
Nederlandse inflatie loopt sterk op tot 4 procent in november
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in november sterk opgelopen tot 4 procent op jaarbasis. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. In oktober bleef de inflatie nog onveranderd op 3,5 procent.
De prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak stegen deze maand opnieuw sterk met 6,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. In oktober werden eten, drinken en tabak al 6 procent duurder. De prijzen van diensten stegen ook harder met 5,5 procent, tegen 5,4 procent in oktober. Daarnaast daalden de prijzen van energie inclusief motorbrandstoffen met 0,1 procent veel minder sterk dan de daling van 2,7 procent vorige maand.
De Nederlandse inflatie op basis van de Europese geharmoniseerde rekenmethode liep in november op tot 3,8 procent, van 3,3 procent in oktober. De Europese rekenmethode is net iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, wordt geen rekening gehouden met de kosten voor het wonen in een eigen woning.
Eurozone
Later op de dag komt het Europese statistiekbureau Eurostat met cijfers over de inflatie in de eurozone in november. Die bedroeg in oktober 2 procent. In september koelde de inflatie in het eurogebied nog af tot 1,7 procent, waarmee deze voor het eerst sinds april 2021 onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent uitkwam. Het CBS heeft eerder al aangegeven dat de inflatie in Nederland vooral door de prijzen van diensten en tabaksproducten hoger ligt dan het gemiddelde in de eurozone.
De ECB is al bezig de rente te verlagen, nu de inflatie rond de doelstelling ligt. In oktober werd de rente al voor de derde keer dit jaar verlaagd. Bij de volgende rentevergadering in december zal de ECB waarschijnlijk opnieuw de rente verlagen om het kwakkelende economische herstel in het eurogebied aan te jagen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben gemengd gereageerd op het rentebesluit van de Federal Reserve. Die verlaagde de leenkosten zoals verwacht met een kwart procentpunt en liet doorschemeren dat er dit jaar nog twee renteverlagingen aankomen. Volgens de Fed zijn de risico's op een afzwakkende arbeidsmarkt groter geworden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve blijft zich volledig inzetten voor het behoud van zijn onafhankelijkheid. Dat zei Fed-voorzitter Jerome Powell in een persconferentie over het rentebesluit van de Amerikaanse koepel van centrale banken.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft de rente in de Verenigde Staten met een kwart procentpunt verlaagd. Dat is de uitkomst van een van de meest politiek beladen rentevergaderingen van de Fed van de afgelopen jaren. De Amerikaanse president Donald Trump probeerde de afgelopen maanden de Fed onder druk te zetten om de leenkosten snel te verlagen.
8 uur geledenBEIJING (ANP) - Europese bedrijven moeten nog altijd lang wachten op exportvergunningen voor zeldzame aardmetalen uit China. Dat zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel van de EU in China (EUCCC) tegen zakenkrant Financial Times (FT). De aardmetalen zijn cruciaal voor onder andere defensiematerieel, computers, windmolens en elektrische auto's.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/DPA) - De bouw van de tunnel tussen het Duitse eiland Fehmarn en het Deense eiland Lolland loopt opnieuw vertraging op, meldt de projectontwikkelaar. Het miljarden euro's kostende project moest in 2029 klaar zijn, maar dat verwacht de ontwikkelaar niet meer te halen.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Luxeconcern Kering heeft bij zijn bekende modemerk Gucci een vervanger aangesteld voor topman Stefano Cantino, die nog geen jaar geleden was aangetreden. De Italiaanse Francesca Bellettini volgt hem op als hoogste baas bij het merk.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Indonesië hebben de onderhandelingen over een handelsovereenkomst na bijna tien jaar afgerond. EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič kondigt de deal volgende week dinsdag aan tijdens zijn bezoek aan Indonesië, meldt een woordvoerder van de Europese Commissie.
10 uur geleden