
Nederlandse inflatie daalt verder tot 2,9 procent in juli
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in juli gemiddeld 2,9 procent duurder geworden vergeleken met dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie was daarmee lager dan de 3,1 procent in juni.
Vergeleken met de voorgaande maand stegen de prijzen voor consumenten in juli met 1,3 procent. Het CBS maakt de snelle raming op basis van nog onvolledige gegevens. De definitieve inflatiecijfers van juli worden op 12 augustus gepubliceerd.
De inflatie werd vooral veroorzaakt door de ontwikkeling van de prijzen van voedingsmiddelen, dranken en tabak. Die werden in juli 4,1 procent duurder, na een stijging van 4,6 procent in juni. De prijzen in de dienstensector stegen vorige maand met 4 procent, na een toename van 4,4 procent in juni. Energie werd 1 procent duurder, na een prijsstijging van 0,5 procent een maand eerder. In dat cijfer zijn ook motorbrandstoffen meegenomen.
Europees gemiddelde
De Nederlandse inflatie op basis van de Europese rekenmethode kwam vorige maand uit op 2,5 procent. In juni was dat 2,8 procent. De Europese rekenmethode is iets anders dan die van het CBS. Bij de binnen de Europese Unie afgesproken methode om de inflatie te meten, worden de kosten voor het wonen in een eigen woning niet meegerekend.
De inflatie in Nederland ligt al geruime tijd boven het Europese gemiddelde. Dat komt onder meer door een sterkere prijsstijging van voedingsmiddelen, dranken en tabak in Nederland. In het eurogebied stegen de prijzen in juni met 2 procent. De inflatie in het eurogebied ligt daarmee in lijn met de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB). Later op de dag komt statistiekbureau Eurostat met een snelle raming voor de eurozone voor de maand juli.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag flink lager gesloten. De tegenvallende banengroei in de Verenigde Staten en Donald Trumps nieuwe importheffingen zorgden voor onrust onder beleggers.
2 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - Tesla moet een schadevergoeding van 329 miljoen dollar betalen, omgerekend zo'n 285 miljoen euro, vanwege een ongeluk in 2019 met Tesla's rijhulpsysteem Autopilot. Daarbij kwam een jonge vrouw om het leven en raakte haar vriend zwaargewond.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil het hoofd van het statistiekbureau van het ministerie van Arbeid laten ontslaan. Op zijn socialemediaplatform Truth Social meldde hij vrijdag deze opdracht te hebben gegeven.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met een flink koersverlies gesloten. Beleggers maakten zich zorgen over de gevolgen van de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump donderdag invoerde. De nieuwe heffingen moeten over een week ingaan.
7 uur geledenANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse consumentenvertrouwen is in juli gestegen naar het hoogste niveau in vijf maanden, nadat het vertrouwen eerder dit jaar hard was gedaald door zorgen over het handelsbeleid van president Trump en een hogere inflatie. Volgens de Universiteit van Michigan zijn die zorgen nu afgenomen door de handelsdeals die Trump heeft gesloten met onder meer de Europese Unie.
7 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De verkopen van Duitse bierbrouwers zijn in de eerste helft van dit jaar verder gedaald. Zowel op de binnenlandse markt als bij de export stond de Duitse bierverkoop onder druk. Dat meldt het Duitse federale statistiekbureau Destatis.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De banengroei in de Verenigde Staten is de afgelopen drie maanden flink afgekoeld. De werkgelegenheid in de grootste economie ter wereld lijkt last te hebben van de economische onzekerheid onder bedrijven vanwege de importheffingen van president Donald Trump.
8 uur geleden