Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse landbouw niet blij met Mercosur-deal

Nederlandse landbouw niet blij met Mercosur-deal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse agrarische sector reageert afwijzend op de overeenkomst over een handelsverdrag tussen de Europese Unie en Zuid-Amerikaanse Mercosur-landen. Ondanks sussende woorden van Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen vrezen ze de komst van grote hoeveelheden kippen- en rundvlees die aan minder strenge eisen zijn onderworpen. "We zijn voorstander van handel, maar wel op een gelijk speelveld", zegt Klaas Johan Osinga, adviseur voor internationale zaken van landbouworganisatie LTO.

De Europese Commissie en regeringsleiders van Uruguay, Brazilië, Argentinië en Paraguay kwamen overeen dat veel handelsbarrières moeten verdwijnen, wat de export over en weer moet bevorderen. Om Europese boeren tegemoet te komen zijn er nog wel beperkingen voor 'gevoelige' producten. Zo blijft er een, weliswaar lagere, heffing van kracht op Zuid-Amerikaans rundvlees. Ook zit er een limiet aan de hoeveelheid kippenvlees en ethanol die Mercosur-landen heffingsvrij naar de EU mogen exporteren. Die producten moeten aan Europese gezondheidsvoorwaarden voldoen, benadrukte Von der Leyen bij de bekendmaking van het akkoord.

Toch is Osinga sceptisch over de mate waarin die Nederlandse en Europese boeren beschermt. "De Europese Commissie beargumenteert dat producten uit Zuid-Amerika net zo veilig zijn als bij ons, maar het gaat natuurlijk ook over zoiets als dierenwelzijn. Europa gaat daar verder in", zegt hij. Vooral voor de pluimveesector vreest hij negatieve gevolgen. Ook zijn gewasbeschermingsmiddelen die hier verboden zijn, wel toegestaan in de Zuid-Amerikaanse landen. Die mogen weliswaar niet voorkomen in producten die de EU binnenkomen, maar het zorgt volgens Osinga toch voor oneerlijke concurrentie.

Europabreed klinkt ook onvrede van boeren. In Frankrijk zijn er al plannen om de toch al wijdverbreide protesten tegen de handelsdeal te verhevigen. Copa-Cogeca, een Europese koepelorganisatie voor boeren, is eveneens fel: "Deze overeenkomst verergert de economische zorgen op veel boerderijen die al kampen met hoge inkoopkosten en uitdagende klimatologische omstandigheden."

Meer uit Financieel

Aantal stakingen daalt verder, maar ze duren langer

DEN HAAG (ANP) - Het aantal stakingen op het werk is in 2025 verder afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telde 23 stakingen, 13 minder dan in 2024. Na de piek van 52 stakingen in 2023, onder meer door de hoge inflatie, komt het aantal nu weer uit op het gemiddelde niveau van deze eeuw.

1 uur geleden
Aantal mensen met minimumloonbaan licht gedaald in 2025

DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen van 15 jaar en ouder met een baan tegen minimumloon is in 2025 licht afgenomen ten opzichte van een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging het om 610.000 mensen, ongeveer 6000 minder dan in 2024. Dit komt neer op 6,7 procent van alle werknemers.

1 uur geleden
Rotterdamse ondernemer Van der Vorm (67) overleden

ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.

8 uur geleden
Meer omzet en winst voor Eindhovense chipfabrikant NXP

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.

8 uur geleden
Zorgen over OpenAI en duurdere olie duwen Wall Street in het rood

NEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.

9 uur geleden
Verliezen Chinese Longi Green groeien door overschot zonnepanelen

XIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.

10 uur geleden
VS beperkt leveringen chipapparatuur aan China, zeggen bronnen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.

12 uur geleden