Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederlandse Nobelprijs' voor onderzoekers Overkleeft en Roelofs

'Nederlandse Nobelprijs' voor onderzoekers Overkleeft en Roelofs

DEN HAAG (ANP) - Topwetenschappers Hermen Overkleeft en Karin Roelofs krijgen dit jaar een Spinozapremie. Dat is de belangrijkste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland en wordt daarom ook wel de Nederlandse Nobelprijs genoemd. Overkleeft is chemisch bioloog aan de Universiteit Leiden, Roelofs is als neurowetenschapper en klinisch psycholoog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.

De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) kent de premie aan Overkleeft toe omdat hij de werking van menselijke eiwitten bestudeert. Dat heeft "de ontwikkeling van medicijnen tegen onder meer kanker en zeldzame stofwisselings- en auto-immuunziekten mogelijk gemaakt", aldus de NWO. Roelofs onderzoekt wat er in hersenen gebeurt bij stress en hoe mensen onder druk beslissingen nemen. Dat helpt volgens de NWO "bij vroege herkenning van psychische kwetsbaarheid bij kinderen".

De Spinozapremies draaien vooral om baanbrekend wetenschappelijk onderzoek naar fundamentele vraagstukken. De NWO heeft daarnaast de Stevinpremies. Bij die prijs kijkt de organisatie vooral naar de maatschappelijke impact van onderzoek.

Stevinpremies

Een van de twee Stevinpremies gaat naar Iris Sommer, hoogleraar psychiatrie aan het Universitair Medisch Centrum Groningen. Zij onderzoekt wat er precies gebeurt wanneer mensen hallucineren. Ook helpt ze mensen om te stoppen met geneesmiddelen tegen psychoses. Sommer werkt ook aan een programma om met kunstmatige intelligentie te meten of mensen anders gaan praten en of dit een psychose kan voorspellen. Verder werkt Sommer aan gerichte behandeling van vrouwen die psychiatrische klachten hebben.

Een andere Stevinpremie is voor Claes Holger de Vreese, hoogleraar kunstmatige intelligentie en samenleving aan de Universiteit van Amsterdam. Hij onderzoekt de rol van grote techbedrijven en van media in de democratie.

Overkleeft en Roelofs ontvangen een bronzen beeldje van filosoof Baruch Spinoza, naar wie de prijs is vernoemd. Ook krijgen ze, net als Sommer en De Vreese, een bedrag van 1,5 miljoen euro per persoon voor hun onderzoek. De Spinozapremies en Stevinpremies worden op 7 oktober uitgereikt.

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

5 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden