
Nederlandse overheid hoeft reisadviezen niet aan te passen
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid hoeft de reisadviezen voor landen buiten de Europese Unie niet aan te passen. Dat heeft de rechter bepaald. Tientallen reisorganisaties hadden dat in een kort geding geëist omdat het ministerie van Buitenlandse Zaken volgens hen nu onjuiste reisadviezen afgeeft als het gaat om de coronapandemie.
Zo wordt ook voor gevaccineerde Nederlanders een oranje kleurcode aangehouden voor de meeste landen buiten de Europese Unie, terwijl het aantal coronabesmettingen daar vaak lager is. Dat betekent dat de overheid aanraadt alleen af te reizen naar zo'n land als het echt noodzakelijk is en er dus niet naartoe op vakantie te gaan. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) maakt in zijn reisadvies wel onderscheid tussen gevaccineerde en ongevaccineerde reizigers.
De rechter oordeelde dat het onderscheid dat door het ministerie wordt gemaakt tussen landen binnen en buiten de EU "misschien niet consequent is, maar dat het daarmee nog niet onrechtmatig is". Daarnaast kan de overheid niet worden verplicht onderscheid te maken tussen gevaccineerde en ongevaccineerde reizigers, vindt de rechter.
De zaak was aangespannen door 81 kleine en middelgrote gespecialiseerde ondernemingen, die veelal reizen buiten de Europese Unie organiseren. "Hoezeer we ook landsgrenzen opwerpen, het virus trekt zich daar niets van aan", zegt oprichter Joshua van Eijndhoven van reisbureau Voja Travel, dat onder meer reizen organiseert naar het Afrikaanse Kaapverdië. Hij denkt dat de reisadviezen zo inconsequent zijn dat mensen die steeds vaker niet serieus nemen.
Volgens hem is de WHO ook kritisch op reisbeperkingen. "Die werken niet maar veroorzaken wel veel persoonlijke en economische schade", aldus Van Eijndhoven. Hij laat weten dat de reisorganisaties zich beraden op vervolgstappen "om te komen tot betrouwbare reisadviezen voor gevaccineerde Nederlanders".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 28-jarige Sirio S. uit Italië veroordeeld tot een celstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk, voor het verkrachten van een Ierse vrouw op Koningsdag in Amsterdam.
45 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - De politie heeft op 14 oktober een 22-jarige man uit Hoofddorp aangehouden die lid zou zijn van een gewelddadige onlinegroepering. Hij zou jongeren hebben gechanteerd met naaktbeelden om ze te dwingen zijn onlinegebruikersnaam met een mes in hun benen en borsten te kerven. Dat heeft het Openbaar Ministerie donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS laat donderdagmiddag uit voorzorg vanaf 15.00 uur minder treinen rijden vanuit Zeeland naar Rotterdam en Amsterdam, en terug. Dat heeft te maken met de verwachte storm met windstoten tot 115 kilometer per uur. Die komt donderdagmiddag het eerst aan in het zuidwesten van Nederland.
2 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel hebben in de nacht van woensdag op donderdag 2099 asielzoekers overnacht, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Daarmee stijgt het aantal voor de derde dag op rij en ligt het aantal voor de twaalfde dag op rij boven de 2000. Begin deze maand verbleven nog minder dan 1900 mensen in Ter Apel.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol vallen vanaf donderdag 18.00 uur tientallen vluchten uit vanwege de verwachte harde wind. Ook moeten reizigers rekening houden met vertragingen. Vanaf donderdagmiddag geldt in de westelijke kustprovincies code oranje, omdat er kans is op zeer zware windstoten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Storm Benjamin kan zorgen voor hinder op het spoor, vooral in het westen en midden van het land. De vervoerders en ProRail raden reizigers aan om zowel het weerbericht als de reisplanner goed in de gaten te houden en donderdag eerder naar huis te gaan, als dat nodig is.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof verwacht dat de Europese klimaatdoelen overeind blijven, maar vindt dat wel gekeken moet worden naar het "uitvoeringsprogramma dat eronder ligt", zei hij voorafgaand aan overleg met EU-leiders in Brussel. "Hoe kunnen we dat makkelijker uitvoerbaar maken, zodat het voor burgers en bedrijven ook gewoon haalbaar is?"
4 uur geleden