Nederlandse start-up haalt weer miljoenen op voor kernreactor
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon heeft weer een flinke investering binnengehaald voor de ontwikkeling van een gesmoltenzoutreactor. Het bedrijf uit Amsterdam werkt aan een kleine kernreactor die kernafval van reguliere centrales als brandstof gebruikt. Volgens het bedrijf kan één zo'n centrale schone energie leveren aan 250.000 huishoudens.
De nieuwe financiering omvat een investering van 16 miljoen euro, geleid door Invest-NL en ondersteund door een InvestEU-garantie van de Europese Commissie. Ook ontving Thorizon een subsidie van 4 miljoen euro van de provincie Noord-Brabant, in samenwerking met de bedrijven VDL en Demcon.
Thorizon kreeg eerder onder meer al 10 miljoen euro subsidie van de Franse overheid. Het totaal opgehaalde kapitaal bedraagt inmiddels 42,5 miljoen euro en Thorizon zoekt nog extra investeerders voor verdere opschaling.
Nederlandse en Franse nucleaire toezichthouders zijn volgens het bedrijf inmiddels gestart met een gezamenlijke voorbereidende beoordeling van het ontwerp voor de reactor. Ook worden er haalbaarheidsstudies gedaan op drie locaties in Frankrijk en de Benelux om de weg vrij te maken voor de start van de bouw van de reactor in 2030.
Meer uit Financieel
CARACAS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies gaat terugkeren naar Venezuela. Het bedrijf heeft dit weekend een overeenkomst getekend met Venezuela voor samenwerking bij energieprojecten.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De prijs voor diesel aan de Franse pomp is zondag naar een nieuw recordniveau gestegen van gemiddeld 2,41 euro per liter. Dat meldt het Franse persbureau AFP op basis van een analyse van de brandstofprijzen van duizenden tankstations in Frankrijk die worden bijgehouden door het ministerie van Economische Zaken.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De oudste bank van Luxemburg wordt in de verkoop gezet door de Chinese eigenaar. De Chinese investeerder Legend Holdings heeft een belang van 90 procent in Banque Internationale à Luxembourg (BIL) en volgens zakenkrant Financial Times kan met de verkoop daarvan een bedrag van 2,5 miljard euro gemoeid zijn.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
23 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
1 dag geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
1 dag geleden