Nederlandse Patriot-eenheid oefent in Litouwen komende zomer
DEN HAAG (ANP) - Een Nederlandse Patriot-eenheid oefent komende zomer in Litouwen, meldt het ministerie van Defensie. De oefening door de luchtafweereenheid is samen met Litouwse collega's en duurt enkele weken.
Defensie noemt de training in een verklaring "essentieel om de gezamenlijke luchtverdediging aan de oostflank te versterken. Wendbaarheid en snelheid staan bij deze oefening centraal."
Een onderdeel van de oefening is "het snel kunnen vervoeren naar en verplaatsen van de luchtverdedigingseenheden binnen het inzetgebied". Dit vindt plaats "op specifiek terrein aan de oostflank van het NAVO-gebied".
'Belangrijk signaal'
Volgens demissionair defensieminister Kajsa Ollongren draagt de Nederlandse eenheid op deze manier bij aan de paraatheid van de NAVO-luchtverdediging. "Het is ook een belangrijk signaal aan onze bondgenoten aan de oostflank: jullie kunnen op Nederland rekenen, ook voor de verdediging van het luchtruim."
De aankondiging van de oefening volgt kort na de schending van het Poolse luchtruim door een Russische kruisraket. Dat gebeurde zondagochtend vroeg.
Voorbereid
Na afloop van de ministerraad benoemde Ollongren dat nog eens. "Het is realistisch dat we in die regio te maken krijgen met aanvallen vanuit de lucht. Dat is de realiteit en daar moeten we helemaal op voorbereid zijn." In antwoord op de vraag of de oefening een signaal is aan Rusland, wees ze in breder verband op de lopende operatie Steadfast Defender, volgens de NAVO de grootste militaire oefening van de alliantie sinds het einde van de Koude Oorlog. Daarin nemen van eind januari tot eind mei in totaal tot 90.000 militairen deel, onder wie 5000 uit Nederland.
Ollongren: "Daarmee laten we natuurlijk aan Rusland zien dat het voor de NAVO niet alleen maar bij woorden zal blijven, maar dat wij ook daadwerkelijk gereed zijn. En daar gaat het signaal vanuit, zeker."
Meer uit Politiek
NIEUWEGEIN (ANP) - Politieke partijen die bereid zijn om samen te werken met het minderheidskabinet zijn 'lichtpuntjes' voor Rob Jetten. Dat zegt de nieuwbakken premier en D66-leider zaterdag op een partijcongres in Nieuwegein. Hij schetst dit als contrast met de afgelopen jaren van veel geruzie in de politiek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van Nederlandse militairen in het Midden-Oosten heeft de "hoogste prioriteit", laat minister Dilan Yeşilgöz van Defensie weten. Het aantal Nederlandse militairen in de regio is beperkt. Ze zijn onder meer voor missies in Irak, Israël en de Golfstaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor partijen in de Tweede Kamer komt de aanval op Iran niet als een verrassing, blijkt uit de eerste reacties. Wel vragen verschillende politici zich af of de oorlog het einde zal betekenen voor het onderdrukkende regime.
1 dag geledenKYIV (ANP) - Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) zijn zaterdag in Oekraïne aangekomen. Het is hun eerste buitenlandse reis na hun aantreden begin deze week. Het bezoek is bedoeld om solidariteit te tonen en duidelijk te maken dat de steun aan Oekraïne onverminderd zal doorgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een grote opgave, zo noemen de commissarissen van de Koning in de twaalf provincies de opdracht die hun gemeenten hebben gekregen voor de opvang van asielzoekers. De nieuwe asielminister Bart van den Brink (CDA) maakte vrijdag bekend hoeveel opvangplaatsen in elke provincie geregeld moeten worden. Wettelijk gezien had dat al voor 1 februari bekend moeten zijn, maar Van den Brinks voorganger Mona Keijzer besloot dat aan de nieuwe minister over te laten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten wil de komende tijd in contact komen met jongeren en mensen buiten zijn bubbel, vertelde de nieuwe premier vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "Organiseer voor mij werkbezoeken op plekken waar ze misschien niet verwachten dat de premier of een D66'er langskomt", heeft de nieuwe premier zijn ambtenaren gevraagd. "Want ik wil juist daar van mensen horen: hoe kijken ze tegen de overheid aan, waar lopen ze tegenaan, waar zijn ze boos over?"
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten gaat aanstaande dinsdag voor het eerst in zijn huidige functie naar Brussel. Hij spreekt daar in de avond onder anderen met NAVO-baas en voormalig premier Mark Rutte. Jetten was in het laatste kabinet-Rutte minister voor Klimaat en Energie.
2 dagen geleden