmaken", benadrukte hij. "Cruciaal is dat haar eigen christendemocratische fractie de beloften van vandaag niet ondermijnt door alsnog samen te werken met anti-Europese partijen, zoals de fracties van Orbán en Meloni." Hij doelt op de Patriotten voor Europa en de ECR.
Onrustige wereld
De onzekere tijden in en rond Europa "vragen om stabiliteit en verantwoordelijkheid, geen experimenten", zei CDA-leider Tom Berendsen. "Ursula von der Leyen heeft bewezen deze lastige taak aan te kunnen. Wij zijn blij met haar herverkiezing. Laten we nu vooral snel aan de slag gaan."
Ook de VVD vindt dat deze onrustige wereld een "sterk Europa nodig heeft om ons veilig te houden. Von der Leyen heeft tijdens verschillende crises stevig leiderschap getoond", zei Malik Azmani.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Tientallen organisaties roepen de Tweede Kamer in een paginagrote advertentie in NRC op tegen de asielnoodmaatregelenwet te stemmen. Onder meer vakbond FNV, Vluchtelingenwerk Nederland, Amnesty International, de Landelijke Studentenvakbond, Dokters van de Wereld en religieuze organisaties hebben de oproep ondertekend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) "doet een dringend beroep op de Tweede Kamer" om donderdag niet in te stemmen met de asielnoodmaatregelenwet. Een stemming over de zogeheten Wet Versterking regie volkshuisvesting moet uitgesteld worden, aldus VNG. Volgens de vereniging bevatten beide wetten amendementen "die juridisch onhoudbaar zijn en onwenselijke gevolgen hebben voor de uitvoering op lokaal niveau", zo wordt gesteld in een verklaring.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat eenzijdig maatregelen nemen tegen Israël als Europa het daar later deze maand niet over eens wordt. Dat zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) woensdag in de Tweede Kamer. Hij blijft zich inzetten voor Europese actie omdat die veel effectiever is.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Teun Struycken van Rechtsbescherming (NSC) heeft het voorstel voor een nieuwe transgenderwet ingetrokken, meldt de demissionaire bewindsman in een brief. De wet was nog niet volledig door de Tweede Kamer behandeld. Maar een meerderheid heeft al meerdere keren verzocht om de wet in te trekken, in april voor het laatst. De wet zou het mensen makkelijker hebben gemaakt om het geslacht in een geboorteakte en paspoort te wijzigen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz vindt dat haar tweet over Douwe Bob niet heeft geholpen om de dialoog te voeren over het recht van Joden om zichzelf te zijn. In een videoboodschap op X blijft ze achter de inhoud van haar eerdere bericht staan: "Is Douwe Bob een Jodenhater? Ik denk het niet. Is het ontkennen van het recht op een Joodse staat en het verketteren van zionisme Jodenhaat? Ja, dat is het wel."
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV stemt donderdag in met beide wetsvoorstellen die het kabinet heeft ingediend om het asielbeleid flink strenger te maken. Dat laat partijleider Geert Wilders weten op X. Hij sprak eerder al steun uit voor de asielnoodmaatregelenwet, maar nu dus ook voor de wet die de invoering van een tweestatusstelsel regelt.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans heeft niet gesolliciteerd voor een plek op de kieslijst van haar partij VVD bij de komende Kamerverkiezingen eind oktober, bevestigt de partij na berichtgeving van EW. "Dat hoofdstuk is voor mij gesloten", zegt vicepremier en klimaatminister in een interview met het weekblad.
21 uur geleden