Nederlandse ondernemingen in Oekraïne attent op situatie
DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven en ondernemers die actief zijn in Oekraïne lijken zich vooralsnog niet al te druk te maken om de verslechterde situatie in het land, maar houden deze wel goed in de gaten. Dat doen bijvoorbeeld grootbank ING en olie- en gasconcern Shell, die op kleine schaal actief zijn in het land. Minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken riep zaterdag Nederlanders in het land op om terug te keren vanwege de spanningen tussen Oekraïne en Rusland, dat troepen aan de grens heeft gestationeerd.
Shell, dat sinds 2006 actief is in Oekraïne, laat desgevraagd weten "vanzelfsprekend de situatie nauwlettend in de gaten te houden" en maatregelen te nemen indien nodig. Shell is uitbater van ongeveer 130 tankstations in Oekraïne en heeft vijf medewerkers in het land. Er werken ongeveer 1500 mensen voor de tankstationtak van het bedrijf in Oekraïne. Het bedrijf wil verder niet ingaan op details over het eventueel terughalen van medewerkers na de oproep van minister Hoekstra.
ING, dat ook actief is in het land, liet al weten "maar heel weinig" niet-Oekraïense medewerkers in Oekraïne te hebben. "De veiligheid en gezondheid van onze mensen heeft onze prioriteit. We ondersteunen de ongeveer 100 collega’s in Oekraïne en houden de situatie nauwgezet in de gaten", liet een woordvoerder van ING eerder weten. Van de Nederlandse grootbanken is ING het actiefst in Oekraïne.
Evefenedex
Ondernemersorganisaties evofenedex en Transport en Logistiek Nederland lieten desgevraagd weten nauwelijks geluiden te horen van leden die in het land rijden. "Aan de handelskant is niks specifieks te melden, wellicht in een later stadium. Ook gelden er soms al sancties waarmee bedrijven gewend zijn te werken", zei een woordvoerster van evofenedex. Zo zijn er bijvoorbeeld visumverboden en bevroren tegoeden voor bepaalde personen, bedrijven of organisaties in Oekraïne. Ook gelden uitgebreide sancties voor het gebied van de Krim. Dat werd door de Russen in 2014 ingelijfd.
De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) waarschuwt op de website ook voor spanningen tussen Rusland en Oekraïne en dat de situatie snel kan veranderen.
Meer uit Financieel
KEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
1 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snack- en frisdrankproducent PepsiCo ging donderdag omhoog op de aandelenbeurzen in New York, nadat het bedrijf negatiever werd over de te behalen winst. De maker van Doritos, Lay's en Pepsi kampt met hogere kosten, met name in Noord-Amerika. Die drukken op de marges. Het aandeel steeg 1,8 procent.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is veel optimistischer geworden over de groei van de wereldwijde goederenhandel dit en volgend jaar. Dat komt naar voren uit de nieuwe vooruitzichten die de WTO donderdag heeft gepresenteerd.
2 uur geledenEDE (ANP) - De prijzen in Nederlandse restaurants en cafés zullen volgend jaar stijgen, verwacht het FoodService Instituut Nederland (FSIN). Ook dit jaar ziet het kennisinstituut een toename van de prijzen in de horecasector en bij supermarkten en speciaalzaken. Dat zorgt ervoor dat de consument kritischer is geworden, stelt FSIN-directeur Patrick Bramer.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Makelaarsvereniging NVM verwacht dat de huizenmarkt voorlopig nog krap zal blijven voor kopers, ondanks het gegroeide aanbod van bestaande huizen in het afgelopen kwartaal vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. Dat heeft voorzitter van de vakgroep NVM Wonen Lana Goutsmits-Gerssen donderdag gezegd tijdens het toelichten van de ontwikkelingen op de woningmarkt in het derde kwartaal.
5 uur geleden