Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse inflatie loopt sterk op tot 4 procent in november

Nederlandse inflatie loopt sterk op tot 4 procent in november

DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in november sterk opgelopen tot 4 procent op jaarbasis. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming. In oktober bleef de inflatie nog onveranderd op 3,5 procent.

De prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak stegen deze maand opnieuw sterk met 6,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. In oktober werden eten, drinken en tabak al 6 procent duurder. De prijzen van diensten stegen ook harder met 5,5 procent, tegen 5,4 procent in oktober. Daarnaast daalden de prijzen van energie inclusief motorbrandstoffen met 0,1 procent veel minder sterk dan de daling van 2,7 procent vorige maand.

De Nederlandse inflatie op basis van de Europese geharmoniseerde rekenmethode liep in november op tot 3,8 procent, van 3,3 procent in oktober. De Europese rekenmethode is net iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, wordt geen rekening gehouden met de kosten voor het wonen in een eigen woning.

Eurozone

Later op de dag komt het Europese statistiekbureau Eurostat met cijfers over de inflatie in de eurozone in november. Die bedroeg in oktober 2 procent. In september koelde de inflatie in het eurogebied nog af tot 1,7 procent, waarmee deze voor het eerst sinds april 2021 onder de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent uitkwam. Het CBS heeft eerder al aangegeven dat de inflatie in Nederland vooral door de prijzen van diensten en tabaksproducten hoger ligt dan het gemiddelde in de eurozone.

De ECB is al bezig de rente te verlagen, nu de inflatie rond de doelstelling ligt. In oktober werd de rente al voor de derde keer dit jaar verlaagd. Bij de volgende rentevergadering in december zal de ECB waarschijnlijk opnieuw de rente verlagen om het kwakkelende economische herstel in het eurogebied aan te jagen.

Meer uit Financieel

Slovenen mogen nog maar 50 liter per dag tanken

LJUBLJANA (ANP/BELGA/RTR) - In Slovenië mogen automobilisten voorlopig nog maar 50 liter per dag tanken door tekorten bij pompen. Het land heeft last van Italianen en Oostenrijkers die komen tanken, omdat benzine en diesel er veel goedkoper zijn. Nu de brandstofprijzen overal sterk zijn toegenomen, is een ritje naar Slovenië om te tanken voor hen opeens een stuk interessanter.

2 uur geleden
Filipijnen staan vervuilendere brandstof toe om energiecrisis

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.

6 uur geleden
KVNR: Nederlandse zeevarenden in Golf voelen zich niet veilig

HILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.

8 uur geleden
Chinese premier belooft aanpak van handelsoverschot

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.

10 uur geleden
Elon Musk kondigt ambitieuze plannen aan voor maken eigen chips

AUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.

11 uur geleden
Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

1 dag geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

1 dag geleden