Nederlandse surfer gaat naar Parijs om statiegeld te promoten
LONDEN (ANP) - Om Frankrijk te vragen statiegeld in te voeren op plastic flesjes surft de Nederlandse Merijn Tinga vanaf zaterdagochtend met zijn windsurfboard vanuit Londen naar Parijs. Het is al de tiende reis die Tinga maakt om aandacht te vragen voor oplossingen tegen plastic zwerfafval. Langs de krijtrotsen in het Kanaal peddelt de windsurfer in ongeveer negentien dagen de 850 kilometer naar de Seine.
De Fransen zeggen dat ze zonder statiegeldsysteem in 2029 alsnog de doelstellingen gaan halen om plastic te verminderen, vertelt Tinga. "Maar dat gaat natuurlijk niet lukken." In Parijs zal burgemeester Anne Hidalgo hem ontvangen. Samen houden ze een conferentie over statiegeld op de avond van zijn aankomst.
Ook bij eerdere surfexpedities vroeg Tinga aan landen om statiegeld in te voeren op plastic flessen. Zo ging hij in 2023 van Oslo naar Londen, een reis van 1800 kilometer. De Britten praten al jaren over het invoeren van statiegeld. Destijds was de bedoeling dat statiegeld in 2025 ingevoerd wordt. Tinga probeerde Groot-Brittanniƫ daar ook echt aan te houden. Inmiddels is de invoering echter uitgesteld naar 2027.
Elke dag peddelt Tinga ongeveer 40 kilometer. In de nacht gaat hij met zijn surfplank naar de kant en maakt hij een afdakje van zijn zeil, zodat hij daaronder kan slapen. Uiteindelijk hoopt de windsurfer en bioloog voor een doorbraak te zorgen in Frankrijk. "Momenteel belandt het plastic afval uit de Seine via zeestroming bij ons op de kust of zelfs helemaal in Scandinaviƫ."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Hulpdiensten en speurhonden hebben de hele nacht gezocht naar slachtoffers van de explosie en brand in het centrum van Utrecht. Daarbij zijn geen levende of overleden slachtoffers gevonden. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio op vrijdagochtend.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wolven hebben vorig jaar opnieuw veel vaker schapen en ander vee aangevallen. Tot en met oktober zijn er 840 aanvallen op dieren geregistreerd, waarmee het record van 770 aanvallen in heel 2024 wordt verbroken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP op basis van gegevens van BIJ12. Deze organisatie behandelt voor de provincies wolvenzaken.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Omwonenden die vanwege de explosie en brand in het centrum van Utrecht hun huis hebben moeten verlaten, kunnen in de nacht van donderdag op vrijdag niet terugkeren. Veel van hen zijn opgevangen in hotel Karel V, anderen hebben ervoor gekozen de nacht bij vrienden of familie door te brengen.
6 uur geledenHEERLEN (ANP) - De bestuurder die donderdagavond tegen de gevel van het Zuyderland-ziekenhuis in Heerlen is gereden, is aan zijn verwondingen overleden. De politie meldt na onderzoek dat het ging om een noodlottig ongeval.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Verschillende ondernemers die getroffen zijn door de explosie in de Visscherssteeg in het centrum van Utrecht donderdagmiddag, laten op social media van zich horen. Door de kracht van de ontploffing zijn bij veel panden in de omgeving van de steeg ruiten uit de sponning en pannen van het dak geblazen. De schade is groot.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma begrijpt dat er onder de getroffen omwonenden van de explosie in Utrecht veel zorgen zijn over hun huisdieren. De gemeente probeert in kaart te brengen waar dieren thuis waren op het moment van de explosie, laat ze weten tijdens een persmoment.
9 uur geleden