Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse legerchef Bauer gaat militairen NAVO leiden

Nederlandse legerchef Bauer gaat militairen NAVO leiden

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse legerchef Rob Bauer wordt voorzitter van het militair comité van de NAVO. Hij zwaait daarom vóór de zomer af als Commandant der Strijdkrachten (CDS).

Bauer was door het kabinet voorgedragen. Hij kreeg de voorkeur van de NAVO-bondgenoten boven de Poolse generaal Rajmund Andrzejczak. De 57-jarige luitenant-admiraal, die over een jaar zou vertrekken als CDS, treedt komende zomer voor drie jaar aan.

Als voorzitter van het militair comité wordt Bauer één van de hoogste militairen van het bondgenootschap. Het comité is "de essentiële schakel tussen de politieke besluitvorming en de militaire structuur van de NAVO", zegt Defensie. Hij gaat geen leiding geven aan troepen in het veld. De Nederlander moet de militaire leiders van de dertig lidstaten op één lijn zien te krijgen om vervolgens de politieke leiders van advies te kunnen dienen. Hij is straks de belangrijkste militaire adviseur van secretaris-generaal Jens Stoltenberg en de hoogste vertolker van de opvattingen van de NAVO over alle militaire zaken.

Een enorme eer

Bauer, die de Britse luchtmachtgeneraal Stuart Peach opvolgt, spreekt van "een enorme eer. Ik ga deze uitdaging graag aan op dit belangrijke moment voor de NAVO. Het zijn tijden van politieke machtsverschuivingen en complexe bedreigingen en veiligheidsuitdagingen. Die vragen om een eensgezinde alliantie", aldus de CDS. Hij onderstreept dat de Europese NAVO-leden niet langer zo op de Amerikanen kunnen blijven leunen als ze nu doen en wil "een eerlijke verdeling van de lusten en de lasten".

Defensie denkt dat Bauers stijl van leidinggeven daarbij van pas komt. Die zou "transparant" en "duidelijk" zijn, "met functionele humor en resultaatgericht". En "Bauer beseft ook dat de beste leiders goed luisteren".

De NAVO is de machtigste militaire alliantie ter wereld en kan 3,2 miljoen militairen op de been brengen.

Meer uit Binnenland

93 mensen met brandwonden door fakkels bij huldiging PSV

EINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.

3 minuten geleden
Minister besluit vooralsnog niet tot inreisverbod voor rapper Ye

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.

3 uur geleden
Dode bankmedewerkster Amsterdam slachtoffer van misdrijf

AMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.

3 uur geleden
EU geeft Utrechtse projecten recordbedrag van 831 miljoen euro

UTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).

3 uur geleden
AP: datalekmeldingen ontvangen van klanten Chipsoft

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."

4 uur geleden
Nederland en bondgenoten: zullen bijdragen in Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven grote bondgenoten zullen nu er een staakt-het-vuren is, helpen bij het beschermen van de Straat van Hormuz. Dat zeggen ze in een verklaring, die ook is ondertekend door Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Italië, Canada, Denemarken, Spanje en de voorzitters van de Europese Commissie en de raad van EU-regeringsleiders.

4 uur geleden
Syrische verdachte uit Druten: zaak tegen mij is samenzwering

DEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.

5 uur geleden