Nederlandse overheidstekort loopt op tot 0,3 procent
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid heeft vorig jaar 3,5 miljard euro meer uitgegeven dan dat er binnenkwam. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt op basis van de eerste, voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën van 2023.
Volgens het statistiekbureau betekent dit dat het overheidstekort is opgelopen tot 0,3 procent van de totale omvang van de economie. Een jaar eerder bedroeg dit tekort nog 0,1 procent. Daarmee voldoet Nederland nog wel ruim aan de norm van Brussel die staat op maximaal 3 procent.
De totale uitgaven gingen met bijna 8 procent omhoog. Er ging voornamelijk meer geld naar sociale uitkeringen, waaronder ook de zorguitgaven vallen. De overheid verhoogde onder meer de toeslagen. Daarnaast was de overheid miljarden extra kwijt aan de salarissen van overheidspersoneel.
Inkomsten
De inkomsten gingen ook omhoog, met 7 procent. De belastingen en premies stegen met wel 35 miljard euro. Maar daartegenover stonden lagere overige inkomsten. Mede door lagere energieprijzen verdiende de overheid minder aan aardgas.
Volgens het CBS is het tekort van de overheid over afgelopen jaar lager uitgevallen dan eerder door het Centraal Planbureau (CPB) en het ministerie van Financiën werd geraamd, iets wat de laatste jaren vaker voorkomt. Zo ging de Najaarsnota in november nog uit van een min van 1,8 procent.
Het CBS becijfert verder dat de schuld van de overheid eind vorig jaar 481 miljard euro bedroeg. Dit was nagenoeg evenveel als een jaar eerder. Daarmee bedroeg de overheidsschuld 46,5 procent van de totale omvang van de economie. De Europese norm hiervoor gaat uit van een maximale schuld van 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp).
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP) - EU-parlementariërs hebben dinsdag hun steun uitgesproken voor de introductie van de digitale euro. De plannen van Brussel zijn goedgekeurd door 438 parlementariërs, tegenover 158 stemmen tegen. De Europese Centrale Bank (ECB) wil met een digitale euro de Europese afhankelijkheid van Amerikaanse betaalbedrijven zoals Visa en Mastercard verminderen, nu de trans-Atlantische betrekkingen onder druk staan.
41 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Entertainment- en mediaconcern Paramount Skydance heeft zijn vijandige overnamebod op Warner Bros. Discovery verhoogd in een poging aandeelhouders te overtuigen zijn bod te steunen in plaats van dat van concurrent Netflix.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Door een actie van de douane op Schiphol hebben passagiers dinsdagmiddag na aankomst kleine vertragingen opgelopen, meldt vakbond FNV. De douaniers voerden actie omdat ze een hoger salaris voor rijksambtenaren willen en deden dit door tijdelijk extra controles uit te voeren, waardoor er enige vertraging ontstond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Spotify werd dinsdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. De muziekstreamingdienst zag de omzet en winst stijgen in het laatste kwartaal van 2025. Het aantal maandelijks actieve gebruikers steeg tot een nieuw record van 751 miljoen. Het aantal premiumabonnees, die betalen voor de muziek en podcasts, groeide tot 290 miljoen. Voor het huidige kwartaal rekent Spotify op een verdere stijging van het aantal gebruikers en betalende abonnees. Het aandeel won 15,5 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers klagen dat volgens hen steeds meer Nederlandse consumenten naar Duitsland of België gaan voor hun dagelijkse boodschappen of om te tanken. Daardoor dreigen in Nederlandse grensregio's winkelsluitingen, banenverlies en een verschralend voorzieningenniveau, staat in een verklaring die voorzitter Jacco Vonhof van MKB-Nederland dinsdag samen met andere ondernemersorganisaties heeft aangeboden aan de Kamercommissie voor Economische Zaken.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België zijn zeker vijf baby's besmet met de giftige stof cereulide na het drinken van babymelk van Nestlé. Dat meldt het Vlaamse Departement Zorg aan persbureau Belga na laboratoriumonderzoek van de ontlasting. De kindjes hadden milde klachten.
2 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - Het bekende Amerikaanse motorfietsenmerk Harley-Davidson heeft vorig jaar wereldwijd minder motors verkocht door de onzekere economische omstandigheden en het zwakke consumentenvertrouwen. Volgens het bedrijf uit Milwaukee daalde de verkoop met 12 procent tot 132.535 motorfietsen vergeleken met een jaar eerder.
2 uur geleden