Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse producten lijken via Turkije toch in Rusland te komen

Nederlandse producten lijken via Turkije toch in Rusland te komen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven omzeilen mogelijk op grote schaal de sancties tegen Rusland. Turkije lijkt te zijn uitgegroeid tot een van de favoriete sluiproutes om voor Rusland verboden producten toch dat land in te krijgen.

Dat valt te af te leiden uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het tweede kwartaal van 2023 werd er voor 869 miljoen euro aan Nederlandse producten die op de EU-sanctielijst staan, naar Turkije geëxporteerd. Dit is 91 procent meer dan twee jaar eerder.

Alles wijst erop dat Nederlandse bedrijven zo de sancties tegen Rusland op grote schaal omzeilen. "Daar heeft het inderdaad alle schijn van", bevestigt een woordvoerder van het CBS. "Maar we kunnen het niet hard maken."

Sinds de oorlog in Oekraïne mogen vanuit EU-landen veel goederen niet meer naar Rusland worden geëxporteerd. De uitvoer van Nederlandse producten naar Rusland is daardoor met 63 procent gedaald.

De sancties tegen Rusland lijken echter op grote schaal via omringende landen te worden omzeild. Zo groeide de export van Nederlandse producten naar Kazachstan, Belarus, Armenië, Kirgizië en Oezbekistan in het tweede kwartaal van 2023 met 75 procent vergeleken met dezelfde periode in 2021.

Tot de verboden producten behoren onder meer microchips, transportmaterieel, drones, dure auto's, jachten, juwelen en kleding. Ook kantoormachines zoals tekstverwerkers, rekenmachines en kassa's staan op de sanctielijst. Rusland was in het tweede kwartaal van 2021 nog de op een na grootste afnemer van Nederlandse kantoormachines. Gedurende dit kwartaal bedroeg het Turkse aandeel 3,5 procent. Twee jaar later is Turkije uitgegroeid tot de op een na grootste afnemer. Hetzelfde geldt voor vrachtwagens en bussen. Waar de export naar Rusland ophield, nam die naar Turkije toe.

Meer uit Financieel

Recordomzet Fastned door vakantiedrukte en nieuwe laadstations

AMSTERDAM (ANP) - Fastned, een uitbater van laadstations voor elektrische auto's, heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw een recordomzet geboekt. Het bedrijf opende in het vierde kwartaal van 2025 nieuwe laadstations en breidde bestaande locaties uit. Tijdens de vakantieperiode hebben meer mensen volgens Fastned hun voertuigen opgeladen en het bedrijf profiteerde van de aanhoudende groei van het aantal volledig elektrische voertuigen.

1 uur geleden
Werkloosheid voor vierde maand op rij stabiel op 4 procent

DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in december voor de vierde maand op rij onveranderd gebleven, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september, oktober en november zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.

1 uur geleden
KVK: groei aantal bedrijven stagneert, veel zzp'ers gestopt

UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".

7 uur geleden
KVK: groei aantal bedrijven stagneert, veel zzp'ers gestopt

UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".

8 uur geleden
Rode cijfers op Wall Street na kwartaalcijfers grote banken

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.

10 uur geleden
Vakbond: Ford heeft tegen Trump scheldende werknemer geschorst

DEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.

13 uur geleden
Schiphol verwerkte 68,8 miljoen passagiers in 2025

SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol

14 uur geleden