Nederlandse legerchef Bauer gaat militairen NAVO leiden
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse legerchef Rob Bauer wordt voorzitter van het militair comité van de NAVO. Hij zwaait daarom vóór de zomer af als Commandant der Strijdkrachten (CDS).
Bauer was door het kabinet voorgedragen. Hij kreeg de voorkeur van de NAVO-bondgenoten boven de Poolse generaal Rajmund Andrzejczak. De 57-jarige luitenant-admiraal, die over een jaar zou vertrekken als CDS, treedt komende zomer voor drie jaar aan.
Als voorzitter van het militair comité wordt Bauer één van de hoogste militairen van het bondgenootschap. Het comité is "de essentiële schakel tussen de politieke besluitvorming en de militaire structuur van de NAVO", zegt Defensie. Hij gaat geen leiding geven aan troepen in het veld. De Nederlander moet de militaire leiders van de dertig lidstaten op één lijn zien te krijgen om vervolgens de politieke leiders van advies te kunnen dienen. Hij is straks de belangrijkste militaire adviseur van secretaris-generaal Jens Stoltenberg en de hoogste vertolker van de opvattingen van de NAVO over alle militaire zaken.
Een enorme eer
Bauer, die de Britse luchtmachtgeneraal Stuart Peach opvolgt, spreekt van "een enorme eer. Ik ga deze uitdaging graag aan op dit belangrijke moment voor de NAVO. Het zijn tijden van politieke machtsverschuivingen en complexe bedreigingen en veiligheidsuitdagingen. Die vragen om een eensgezinde alliantie", aldus de CDS. Hij onderstreept dat de Europese NAVO-leden niet langer zo op de Amerikanen kunnen blijven leunen als ze nu doen en wil "een eerlijke verdeling van de lusten en de lasten".
Defensie denkt dat Bauers stijl van leidinggeven daarbij van pas komt. Die zou "transparant" en "duidelijk" zijn, "met functionele humor en resultaatgericht". En "Bauer beseft ook dat de beste leiders goed luisteren".
De NAVO is de machtigste militaire alliantie ter wereld en kan 3,2 miljoen militairen op de been brengen.
Meer uit Binnenland
WEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
2 uur geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag vier mensen uit Den Haag aangehouden, omdat ze mogelijk hebben gesjoemeld met 8 miljoen euro aan coronasteun. Tijdens de coronacrisis konden werkgevers met wie het slecht ging geld krijgen van de overheid om salarissen door te betalen.
3 uur geledenMADRID (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip waarop het hantavirus uitbrak, zullen na aankomst op het Spaanse eiland Tenerife worden overgebracht naar hun thuisland als zij geen symptomen hebben. Dat meldt de Spaanse minister van Volksgezondheid.
3 uur geleden