Nederlandse overheidstekort loopt op tot 0,3 procent
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid heeft vorig jaar 3,5 miljard euro meer uitgegeven dan dat er binnenkwam. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt op basis van de eerste, voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën van 2023.
Volgens het statistiekbureau betekent dit dat het overheidstekort is opgelopen tot 0,3 procent van de totale omvang van de economie. Een jaar eerder bedroeg dit tekort nog 0,1 procent. Daarmee voldoet Nederland nog wel ruim aan de norm van Brussel die staat op maximaal 3 procent.
De totale uitgaven gingen met bijna 8 procent omhoog. Er ging voornamelijk meer geld naar sociale uitkeringen, waaronder ook de zorguitgaven vallen. De overheid verhoogde onder meer de toeslagen. Daarnaast was de overheid miljarden extra kwijt aan de salarissen van overheidspersoneel.
Inkomsten
De inkomsten gingen ook omhoog, met 7 procent. De belastingen en premies stegen met wel 35 miljard euro. Maar daartegenover stonden lagere overige inkomsten. Mede door lagere energieprijzen verdiende de overheid minder aan aardgas.
Volgens het CBS is het tekort van de overheid over afgelopen jaar lager uitgevallen dan eerder door het Centraal Planbureau (CPB) en het ministerie van Financiën werd geraamd, iets wat de laatste jaren vaker voorkomt. Zo ging de Najaarsnota in november nog uit van een min van 1,8 procent.
Het CBS becijfert verder dat de schuld van de overheid eind vorig jaar 481 miljard euro bedroeg. Dit was nagenoeg evenveel als een jaar eerder. Daarmee bedroeg de overheidsschuld 46,5 procent van de totale omvang van de economie. De Europese norm hiervoor gaat uit van een maximale schuld van 60 procent van het bruto binnenlands product (bbp).
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
3 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
8 uur geleden