Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse landbouw niet blij met Mercosur-deal

Nederlandse landbouw niet blij met Mercosur-deal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse agrarische sector reageert afwijzend op de overeenkomst over een handelsverdrag tussen de Europese Unie en Zuid-Amerikaanse Mercosur-landen. Ondanks sussende woorden van Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen vrezen ze de komst van grote hoeveelheden kippen- en rundvlees die aan minder strenge eisen zijn onderworpen. "We zijn voorstander van handel, maar wel op een gelijk speelveld", zegt Klaas Johan Osinga, adviseur voor internationale zaken van landbouworganisatie LTO.

De Europese Commissie en regeringsleiders van Uruguay, Brazilië, Argentinië en Paraguay kwamen overeen dat veel handelsbarrières moeten verdwijnen, wat de export over en weer moet bevorderen. Om Europese boeren tegemoet te komen zijn er nog wel beperkingen voor 'gevoelige' producten. Zo blijft er een, weliswaar lagere, heffing van kracht op Zuid-Amerikaans rundvlees. Ook zit er een limiet aan de hoeveelheid kippenvlees en ethanol die Mercosur-landen heffingsvrij naar de EU mogen exporteren. Die producten moeten aan Europese gezondheidsvoorwaarden voldoen, benadrukte Von der Leyen bij de bekendmaking van het akkoord.

Toch is Osinga sceptisch over de mate waarin die Nederlandse en Europese boeren beschermt. "De Europese Commissie beargumenteert dat producten uit Zuid-Amerika net zo veilig zijn als bij ons, maar het gaat natuurlijk ook over zoiets als dierenwelzijn. Europa gaat daar verder in", zegt hij. Vooral voor de pluimveesector vreest hij negatieve gevolgen. Ook zijn gewasbeschermingsmiddelen die hier verboden zijn, wel toegestaan in de Zuid-Amerikaanse landen. Die mogen weliswaar niet voorkomen in producten die de EU binnenkomen, maar het zorgt volgens Osinga toch voor oneerlijke concurrentie.

Europabreed klinkt ook onvrede van boeren. In Frankrijk zijn er al plannen om de toch al wijdverbreide protesten tegen de handelsdeal te verhevigen. Copa-Cogeca, een Europese koepelorganisatie voor boeren, is eveneens fel: "Deze overeenkomst verergert de economische zorgen op veel boerderijen die al kampen met hoge inkoopkosten en uitdagende klimatologische omstandigheden."

Meer uit Financieel

AEX-index opent licht lager na sterke stijging dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.

9 minuten geleden
Japanse rederij wacht details heropening Straat van Hormuz af

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.

9 minuten geleden
Nederlandse Loterij daagt illegale goksite Qbet voor de rechter

RIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse Loterij kondigt een tweede rechtszaak aan tegen een aanbieder van een illegale goksite. De aanbieder van Staatsloterij en Lotto daagt de exploitanten en bestuurders achter onlinecasino Qbet voor de rechter. De Nederlandse Loterij wil dat die site op zwart gaat en ontoegankelijk blijft.

26 minuten geleden
Disney schrapt tot duizend banen, meldt WSJ

NEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney is van plan om de komende weken tot duizend banen te schrappen, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden. Onder meer de marketingafdeling wordt daardoor geraakt.

29 minuten geleden
ABN AMRO: investeringen defensie vergroten druk op bouwcapaciteit

AMSTERDAM (ANP) - De overheidsplannen om meer te investeren in defensie voeren de druk op de bouwcapaciteit van Nederland verder op. Kazernes, opslagplaatsen en oefenterreinen dingen om dezelfde aannemers, ingenieurs en installateurs die ook nodig zijn voor woningbouw, uitbreiding van het stroomnet en onderhoud aan bruggen en wegen. Daarmee vergroot de opgave vanuit het ministerie van Defensie de druk op een toch al krappe arbeidsmarkt in de bouwsector, meldt ABN AMRO in een nieuw rapport.

1 uur geleden
Olieprijzen gaan weer omhoog na sterke daling dag eerder

SINGAPORE (ANP) - De olieprijzen gingen donderdagochtend weer omhoog na de sterke daling een dag eerder door optimisme op de oliemarkt over de wapenstilstand in het Midden-Oosten. Maar nu lijkt er weer enige onzekerheid te zijn over het staakt-het-vuren, want de Straat van Hormuz blijft vrijwel volledig afgesloten door Iran. Daarnaast heeft Hezbollah raketten afgeschoten op Israël.

2 uur geleden
Consumentenbestedingen gedaald in februari

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben in februari minder besteed dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kromp de consumentenconsumptie met 0,5 procent op jaarbasis. De uitgaven aan diensten stegen een fractie, maar aan goederen werd minder besteed.

2 uur geleden