'Nederlandse' VN-conferentie moet water hoger op agenda zetten
DEN HAAG (ANP) - Wereldwijd moet meer aandacht komen voor schoon en veilig drinkwater, bescherming tegen overstromingen en droogte en voor de betaalbaarheid van drinkwater. Dat wordt de inzet van een grote VN-conferentie in New York, mede georganiseerd door Nederland. De conferentie duurt van woensdag tot en met vrijdag, tijdens de New York Water Week.
In totaal doen meer dan 6600 deelnemers mee en 193 landen sturen een afvaardiging. Nederland wordt vertegenwoordigd door koning Willem-Alexander en ministers Mark Harbers (Infrastructuur) en Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). Ook aanwezig is de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb. Hij zal spreken over watermanagement en het klimaatbestendig maken van Rotterdam.
Nederland organiseert de conferentie samen met Tadzjikistan: Nederland ligt in een delta en heeft een lange geschiedenis met waterbeheer, terwijl Tadzjikistan bovenaan een stroomgebied ligt en veel ervaring heeft met het vasthouden van water. Koning Willem-Alexander zal woensdag de top openen. Dinsdag zal hij al enkele projecten in de stad bezoeken.
Klimaattop Dubai
De conferentie dient als opmaat naar de klimaattop in Dubai later dit jaar. Er wordt onder meer gesproken over water en gezondheid, duurzame economie en klimaat.
Ook zal het gaan over samenwerking en potentiële conflicten om water. Water wordt steeds schaarser en toegang ertoe leidt tot conflicten tussen landen. Tussen Egypte en Soedan enerzijds en Ethiopië anderzijds lopen spanningen al langere tijd op, omdat laatstgenoemde een grote dam in de rivier de Nijl heeft gebouwd. Daardoor kan de watertoevoer naar Egypte en Soedan, die door de historie heen afhankelijk zijn van de Nijl, onder druk komen te staan.
Geen harde afspraken
Er zullen tijdens de conferentie geen harde, afrekenbare doelen worden afgesproken. Eerder gaat het om overeenstemming over verschillende uitgangspunten, aldus ingewijden. In 1977 was de eerste waterconferentie van de VN: toen werd overeengekomen dat alle volkeren op aarde, ongeacht hun mate van ontwikkeling, recht hebben op toegang tot drinkwater.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse minister van Defensie Boris Pistorius zegt dat de Amerikaanse troepenterugtrekking "te voorzien" was. Volgens hem is Duitsland op de goede weg om zelf meer verantwoordelijkheid te nemen voor de eigen veiligheid.
50 minuten geledenSKAGEN (ANP/DPA) - Timmy, de bultrug die wekenlang vastlag voor de Duitse kust, is vrijgelaten. De walvis werd met een schip naar het Skagerrak gebracht, het deel van de Noordzee tussen Denemarken en Noorwegen, en is daar in open water losgelaten.
1 uur geledenCULIACÁN (ANP) - Rubén Rocha Moya, de gouverneur van de Mexicaanse staat Sinaloa, is tijdelijk opgestapt. Dat meldt The New York Times. Rocha Moya werd deze week aangeklaagd in de Verenigde Staten, omdat hij banden zou hebben met een drugskartel.
1 uur geledenSKAGEN (ANP) - Het schip dat de bultrug Timmy naar de Noordzee vervoert, vaart inmiddels op het Skagerrak, de zee tussen Denemarken en Noorwegen. Vrijdag draaide het schip vlak voor het Skagerrak nog om, omdat de golven op die zee te hoog waren.
2 uur geledenHAVANA (ANP) - Volgens de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel getuigen de nieuwe opgelegde Amerikaanse sancties "van morele armoede en van minachting voor het gevoel en het gezond verstand van de Amerikanen en de hele internationale gemeenschap". Dat schrijft de Cubaanse president op X.
7 uur geledenBEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Zuid-Libanon zijn vrijdag zeker dertien doden gevallen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan voor meer dan 4 miljard dollar Patriot-raketafweersystemen aan Qatar verkopen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vrijdag bekendgemaakt.
8 uur geleden