Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse industrie produceert opnieuw minder

Nederlandse industrie produceert opnieuw minder

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in oktober met 2,5 procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook in de voorgaande vijftien maanden kromp de productie op jaarbasis door lagere orders en een zwakkere bedrijvigheid. De krimp was wel iets kleiner dan in september.

Twee derde van alle bedrijfsklassen in de industrie produceerde in oktober minder. Van de acht grootste branches liet de transportmiddelenindustrie opnieuw de grootste productiedaling zien, gevolgd door de chemische industrie. De voedingsmiddelenindustrie had wederom de grootste stijging.

In mei 2020 bereikte de productie van de industrie een dieptepunt. Daarna werd een stijgende lijn ingezet tot mei 2022. Sindsdien is de trend omgeslagen.

Onzekerheid

"De industrie blijft het moeilijk hebben, mede door de hoge rente van de laatste jaren", constateerde sectoreconoom industrie Albert Jan Swart van ABN AMRO begin deze maand al na het verschijnen van nieuwe cijfers van de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de kenner speelt mee dat Duitsland, onze belangrijkste handelspartner, de laatste tijd kampt met problemen. Zo heeft de grote auto-industrie in het land last van lagere verkopen en felle concurrentie uit China.

Swart zei ook dat de overwinning van Donald Trump bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen voor onzekerheid zorgt in het bedrijfsleven, vooral voor bedrijven die veel naar de Verenigde Staten exporteren. Trump heeft importheffingen op Europese goederen aangekondigd, wat de export kan schaden.

Het CBS meldt verder dat producenten in november minder negatief waren dan in oktober. Fabrikanten waren vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid. In Duitsland, een belangrijke afzetmarkt voor de Nederlandse industrie, was het vertrouwen van producenten in november ook iets minder negatief dan in oktober. Volgens het Duitse statistiekbureau Destatis lag de productie van de Duitse industrie in oktober 4,5 procent lager dan een jaar eerder. Ten opzichte van september daalde de Duitse productie met 0,4 procent.

Meer uit Financieel

Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

5 uur geleden
Trump: focus gesprek oliebedrijven op Venezuela en lagere prijzen

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De focus bij de gesprekken die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag heeft met topbestuurders van oliebedrijven ligt op de olie-industrie van Venezuela en het verlagen van de prijzen voor Amerikanen. Dat schreef Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social.

5 uur geleden
Ondertekening Mercosur-deal op 17 januari in Paraguay

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het vrijhandelsakkoord van de Europese Unie met de zogenoemde Mercosur-landen Argentiniƫ, Braziliƫ, Uruguay en Paraguay wordt op 17 januari formeel ondertekend in Paraguay. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Over de deal is 25 jaar onderhandeld.

7 uur geleden
AEX-index fors in de plus door winsten ASML en Shell

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met stevige winst het weekend ingegaan, geholpen door flinke plussen voor de zwaargewichten ASML en Shell. Daarmee was sprake van herstel voor de hoofdindex op het Damrak na de forse verliesbeurten in de voorgaande twee handelsdagen.

8 uur geleden
Hooggerechtshof VS doet geen uitspraak in zaak om importheffingen

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof doet vrijdag geen uitspraak in een zaak over de importheffingen van president Donald Trump. Eerder was het onduidelijk of hierover nu een oordeel zou komen.

9 uur geleden
KLM annuleert zaterdag geen vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - KLM annuleert vooralsnog zaterdag geen vluchten op luchthaven Schiphol vanwege de weersomstandigheden. Dat meldt de luchtvaartmaatschappij. De afgelopen week had KLM juist nog te maken met grootschalige uitval en vertraging van vluchten door het barre winterweer.

10 uur geleden
Recordaantal reizigers via Eindhoven Airport in 2025

EINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordaantal passagiers verwelkomd. De grens van 7 miljoen passagiers werd bijna doorbroken. Er vlogen 6.956.486 reizigers via de luchthaven, ruim 150.000 mensen meer dan een jaar eerder.

10 uur geleden