'Nederlandse' VN-conferentie moet water hoger op agenda zetten
DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd moet meer aandacht komen voor schoon en veilig drinkwater, bescherming tegen overstromingen en droogte en voor de betaalbaarheid van drinkwater. Dat wordt de inzet van een grote VN-conferentie in New York, mede georganiseerd door Nederland. De conferentie duurt van woensdag tot en met vrijdag, tijdens de New York Water Week.
In totaal doen meer dan 6600 deelnemers mee en 193 landen sturen een afvaardiging. Nederland wordt vertegenwoordigd door koning Willem-Alexander en ministers Mark Harbers (Infrastructuur) en Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). Ook aanwezig is de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb. Hij zal spreken over watermanagement en het klimaatbestendig maken van Rotterdam.
Nederland organiseert de conferentie samen met Tadzjikistan: Nederland ligt in een delta en heeft een lange geschiedenis met waterbeheer, terwijl Tadzjikistan bovenaan een stroomgebied ligt en veel ervaring heeft met het vasthouden van water. Koning Willem-Alexander zal woensdag de top openen. Dinsdag zal hij al enkele projecten in de stad bezoeken.
Klimaattop Dubai
De conferentie dient als opmaat naar de klimaattop in Dubai later dit jaar. Er wordt onder meer gesproken over water en gezondheid, duurzame economie en klimaat.
Ook zal het gaan over samenwerking en potentiële conflicten om water. Water wordt steeds schaarser en toegang ertoe leidt tot conflicten tussen landen. Tussen Egypte en Soedan enerzijds en Ethiopië anderzijds lopen spanningen al langere tijd op, omdat laatstgenoemde een grote dam in de rivier de Nijl heeft gebouwd. Daardoor kan de watertoevoer naar Egypte en Soedan, die door de historie heen afhankelijk zijn van de Nijl, onder druk komen te staan.
Geen harde afspraken
Er zullen tijdens de conferentie geen harde, afrekenbare doelen worden afgesproken. Eerder gaat het om overeenstemming over verschillende uitgangspunten, aldus ingewijden. In 1977 was de eerste waterconferentie van de VN: toen werd overeengekomen dat alle volkeren op aarde, ongeacht hun mate van ontwikkeling, recht hebben op toegang tot drinkwater.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse arts die besmet is met het ebolavirus wordt in Duitsland behandeld, meldden Amerikaanse autoriteiten. De arts werkte in de Democratische Republiek Congo (DRC) en testte zondagavond laat positief, aldus de Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Bij protesten tegen de verhoging van brandstofprijzen in verschillende Keniaanse steden zijn vier mensen omgekomen, aldus de minister van Binnenlandse Zaken. "We hebben vandaag vier Kenianen verloren bij het geweld, waarbij ook meer dan 30 mensen gewond raakten", zei Kipchumba Murkomen in een televisietoespraak.
4 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Protesten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz zijn geëscaleerd. Demonstranten bestormden onder meer overheidsgebouwen en een protestleider wordt door de regering vervolgd voor terrorisme vanwege het veroorzaken van onrust.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat TrumpRx.gov nu ook generieke medicijnen zal gaan aanbieden. TrumpRx.gov is een door de overheid gesteunde website die kortingen biedt op receptgeneesmiddelen.
5 uur geledenSAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
7 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Aanklagers in de Amerikaanse staat Minnesota hebben een 53-jarige agent van de immigratie- en douanedienst ICE aangeklaagd wegens onder meer mishandeling met behulp van een gevaarlijk vuurwapen. De aanklacht heeft betrekking op schoten die half januari zijn gelost op een Venezolaanse migrant die in het been werd getroffen.
8 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Een grote politiemacht, inclusief pantserwagens, is in de Californische stad San Diego opgetrokken rond een islamitisch centrum met moskee in de wijk Clairmont. Er zou een schutter in het complex actief zijn, meldt de burgemeester van de stad,Todd Gloria.
8 uur geleden