Nederlandse uitvinders goed in technologie tegen kanker, zegt EOB
MÜNCHEN/RIJSWIJK (ANP) - Nederlandse uitvinders doen het goed als het gaat om het uitdenken van technologieën tegen kanker, meldt het Europees Octrooibureau (EOB). "Wat het aantal oncologiegerelateerde technologieën betreft, staan Nederlandse uitvinders op de derde plek binnen de Europese Unie en op de vijfde in Europa als geheel."
Tussen 2010 en 2021 werden meer dan 2300 internationale zogenoemde octrooifamilies van Nederlandse herkomst gepubliceerd, verzamelingen octrooiaanvragen die in meerdere landen zijn ingediend en die dezelfde uitvinding moeten beschermen.
Nederland staat verder op de negende plaats in Europa met oncologiegerelateerde start-ups. Met 67 is dat flink meer dan het EU-gemiddelde van 48,9 start-ups per land, aldus het EOB. Maar "net als veel andere Europese landen ondervinden Nederlandse start-ups echter problemen bij het opschalen van hun innovaties."
"Europa's bloeiende oncologiestart-ups zijn een baken van hoop maar ze hebben de juiste investeringen en ondersteuning nodig om hun uitvindingen uit te breiden en uiteindelijk levens te redden", vult EOB-voorzitter António Campinos aan.
Nederland levert volgens het EOB echter een "relatief lage" bijdrage via publieke onderzoeksinstellingen aan innovatie van kankerbestrijding, "aanzienlijk lager dan het EU-gemiddelde".
Het bureau prijst speciaal de Nederlandse start-up Agendia, in 2003 opgericht door de Nederlandse wetenschappers Laura Johanna van't Veer en René Bernards. Deze heeft de zogenoemde MammaPrint opgeleverd, een genetische test die de kans op terugkeer van borstkanker berekent. "Deze test zorgde voor een revolutie in de borstkankerzorg", zegt het EOB.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De actie Serious Request van NPO 3FM heeft na drie dagen 7.423.618 euro opgeleverd. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Dit jaar staat Serious Request in het teken van Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
36 minuten geledenZUIDOOST-POLEN (ANP) - De Nederlandse militairen die sinds anderhalve week het Poolse luchtruim bewaken, moesten al meermaals in actie komen. Het was wel steeds loos alarm, zegt de leiding van de missie. Het herhaalde alarm zette wel meteen "iedereen op scherp" en "maakt duidelijk hoe tastbaar de dreiging is", zegt commandant Wesley Dijkshoorn.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben zondag op de Dam in Amsterdam het joodse feest Chanoeka gevierd. Tijdens de nationale chanoekaviering werd de achtste kaars van de chanoekia, een speciale negenarmige kandelaar, aangestoken. Er waren speeches van onder anderen demissionair vicepremier Mona Keijzer, waarnemend burgemeester van Tilburg Onno Hoes en rabbijn Shimon Evers. De viering verliep rustig.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft bij een kleine extreemrechtse demonstratie in Apeldoorn vier betogers aangehouden. Drie van hen hadden fakkels afgestoken en een droeg gezichtsbedekking, laat een woordvoerder weten. Dat was in strijd met de voorwaarden voor het protest.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kortste dag van het jaar is geweest. Vanaf nu worden de dagen langer en de nachten korter. Het wordt 's ochtends steeds iets vroeger licht en het wordt 's avonds steeds iets later donker.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Camiel Jansen is de nieuwe Componist der Nederlanden. Dat is zondag bekendgemaakt in TivoliVredenburg Utrecht tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van de titel. De 34-jarige Jansen is de zesde Componist der Nederlanden en volgt Anne-Maartje Lemereis op, die de afgelopen twee jaar ambassadeur was van het Nederlandse muziekleven.
4 uur geledenZUIDOOST-POLEN (ANP) - Nederlands hoogste militair heeft vier dagen voor kerst opgetreden als 'postillon d'amour' voor twee uitgezonden militairen. Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim bezorgde hoogstpersoonlijk een romantische boodschap voor een luitenant die helpt het Poolse luchtruim te verdedigen. Eichelsheim kreeg het kaartje mee van diens vriendin, die in Bosnië dient.
6 uur geleden