Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse robotarm aangekomen bij ruimtestation ISS

Nederlandse robotarm aangekomen bij ruimtestation ISS

BAJKONOER (ANP/BELGA) - Een in Nederland gemaakte robotarm is na een reis van ruim een week aangekomen bij het internationale ruimtestation ISS. Daar zal de 11 meter lange arm de bewoners helpen bij onder meer ruimtewandelingen, inspecties en wetenschappelijke experimenten.

De European Robotic Arm (ERA) zit vastgekoppeld aan een nieuwe Russische uitbouw van het ISS, de module Nauka (Wetenschap). Die werd vorige week woensdag gelanceerd vanaf de ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan. Onderweg kampte de module met pech, waaronder motorproblemen. Donderdag om 15.29 uur (Nederlandse tijd) koppelde Nauka zich aan het ISS.

Kort na de koppeling werden opnieuw problemen vastgesteld. De stuurraketjes van de Nauka gingen onverwachts aan, waardoor de positie van het ISS in de ruimte was veranderd. De problemen lijken nu voorbij te zijn en het ISS is met behulp van de stuurraketjes van de Russische besturingsmodule Zvezda weer teruggedraaid. Specialisten onderzoeken wat er precies is gebeurd.

Technische problemen

De Nauka zou volgens de oorspronkelijke planning in 2007 worden gelanceerd, maar vanwege verschillende technische problemen werd de lancering uitgesteld. De module wordt in de ruimte vooral ingezet voor wetenschappelijk onderzoek. Ook de robotarm ging later de ruimte in dan aanvankelijk gepland.

Het werk aan de ERA begon al in de jaren 80, maar de plannen werden meerdere keren veranderd en lanceringen werden keer op keer uitgesteld. De Nederlandse astronaut André Kuipers zou de robotarm in 2012 in ontvangst nemen toen hij zelf in het ISS verbleef, maar dat ging niet door. Op het laatste moment werd de lancering nog met een week uitgesteld, van 15 naar 21 juli.

De ontwikkeling en de bouw van de arm hebben ongeveer 360 miljoen euro gekost. Daarvan droeg Nederland zo'n 240 miljoen euro bij. Hoofdaannemer is het bedrijf Airbus Defence and Space in Leiden. Dat werd in de jaren zestig opgericht onder de naam Fokker Ruimtevaart en heette later Dutch Space.

Meer uit Binnenland

Groningse gedeputeerde verheugd met komst WK wielrennen in 2034

GRONINGEN (ANP) - De Groningse gedeputeerde die over sport gaat, Marian van Dijken (BBB), is heel blij dat de wereldkampioenschappen wielrennen naar Groningen en Drenthe komen. Het liefst had ze die in 2032 hier willen zien, maar 2034 is wat haar betreft ook goed, reageerde ze. "Als het maar komt, zodat tientallen miljoenen televisiekijkers kunnen zien wat de noordelijke provincies voor moois te bieden hebben." Er komen ook altijd veel bezoekers op af.

38 minuten geleden
Gelderse Staten leggen stikstofplannen vast, deel van BBB tegen

ARNHEM (ANP) - Gelderland stelt definitief stroken van 500 meter rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden in, waar de uitstoot van stikstof fors omlaag moet. Een meerderheid van de Provinciale Staten (37-14) koos ervoor dat vast te leggen in de nieuwe omgevingsverordening. Zeven van de twaalf Statenleden van de BBB stemden tegen het beleid van de eigen gedeputeerde Ans Mol.

1 uur geleden
Marcouch: zorgen over manier waarop politiek de politie aanstuurt

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem maakt zich "grote zorgen over de manier waarop de politiek de politie aanstuurt". Hij reageert daarmee op het besluit van de politie om te stoppen met het organiseren van publieke religieuze bijeenkomsten, zoals voor de ramadan.

5 uur geleden
Tientallen herdenken Alfredo Goeloe met stille tocht in Utrecht

UTRECHT (ANP) - Tientallen mensen zijn in Utrecht samengekomen om stil te staan bij de dood van Alfredo Goeloe. Zij verzamelden zich op het Domplein en liepen een stille tocht door het centrum naar het Nijntje Pleintje, zag een ANP-verslaggever. Daar legden ze bloemen neer en staken kaarsen aan voor de 51-jarige man die op 12 september omkwam nadat hij onwel werd toen hij werd gearresteerd in Rotterdam-Zuid.

7 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen in Opheusden na rellen afgelopen donderdag

OPHEUSDEN (ANP) - Voor de hele bebouwde kom van Opheusden is vanaf donderdag 17.00 uur een noodverordening afgekondigd. Burgemeester Jan Kottelenberg heeft een deel van het centrum als veiligheidsrisicogebied aangemerkt. De maatregelen zijn volgens de Gelderse gemeente nodig om rellen zoals die van afgelopen donderdag te voorkomen.

8 uur geleden
Heerma gaat werkwijze ingehuurde onderzoeksorganisaties bekijken

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken gaat onderzoek doen naar de werkwijze van zes organisaties die zijn ingehuurd om onderzoek te doen naar buitenlandse inmenging en manipulatie. Het gaat om de werkwijze bij onderzoeken die voor het ministerie zijn gedaan. De CDA-minister zegde dat toe tijdens een debat na vragen van BBB-leider Henk Vermeer.

8 uur geleden
Crisisteam: natte herfst en winter nodig tegen droogteproblemen

DEN HAAG (ANP) - Een natte herfst en winter zijn waarschijnlijk nodig om in het komende voorjaar een goede uitgangspositie te hebben voor een volgend droogteseizoen. Dat zei Harold van Waveren, voorzitter van het landelijke crisisteam over de droogte, in een presentatie voor Tweede Kamerleden. "Herstel gaat maanden duren, met name voor het grondwater."

8 uur geleden