Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse ministers praten in Golfregio over gaslevering

Nederlandse ministers praten in Golfregio over gaslevering

DEN HAAG (ANP) - Tijdens een bezoek volgende week aan de Golfregio praten ministers Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel) en Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) ook over mogelijke leveranties van vloeibaar gemaakt gas (lng) als alternatief voor Russisch gas. Het onderwerp stond niet op de agenda van het bezoek, maar is er vanwege de actualiteit aan toegevoegd, aldus een woordvoerder van Schreinemacher.

De bewindslieden gaan mee met een al lang geplande handelsmissie naar Abu Dhabi en Dubai in de Verenigde Arabische Emiraten. De missie staat in het teken van duurzame energie, water en de circulaire economie. Vervolgens reist Schreinemacher ook nog naar Oman. Ook daar zal het onderwerp lng aan de orde komen. Het kabinet wil voor de komende winter meer gas importeren uit andere landen dan Rusland en zorgen dat de gasopslagen goed gevuld zijn.

De Europese Unie wil na de Russische inval in Oekraïne de afhankelijkheid van olie en gas uit Rusland snel verminderen. Daarom reizen meer bewindslieden uit Europese landen naar de Golf. Dit weekend gaat een Duitse minister naar de regio, meldt persbureau dpa. Onlangs ging de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken ook al hierheen om te spreken over een toename van de lng-leveringen.

Duitsland

Qatar is zaterdag ook de eerste bestemming van de Duitse minister Robert Habeck (Economische Zaken en Klimaat) als onderdeel van inspanningen om Duitsland minder afhankelijk te maken van gas uit Rusland. Qatar is een van 's werelds grootste exporteurs van vloeibaar gemaakt aardgas. Lng kan een interessant alternatief zijn voor de Duitse energievoorziening, maar momenteel gaat het gas van Qatar vooral naar Azië.

Duitsland heeft meer vloeibaar gas nodig voor de lng-terminals die het wil bouwen, heeft Habeck aangegeven. Daar voegde hij wel aan toe dat deze fossiele brandstof alleen "tijdelijk en op korte termijn" mag worden gebruikt, als een soort tussenfase naar duurzamere energiebronnen. De Bündnis 90/Die Grünen-politicus ziet kansen in een overgang van conventioneel aardgas naar groene waterstof en heeft ook gezegd dat de oorlog in Oekraïne deze overgang urgenter heeft gemaakt.

In Qatar spreekt Habeck onder meer met emir Tamim bin Hamad al-Thani en met diverse ministers. Zondag reist hij verder naar de Verenigde Arabische Emiraten waar hij ook nog verschillende ministers zal ontmoeten. Naast economische onderwerpen zullen tijdens de gesprekken ook mensenrechtenkwesties aan de orde komen, heeft Habecks ministerie laten weten.

Meer uit Financieel

ASML nodigt Elon Musk uit voor besloten technologie-evenement

VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.

18 uur geleden
Topman Rosneft: bedrijven VS profiteren van blokkade Hormuz

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.

19 uur geleden
Franse meelindustrie in problemen door goedkope import

PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.

19 uur geleden
Netflix benoemt nieuwe voorzitter na vertrek medeoprichter

LOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.

22 uur geleden
Media: staten VS willen overname Warner door Paramount blokkeren

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.

23 uur geleden
Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

1 dag geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

1 dag geleden