
Nederlandse inflatie koelt af tot 3,3 procent in mei
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in mei gemiddeld 3,3 procent duurder geworden ten opzichte van dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan de 4,1 procent in april.
Ten opzichte van de voorgaande maand daalden de prijzen voor consumenten in mei met 0,5 procent. Het CBS berekent de snelle raming op basis van nog onvolledige gegevens. De definitieve inflatiecijfers van mei worden op 12 juni gepubliceerd.
De inflatie werd vooral veroorzaakt door de ontwikkeling van de prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak. Die werden in mei 7,1 procent duurder na een stijging van 7,2 procent in april. De prijzen in de dienstensector stegen vorige maand met 3,8 procent na een toename van 5,6 procent in april. Energie werd opnieuw goedkoper, al was de prijsdaling van 1 procent minder sterk dan de 3,2 procent in april. In dat cijfer zijn ook motorbrandstoffen meegenomen.
Relatief hoog
De Nederlandse inflatie op basis van de Europese rekenmethode kwam vorige maand uit op 3 procent. In april was dat 4,1 procent. De Europese rekenmethode is iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, worden de kosten voor het wonen in een eigen woning niet meegerekend.
De inflatie in Nederland is al geruime tijd relatief hoog vergeleken met andere Europese landen. In het eurogebied stegen de prijzen in april nog met 2,2 procent. Later op de dag komt statistiekbureau Eurostat met een nieuwe snelle raming voor de eurozone voor de maand mei.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat Intel ermee heeft ingestemd de Amerikaanse regering een belang van 10 procent in de chipfabrikant te geven. "Ze hebben ermee ingestemd en ik denk dat het een geweldige deal voor hen is", zei Trump vrijdag tegen verslaggevers in het Witte Huis.
29 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL stopt vanaf zaterdag tijdelijk met het versturen van pakketten naar de Verenigde Staten in verband met nieuwe Amerikaanse regels. Dat bevestigt een woordvoerder van het postbedrijf na berichtgeving van BNR. Het blijft nog wel mogelijk om brieven te sturen naar het land.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP/BELGA/AFP) - Bierbrouwers betreuren de Amerikaanse importheffingen van 15 procent. "We vinden het jammer, zeker ook voor de Amerikaanse bierdrinker, dat het niet gelukt is nu al afspraken te maken om bier onder een nultarief te brengen", heeft directeur Meint Waterlander van brancheorganisatie Nederlandse Brouwers laten weten.
1 uur geledenOTTAWA (ANP/AFP/RTR) - Canada schrapt per 1 september alle importheffingen op Amerikaanse goederen die vallen onder het huidige Noord-Amerikaanse vrijhandelsverdrag. Dat heeft de Canadese premier Mark Carney vrijdag aangekondigd, nadat verschillende media hierover al hadden bericht.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn vrijdag overwegend positief de handel uitgegaan. Beleggers reageerden enthousiast op uitspraken van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell en kauwden nog na op de formele bekrachtiging van de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de Europese Unie op donderdag.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een van de nieuwe eigenaren van schoenenmerk Van Lier, ondernemer Nick de Ronde Bresser, is van plan het bedrijf voort te zetten met een "lichtere" opzet. Dat betekent dat er waarschijnlijk geen eigen fysieke winkels komen en de distributie wordt uitbesteed aan een externe partij. De Ronde Bresser richtte dertien jaar geleden het schoenenmerk MIPACHA op en krijgt ook de dagelijkse leiding over Van Lier.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - OnlyFans heeft zijn eigenaar Leonid Radvinsky 701 miljoen dollar aan dividend uitgekeerd. Daarmee verdient de Oekraïens-Amerikaanse ondernemer opnieuw flink aan het steeds populairder wordende socialemediaplatform met content voor volwassenen.
3 uur geleden