Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

DEN HAAG (ANP) - De veiligheidssituatie in heel Syrië is nog steeds "volatiel" door het geweld van gewapende groepen, zei speciaal gezant Gijs Gerlag van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag tijdens een briefing in de Tweede Kamer. De omstandigheden in het land zijn zeer slecht. Dictator Bashar al-Assad werd begin december verjaagd.

Het kabinet wil snel naar Nederland gevluchte Syriërs terugsturen, maar dan moet het land wel eerst (deels) veilig worden verklaard en moeten de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld. Vooral de PVV voert de druk hierover op.

In delen van Syrië is terreurgroep IS nog steeds actief. Daarnaast is de humanitaire en economische situatie in het land heel slecht, aldus Lex Gerts van de Directie Stabiliteit en Humanitaire Hulp van Buitenlandse Zaken. Er is nauwelijks stroom en water. Ook is huisvesting een enorm probleem. Zo'n 60 procent van de bevolking heeft een vorm van voedselhulp nodig en 90 procent leeft onder de armoedegrens, aldus Gerlag.

HTS

De macht in het land is overgenomen door HTS die wortels heeft in jihadistische groepen. De groepering zegt alle groepen bij het landsbestuur te willen betrekken en de rechtsorde te willen hervormen. Ze zeggen geen onderscheid te willen maken tussen bevolkingsgroepen. Eerst zien, dan geloven, zei Gerlag hierover.

HTS wil graag dat vluchtelingen terugkeren. Ongeveer 130.000 hebben dat inmiddels gedaan. Volgens Gerts gaan vooral jongemannen terug om te kijken of hun huis er nog is om daarna te overwegen met de familie terug te gaan. Ook gaan veel mensen op bezoek bij familie na een jarenlange scheiding. De VN verwachten dat dit jaar ongeveer 1 miljoen Syriërs terugkeren, voornamelijk uit de regio.

150.000

Sinds de oorlog in 2011 begon zijn zo'n 150.000 Syriërs naar Nederland gevlucht. Vorig jaar zijn 1070 van hen vertrokken, aldus het ministerie van Asiel en Migratie. Hierbij moet volgens het ministerie worden aangetekend dat dit voornamelijk mensen zijn die in een ander land de EU oorspronkelijk waren binnengekomen (Dublinclaimanten) of die al elders in de EU een verblijfsstatus hadden.

Bij de Dienst Terugkeer en Vertrek zijn dertig Syriërs bekend die vorig jaar zijn teruggekeerd naar hun thuisland. "Aan de gevraagde cijfers kunnen dan ook nog geen trends en ontwikkelingen ontleend worden over Syriërs met een terugkeerwens na de val van het regime van Assad", aldus het ministerie.

Meer uit Politiek

Van Vroonhoven: geen geheim dat het stroefjes gaat in coalitie

DEN HAAG (ANP) - NSC-leider Nicolien van Vroonhoven beaamt dat ze tijdens een recente toespraak bij de Leidse studentenvereniging Minerva heeft gezegd dat ze deel uitmaakt van een onmogelijke coalitie. "Dat is toch geen geheim?", reageerde ze toen Sven Kockelmann haar dit citaat voorlegde bij zijn talkshow Café Kockelmann.

4 uur geleden
Coenradie: relschoppers Scheveningen mogen niet ontkomen

DEN HAAG (ANP) - De jongeren die donderdagavond in Scheveningen rellen veroorzaakten mogen daarmee niet wegkomen, vindt staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie). Ze reageerde bij televisieprogramma Goedemorgen Nederland als eerste bewindspersoon op de rellen: "Deze gasten moeten weten dat ze niet onaantastbaar zijn, want dit kan niet."

18 uur geleden
Faber vindt Efteling-uitje van jongeren azc 'on-uit-leg-baar'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Marjolein Faber (PVV) schrijft op X dat ze het "on-uit-leg-baar" vindt dat jongeren van het asielzoekerscentrum (azc) van Sint Annaparochie binnenkort een uitje hebben naar de Efteling. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft het jaarlijkse uitje van het azc bewust dan georganiseerd om onrust tijdens het dorpsfeest te voorkomen, schrijft de Leeuwarder Courant.

1 dag geleden
Beoogd ambassadeur VS wil inzetten op handel en veiligheid

WASHINGTON (ANP) - Trumps beoogde Amerikaanse ambassadeur voor Nederland, Joe Popolo, wil zich vooral inzetten voor handel, veiligheid en samenwerking op technologisch vlak. Dat zei hij tijdens een hoorzitting voor de Amerikaanse Senaat over zijn voordracht als ambassadeur.

1 dag geleden
Timmermans: kabinet hierna moet akkoord sluiten over loonstijging

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans bepleit dat een volgend kabinet een akkoord sluit met werknemers en werkgevers en daarin een flinke salarisverhoging afspreekt. In ruil daarvoor krijgen ondernemers investeringen die de productiviteit moeten verhogen. De leider van GroenLinks-PvdA zal zijn plan donderdagavond toelichten als hij de Spiekmanlezing geeft in de Pelgrimvaderskerk in Rotterdam.

1 dag geleden
Coenradie: 4100 cellen minder in 2029 als er geen extra geld komt

ROTTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie) moet in 2029 4100 cellen sluiten als er geen extra geld voor de gevangenissen komt. Dat zegt ze tijdens een werkbezoek aan een Huis van Bewaring in Rotterdam. De PVV-bewindsvrouw heeft 500 miljoen euro nodig om de problemen in de gevangenissen op te lossen, maar kreeg dat geld tijdens de bijstelling van de begroting niet.

1 dag geleden
OM: voorwaardelijke taakstraf tegen oud-minister Bot om ongeval

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een voorwaardelijke taakstraf van 120 uur en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden tegen oud-minister Ben Bot (87) om een verkeersongeval in november 2022. De officier van justitie eist ook dat de oud-minister 3000 euro overmaakt aan Slachtofferhulp. Bot reed met zijn auto over een stoep aan de Badhuisweg in Den Haag en reed daarbij een 14-jarig meisje aan. Zij brak haar been en neus.

1 dag geleden