Nederlandse verkenningsdrone-missie halfjaar langer in Roemenië
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.
De Nederlanders houden het gebied rond de oostgrens van het bondgenootschap al bijna twee jaar in de gaten met de radars, camera's en sensoren van hun MQ-9 Reapers, maar de missie zou eind maart aflopen. Terwijl de oorlog in Oekraïne voortduurt en de oostelijke NAVO-landen zich nog even bedreigd voelen door Rusland.
De onbemande en onbewapende MQ-9-Reapers, zo groot als een gevechtsvliegtuig, spelen "een cruciale rol" in de verdediging van de oostflank tegen Rusland, zei Brekelmans donderdag bij aankomst voor een NAVO-vergadering in Brussel. En die is "van groot belang voor de veiligheid van Europa en dus ook van Nederland". Met de Reapers "versterken we de inlichtingenpositie van de NAVO. Dat maakt dat we beter kunnen anticiperen". De NAVO en Roemenië drongen erop aan dat Nederland de missie zou verlengen.
F-16-simulatoren
De Reapers worden vrijwel helemaal vanuit Leeuwarden bestuurd, maar er zijn toch enkele tientallen militairen op de Roemeense vliegbasis Campia Turzii gelegerd. Die brengen de onbemande vliegtuigen de lucht in en onderhouden en bewaken ze. De Nederlanders in Campia Turzii rekenden al op een langer verblijf.
Er zijn nog twee MQ-9's in Nederland. Dat moet genoeg zijn om te kunnen oefenen en boven Nederland te patrouilleren, zei een woordvoerder van de missie eind december al.
Ook gaat Nederland F-16-simulatoren leveren aan Oekraïne, "omdat we Oekraïne blijven helpen met hun F-16-operaties", zei Brekelmans.
Meer uit Buitenland
MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Alvin Hellerstein, de rechter die de zaak tegen de door de VS gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro overziet, is overleden. Dat meldt onder meer The New York Times. Hellerstein werd 92 jaar. Volgens de krant is niet duidelijk wat Hellersteins dood voor invloed zal hebben op het verloop van de zaak-Maduro.
4 uur geledenCAMBRIDGE (ANP) - Dat er op aarde leven mogelijk is, is niet te danken aan kometen. Dat concludeert een groep wetenschappers van de Britse Universiteit van Cambridge. Ze zijn het niet eens met de gangbare theorie in de wetenschap, namelijk dat kometen die miljarden jaren geleden insloegen op aarde daarbij de bouwstenen voor het leven hebben achtergelaten. Dit zijn onder meer koolstof, stikstof en waterstofcyanide.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse Federatie van Gemeenten en Provincies heeft gemeentebesturen opgeroepen woensdagavond om 20.00 uur een minuut stilte te houden ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het dodelijke treinongeluk eerder op woensdag. Dit meldt nieuwswebsite Demócrata.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten gelukt om meer landen tegen een VN-resolutie te laten stemmen waarin wordt opgeroepen de Amerikaanse blokkade van Cuba te beëindigen. Deze stemming wordt al tientallen jaren gehouden. Cuba beschuldigde de VS van tevoren van het uitoefenen van druk op landen die Cuba steunen.
4 uur geleden