Nederlandse landbouw niet blij met Mercosur-deal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse agrarische sector reageert afwijzend op de overeenkomst over een handelsverdrag tussen de Europese Unie en Zuid-Amerikaanse Mercosur-landen. Ondanks sussende woorden van Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen vrezen ze de komst van grote hoeveelheden kippen- en rundvlees die aan minder strenge eisen zijn onderworpen. "We zijn voorstander van handel, maar wel op een gelijk speelveld", zegt Klaas Johan Osinga, adviseur voor internationale zaken van landbouworganisatie LTO.
De Europese Commissie en regeringsleiders van Uruguay, Brazilië, Argentinië en Paraguay kwamen overeen dat veel handelsbarrières moeten verdwijnen, wat de export over en weer moet bevorderen. Om Europese boeren tegemoet te komen zijn er nog wel beperkingen voor 'gevoelige' producten. Zo blijft er een, weliswaar lagere, heffing van kracht op Zuid-Amerikaans rundvlees. Ook zit er een limiet aan de hoeveelheid kippenvlees en ethanol die Mercosur-landen heffingsvrij naar de EU mogen exporteren. Die producten moeten aan Europese gezondheidsvoorwaarden voldoen, benadrukte Von der Leyen bij de bekendmaking van het akkoord.
Toch is Osinga sceptisch over de mate waarin die Nederlandse en Europese boeren beschermt. "De Europese Commissie beargumenteert dat producten uit Zuid-Amerika net zo veilig zijn als bij ons, maar het gaat natuurlijk ook over zoiets als dierenwelzijn. Europa gaat daar verder in", zegt hij. Vooral voor de pluimveesector vreest hij negatieve gevolgen. Ook zijn gewasbeschermingsmiddelen die hier verboden zijn, wel toegestaan in de Zuid-Amerikaanse landen. Die mogen weliswaar niet voorkomen in producten die de EU binnenkomen, maar het zorgt volgens Osinga toch voor oneerlijke concurrentie.
Europabreed klinkt ook onvrede van boeren. In Frankrijk zijn er al plannen om de toch al wijdverbreide protesten tegen de handelsdeal te verhevigen. Copa-Cogeca, een Europese koepelorganisatie voor boeren, is eveneens fel: "Deze overeenkomst verergert de economische zorgen op veel boerderijen die al kampen met hoge inkoopkosten en uitdagende klimatologische omstandigheden."
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI investeert in een uitbreiding van zijn activiteiten in Almere, waar het hoofdkantoor van het bedrijf staat. Volgens ASMI zal de uitbreiding in Nederland de toekomstige groei van de onderneming ondersteunen.
25 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen van softwareconcern Oracle zijn woensdag in waarde gedaald op de beurs in New York. Volgens zakenkrant Financial Times trekt een samenwerkingspartner zich terug uit de financiering van de bouw van een groot datacenter in Michigan voor Oracle. Eerder namen bij beleggers de zorgen al toe over de hoge kosten die Oracle maakt voor zijn groeiambities op het gebied van kunstmatige intelligentie.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Ondernemingskamer beslist nog voor het einde van het jaar of Lodewijk Asscher en Ton Heerts verder kunnen gaan met hun hervormingen bij vakbond FNV. Tijdens een zitting op woensdag bleek er nog geen overeenstemming tussen de twee tijdelijke toezichthouders en het ledenparlement van de grootste bond van Nederland. Daarom zien de rechters bij het gerechtshof in Amsterdam zich genoodzaakt zelf een knoop door te hakken.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Het bestuur van entertainmentconcern Warner Bros. Discovery wil dat het laatste overnamebod van branchegenoot Paramount Skydance wordt afgewezen. Het concern heeft woensdag een brief gepubliceerd waarin het bestuur aandeelhouders aanraadt niet akkoord te gaan met het voorstel van Paramount van 108,4 miljard dollar (92,6 miljard euro).
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De omstreden grondafhandelaar Skytanking vertrekt van Eindhoven Airport. Branchegenoot Viggo neemt de activiteiten van het bedrijf op de Brabantse luchthaven over, meldt dat bedrijf. Skytanking verzorgde sinds vorig jaar zaken als de bagageafhandeling voor budgetmaatschappij Ryanair in Eindhoven, maar personeelstekorten leidden tot problemen.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met een importstop van Russisch vloeibaar gas (lng) voor 1 januari 2027. Ook stemden ze in met het stopzetten van de import van al het Russische gas via pijpleidingen per 30 september 2027.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV daagt Albert Heijn voor de rechter vanwege de omgang met een uitzendkracht. De vakbond beschuldigt de supermarktketen ervan de Poolse uitzendkracht te hebben tegengewerkt omdat hij meedeed aan een staking in een distributiecentrum in Pijnacker. Uiteindelijk zou hij daar zijn werk hebben verloren vanwege zijn rol bij de vakbond.
3 uur geleden