Nederlandse industrie produceert opnieuw minder
DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met 2,5 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook in de voorgaande vijftien maanden kromp de productie op jaarbasis door lagere orders en een zwakkere bedrijvigheid. De krimp was wel iets kleiner dan in september.
Twee derde van alle bedrijfsklassen in de industrie produceerde in oktober minder. Van de acht grootste branches liet de transportmiddelenindustrie opnieuw de grootste productiedaling zien, gevolgd door de chemische industrie. De voedingsmiddelenindustrie had wederom de grootste stijging.
In mei 2020 bereikte de productie van de industrie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022. Sindsdien is de trend omgeslagen.
Onzekerheid
"De industrie blijft het moeilijk hebben, mede door de hoge rente van de laatste jaren", constateerde sectoreconoom industrie Albert Jan Swart van ABN AMRO begin deze maand al na het verschijnen van nieuwe cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de kenner speelt mee dat Duitsland, onze belangrijkste handelspartner, de laatste tijd kampt met problemen. Zo heeft de grote auto-industrie in het land last van lagere verkopen en felle concurrentie uit China.
Swart zei ook dat de overwinning van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen voor onzekerheid zorgt in het bedrijfsleven, vooral voor bedrijven die veel naar de Verenigde Staten exporteren. Trump heeft importheffingen op Europese goederen aangekondigd, wat de export kan schaden.
Het CBS meldt verder dat producenten in november minder negatief waren dan in oktober. Fabrikanten waren vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid. In Duitsland, een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie, was het vertrouwen van producenten in november ook iets minder negatief dan in oktober. Volgens het Duitse statistiekbureau Destatis lag de productie van de Duitse industrie in oktober 4,5 procent lager dan een jaar eerder. Ten opzichte van september daalde de Duitse productie met 0,4 procent.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
9 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
11 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
13 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
1 dag geleden