Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

DEN HAAG (ANP) - De veiligheidssituatie in heel Syrië is nog steeds "volatiel" door het geweld van gewapende groepen, zei speciaal gezant Gijs Gerlag van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag tijdens een briefing in de Tweede Kamer. De omstandigheden in het land zijn zeer slecht. Dictator Bashar al-Assad werd begin december verjaagd.

Het kabinet wil snel naar Nederland gevluchte Syriërs terugsturen, maar dan moet het land wel eerst (deels) veilig worden verklaard en moeten de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld. Vooral de PVV voert de druk hierover op.

In delen van Syrië is terreurgroep IS nog steeds actief. Daarnaast is de humanitaire en economische situatie in het land heel slecht, aldus Lex Gerts van de Directie Stabiliteit en Humanitaire Hulp van Buitenlandse Zaken. Er is nauwelijks stroom en water. Ook is huisvesting een enorm probleem. Zo'n 60 procent van de bevolking heeft een vorm van voedselhulp nodig en 90 procent leeft onder de armoedegrens, aldus Gerlag.

HTS

De macht in het land is overgenomen door HTS die wortels heeft in jihadistische groepen. De groepering zegt alle groepen bij het landsbestuur te willen betrekken en de rechtsorde te willen hervormen. Ze zeggen geen onderscheid te willen maken tussen bevolkingsgroepen. Eerst zien, dan geloven, zei Gerlag hierover.

HTS wil graag dat vluchtelingen terugkeren. Ongeveer 130.000 hebben dat inmiddels gedaan. Volgens Gerts gaan vooral jongemannen terug om te kijken of hun huis er nog is om daarna te overwegen met de familie terug te gaan. Ook gaan veel mensen op bezoek bij familie na een jarenlange scheiding. De VN verwachten dat dit jaar ongeveer 1 miljoen Syriërs terugkeren, voornamelijk uit de regio.

150.000

Sinds de oorlog in 2011 begon zijn zo'n 150.000 Syriërs naar Nederland gevlucht. Vorig jaar zijn 1070 van hen vertrokken, aldus het ministerie van Asiel en Migratie. Hierbij moet volgens het ministerie worden aangetekend dat dit voornamelijk mensen zijn die in een ander land de EU oorspronkelijk waren binnengekomen (Dublinclaimanten) of die al elders in de EU een verblijfsstatus hadden.

Bij de Dienst Terugkeer en Vertrek zijn dertig Syriërs bekend die vorig jaar zijn teruggekeerd naar hun thuisland. "Aan de gevraagde cijfers kunnen dan ook nog geen trends en ontwikkelingen ontleend worden over Syriërs met een terugkeerwens na de val van het regime van Assad", aldus het ministerie.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

4 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

6 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

6 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

7 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden