Nederlandse producten lijken via Turkije toch in Rusland te komen
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven omzeilen mogelijk op grote schaal de sancties tegen Rusland. Turkije lijkt te zijn uitgegroeid tot een van de favoriete sluiproutes om voor Rusland verboden producten toch dat land in te krijgen.
Dat valt te af te leiden uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het tweede kwartaal van 2023 werd er voor 869 miljoen euro aan Nederlandse producten die op de EU-sanctielijst staan, naar Turkije geëxporteerd. Dit is 91 procent meer dan twee jaar eerder.
Alles wijst erop dat Nederlandse bedrijven zo de sancties tegen Rusland op grote schaal omzeilen. "Daar heeft het inderdaad alle schijn van", bevestigt een woordvoerder van het CBS. "Maar we kunnen het niet hard maken."
Sinds de oorlog in Oekraïne mogen vanuit EU-landen veel goederen niet meer naar Rusland worden geëxporteerd. De uitvoer van Nederlandse producten naar Rusland is daardoor met 63 procent gedaald.
De sancties tegen Rusland lijken echter op grote schaal via omringende landen te worden omzeild. Zo groeide de export van Nederlandse producten naar Kazachstan, Belarus, Armenië, Kirgizië en Oezbekistan in het tweede kwartaal van 2023 met 75 procent vergeleken met dezelfde periode in 2021.
Tot de verboden producten behoren onder meer microchips, transportmaterieel, drones, dure auto's, jachten, juwelen en kleding. Ook kantoormachines zoals tekstverwerkers, rekenmachines en kassa's staan op de sanctielijst. Rusland was in het tweede kwartaal van 2021 nog de op een na grootste afnemer van Nederlandse kantoormachines. Gedurende dit kwartaal bedroeg het Turkse aandeel 3,5 procent. Twee jaar later is Turkije uitgegroeid tot de op een na grootste afnemer. Hetzelfde geldt voor vrachtwagens en bussen. Waar de export naar Rusland ophield, nam die naar Turkije toe.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
3 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
4 uur geleden