Nederlandse inflatie iets verder gestegen naar 4,1 procent
DEN HAAG (ANP) - De inflatie in Nederland is in december iets verder opgelopen tot 4,1 procent op jaarbasis, van 4 procent in november. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een snelle raming.
De hogere inflatie is het gevolg van iets harder gestegen prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak. Dat geldt ook voor de prijzen in de dienstensector. Energie werd eveneens duurder, na een lichte daling van de energieprijzen in november. In dat cijfer zijn ook motorbrandstoffen meegenomen.
Het CBS zegt ook dat over heel 2024 een inflatie in Nederland werd gemeten van gemiddeld 3,3 procent. Dat was 3,8 procent in 2023.
Eurozone
De Nederlandse inflatie op basis van de Europese geharmoniseerde rekenmethode steeg in december naar 3,9 procent, van 3,8 procent een maand eerder. De Europese rekenmethode is iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, wordt geen rekening gehouden met de kosten voor het wonen in een eigen woning.
Later op de dag worden ook inflatiecijfers van de eurozone gepubliceerd door statistiekbureau Eurostat. De inflatie in het eurogebied was in november nog 2,2 procent. De Nederlandsche Bank (DNB) zei vorige maand nog dat de Nederlandse inflatie de komende jaren waarschijnlijk hoger blijft dan in het eurogebied als geheel. Volgens DNB komt dat doordat de lonen hier de laatste tijd nog vrij hard omhooggaan. Ook worden de prijzen gestuwd door belastingen.
De Europese Centrale Bank (ECB) is de rente aan het verlagen om de economie van het eurogebied te ondersteunen. In december werd de rente opnieuw met een kwart procentpunt verlaagd. Dat was de vierde renteverlaging van 2024. Naar verwachting gaat de ECB dit jaar verder met het verlagen van de rente.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Aandelen van SpaceX waren vrijdag bij hun debuut op techbeurs Nasdaq in New York in trek. De aandelen van het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk werden 18 procent meer waard ten opzichte van de introductieprijs van 135 dollar per aandeel.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) doet geen verder onderzoek naar mogelijk machtsmisbruik door Royal FloraHolland (RFH). De ACM ontving vorig jaar verschillende klachten van telers over de grootste bloemen- en plantenveiling ter wereld en heeft deze onderzocht, maar ziet op dit moment geen aanleiding om nog verder onderzoek te doen.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van de failliete cryptobeurs FTX, Sam Bankman-Fried, heeft zijn hoger beroep verloren. Een federaal hof in de Verenigde Staten verwierp de beweringen dat hij geen eerlijk proces heeft gehad. Bankman-Fried werd in 2023 tot 25 jaar cel veroordeeld vanwege fraude rondom het omgevallen cryptoplatform.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omhoog na de stevige koerswinsten een dag eerder. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten en een snelle heropening van de Straat van Hormuz bleef zorgen voor optimisme bij beleggers. Verder ging de aandacht vooral uit naar de beursgang van Elon Musks ruimtevaartbedrijf SpaceX.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Het plan om vergunningen voor twee fabrieken op het terrein van Tata Steel Nederland bij IJmuiden in te trekken, zorgt voor onzekerheid over het voortbestaan van de staalfabrikant. Dat schrijven accountants van PwC in het jaarverslag van de Nederlandse tak van Tata Steel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ondernemingskamer heeft op juridisch juiste gronden gehandeld toen deze in oktober vorig jaar ingreep bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Dat stelt de advocaat-generaal in een advies aan de Hoge Raad. De Hoge Raad buigt zich over klachten van onder meer de Chinese topman die werd geschorst door de ondernemingskamer. De advocaat-generaal adviseert om het cassatieberoep van de Chinees te verwerpen.
3 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) hoeft voorlopig niet mee te betalen aan de compensatie voor in waarde gedaalde woningen in het aardbevingsgebied in Groningen die nog niet zijn verkocht. Het ministerie van Binnenlandse Zaken bracht voor die compensatie uit 2020 en 2021 het jaar daarna ongeveer een half miljard euro in rekening bij NAM, maar dat was volgens de rechtbank in Groningen onterecht.
3 uur geleden