Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

DEN HAAG (ANP) - De veiligheidssituatie in heel Syrië is nog steeds "volatiel" door het geweld van gewapende groepen, zei speciaal gezant Gijs Gerlag van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag tijdens een briefing in de Tweede Kamer. De omstandigheden in het land zijn zeer slecht. Dictator Bashar al-Assad werd begin december verjaagd.

Het kabinet wil snel naar Nederland gevluchte Syriërs terugsturen, maar dan moet het land wel eerst (deels) veilig worden verklaard en moeten de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld. Vooral de PVV voert de druk hierover op.

In delen van Syrië is terreurgroep IS nog steeds actief. Daarnaast is de humanitaire en economische situatie in het land heel slecht, aldus Lex Gerts van de Directie Stabiliteit en Humanitaire Hulp van Buitenlandse Zaken. Er is nauwelijks stroom en water. Ook is huisvesting een enorm probleem. Zo'n 60 procent van de bevolking heeft een vorm van voedselhulp nodig en 90 procent leeft onder de armoedegrens, aldus Gerlag.

HTS

De macht in het land is overgenomen door HTS die wortels heeft in jihadistische groepen. De groepering zegt alle groepen bij het landsbestuur te willen betrekken en de rechtsorde te willen hervormen. Ze zeggen geen onderscheid te willen maken tussen bevolkingsgroepen. Eerst zien, dan geloven, zei Gerlag hierover.

HTS wil graag dat vluchtelingen terugkeren. Ongeveer 130.000 hebben dat inmiddels gedaan. Volgens Gerts gaan vooral jongemannen terug om te kijken of hun huis er nog is om daarna te overwegen met de familie terug te gaan. Ook gaan veel mensen op bezoek bij familie na een jarenlange scheiding. De VN verwachten dat dit jaar ongeveer 1 miljoen Syriërs terugkeren, voornamelijk uit de regio.

150.000

Sinds de oorlog in 2011 begon zijn zo'n 150.000 Syriërs naar Nederland gevlucht. Vorig jaar zijn 1070 van hen vertrokken, aldus het ministerie van Asiel en Migratie. Hierbij moet volgens het ministerie worden aangetekend dat dit voornamelijk mensen zijn die in een ander land de EU oorspronkelijk waren binnengekomen (Dublinclaimanten) of die al elders in de EU een verblijfsstatus hadden.

Bij de Dienst Terugkeer en Vertrek zijn dertig Syriërs bekend die vorig jaar zijn teruggekeerd naar hun thuisland. "Aan de gevraagde cijfers kunnen dan ook nog geen trends en ontwikkelingen ontleend worden over Syriërs met een terugkeerwens na de val van het regime van Assad", aldus het ministerie.

Meer uit Politiek

Defensie geeft excuses en compensatie na aanval op Mosul

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.

1 uur geleden
Linkse partijen willen dat olieconcerns betalen voor energiesteun

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.

2 uur geleden
Interesse D66 en CDA voor maximumprijs, VVD wil lagere accijnzen

DEN HAAG (ANP) - Tijdens het debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran toonden D66 en het CDA interesse in een plafond voor de prijzen aan de pomp. Partijleider Jesse Klaver (GroenLinks-PvdA) kwam met dat idee en wil grote olie- en gasbedrijven ervoor laten betalen.

3 uur geleden
Leeftijdsgrens afsteken vuurwerk moet naar 18 jaar, vindt kabinet

DEN HAAG (ANP) - De minimale leeftijd waarop mensen vuurwerk mogen afsteken, moet naar 18 jaar, vindt het kabinet. Staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA) sprak in een debat steun uit voor een voorstel van CDA en de Partij voor de Dieren om dat te regelen. "Ik denk dat het verstandig is om dat te doen."

4 uur geleden
Van Weel wil 'vertrouwenskloof' met politieagenten dichten

DEN HAAG (ANP) - Tussen de politieagenten aan de ene kant en de korpsleiding en de politiek aan de andere kant is een "vertrouwenskloof", stelde justitieminister David van Weel woensdag bij een debat in de Tweede Kamer. De komende tijd wil de VVD'er zijn best doen om deze te dichten. JA21 en BBB eisten zelfs het vertrek van de korpsleiding. Maar daarin ging Van Weel niet mee.

6 uur geleden
Ook RvS oordeelt: wachttijd asielaanvraag mocht niet verlengd

DEN HAAG (ANP) - Na het Europees Hof oordeelt nu ook de Raad van State (RvS) dat de beslistermijn voor het behandelen van asielaanvragen niet verlengd had mogen worden. In 2022 besloot staatssecretaris Eric van der Burg (VVD) de wachttijd van zes maanden te verlengen met nog eens negen maanden, omdat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ver achterliep met de aanvragen.

6 uur geleden
RvS: OCW moet 222 schoolbesturen nog personeelskosten betalen

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (basisonderwijs, VVD) moet 222 basisscholen nog achterstallige personeelskosten betalen. De Raad van State (RvS) bevestigt woensdag een eerdere uitspraak van de rechtbank. Die oordeelde in juni 2024 dat de scholen in totaal circa 250 miljoen euro te weinig kregen over de periode augustus tot en met december 2022.

7 uur geleden