Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

Nederlandse speciaal gezant voor Syrië vindt het land instabiel

DEN HAAG (ANP) - De veiligheidssituatie in heel Syrië is nog steeds "volatiel" door het geweld van gewapende groepen, zei speciaal gezant Gijs Gerlag van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag tijdens een briefing in de Tweede Kamer. De omstandigheden in het land zijn zeer slecht. Dictator Bashar al-Assad werd begin december verjaagd.

Het kabinet wil snel naar Nederland gevluchte Syriërs terugsturen, maar dan moet het land wel eerst (deels) veilig worden verklaard en moeten de diplomatieke betrekkingen zijn hersteld. Vooral de PVV voert de druk hierover op.

In delen van Syrië is terreurgroep IS nog steeds actief. Daarnaast is de humanitaire en economische situatie in het land heel slecht, aldus Lex Gerts van de Directie Stabiliteit en Humanitaire Hulp van Buitenlandse Zaken. Er is nauwelijks stroom en water. Ook is huisvesting een enorm probleem. Zo'n 60 procent van de bevolking heeft een vorm van voedselhulp nodig en 90 procent leeft onder de armoedegrens, aldus Gerlag.

HTS

De macht in het land is overgenomen door HTS die wortels heeft in jihadistische groepen. De groepering zegt alle groepen bij het landsbestuur te willen betrekken en de rechtsorde te willen hervormen. Ze zeggen geen onderscheid te willen maken tussen bevolkingsgroepen. Eerst zien, dan geloven, zei Gerlag hierover.

HTS wil graag dat vluchtelingen terugkeren. Ongeveer 130.000 hebben dat inmiddels gedaan. Volgens Gerts gaan vooral jongemannen terug om te kijken of hun huis er nog is om daarna te overwegen met de familie terug te gaan. Ook gaan veel mensen op bezoek bij familie na een jarenlange scheiding. De VN verwachten dat dit jaar ongeveer 1 miljoen Syriërs terugkeren, voornamelijk uit de regio.

150.000

Sinds de oorlog in 2011 begon zijn zo'n 150.000 Syriërs naar Nederland gevlucht. Vorig jaar zijn 1070 van hen vertrokken, aldus het ministerie van Asiel en Migratie. Hierbij moet volgens het ministerie worden aangetekend dat dit voornamelijk mensen zijn die in een ander land de EU oorspronkelijk waren binnengekomen (Dublinclaimanten) of die al elders in de EU een verblijfsstatus hadden.

Bij de Dienst Terugkeer en Vertrek zijn dertig Syriërs bekend die vorig jaar zijn teruggekeerd naar hun thuisland. "Aan de gevraagde cijfers kunnen dan ook nog geen trends en ontwikkelingen ontleend worden over Syriërs met een terugkeerwens na de val van het regime van Assad", aldus het ministerie.

Meer uit Politiek

Minister belooft alleen bij uitzondering asielkind op te sluiten

DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.

10 uur geleden
Minister: andere gemeenten nodig voor oplossing Hardenberg

DEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."

11 uur geleden
Oppositie: rechtspraak rijdt door migratiepact op een muur af

DEN HAAG (ANP) - De rechtspraak gaat door de invoering van het migratiepact vastlopen, vrezen oppositiepartijen als GroenLinks-PvdA en ChristenUnie. De Raad voor de Rechtspraak voorziet dat het aantal rechtszaken hierdoor met 19.000 per jaar oploopt in 2028, terwijl er al een tekort is aan rechters. Don Ceder van de ChristenUnie vergeleek het pact tijdens het debat hierover met een trein die tegen een muur aan gaat rijden.

12 uur geleden
Financiën blokkeert computersystemen na digitale inbraak

DEN HAAG (ANP) - Op het ministerie van Financiën is vorige week een digitale inbraak ontdekt in "systemen voor een aantal primaire processen" op het departement. De toegang tot deze systemen is maandag geblokkeerd, waardoor een deel van de medewerkers niet meer kan inloggen.

12 uur geleden
Minister verzekert: IND is klaar om migratiepact uit te voeren

DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is klaar om het Europese migratiepact uit te voeren, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag tijdens een Kamerdebat. Daarover waren twijfels gerezen nadat dagblad Trouw vorige week publiceerde over een rapport dat toen nog vertrouwelijk was en inmiddels is gepubliceerd. Daarin voorzag de IND juist grote problemen als het pact op 12 juni aanstaande in werking treedt.

13 uur geleden
Onno Hoes aan de slag als informateur in Moerdijk

MOERDIJK (ANP) - Bestuurder Onno Hoes gaat aan de slag als informateur in de Brabantse gemeente Moerdijk. Hij gaat verkennen welke partijen kunnen samenwerken in Moerdijk, waarvan het gelijknamige dorp dreigt te worden opgeheven om plaats te maken voor uitbreiding van het haven- en industriecomplex. Daarna brengt Hoes een advies uit.

13 uur geleden
Lilianne Ploumen verkenner voor Utrechtse gemeenteraad

UTRECHT (ANP) - Lilianne Ploumen wordt verkenner voor de gemeenteraad van Utrecht. De fractie van GroenLinks-PvdA heeft haar daarvoor gevraagd, een opdracht die de oud-politica van de PvdA zelf eervol noemt.

13 uur geleden