Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse industrie krimpt opnieuw, vooruitzichten wel beter

Nederlandse industrie krimpt opnieuw, vooruitzichten wel beter

ZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse economie kromp verder in de laatste maand van vorig jaar. Volgens de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) daalden het aantal nieuwe orders, de productieomvang en de werkgelegenheid opnieuw. Toch zijn de vooruitzichten voor komend jaar wat beter, meldt de vereniging.

De organisatie schrijft de teruggang toe aan een algemene verslechtering van de marktomstandigheden. De inkoopmanagersindex van Nevi, die de bedrijvigheid weerspiegelt, kwam in december uit op 48,6, vergeleken met 46,6 in november. Bij een stand van 50 of meer is er sprake van groei, daaronder gaat het om krimp van de industriële activiteit. "Hoewel dit wijst op een voortgaande verslechtering van de bedrijfsomstandigheden in de sector, was deze teruggang beperkt en de kleinste sinds juli", constateert Nevi.

Volgens de vereniging blijven bedrijven bewust hun voorraden verkleinen. "Net als in november daalden de hoeveelheid ingekocht materiaal en de materiaalvoorraad deze maand in aanzienlijke mate. De verkoopprijsinflatie bleef ondertussen fors en veranderde deze maand nauwelijks, terwijl de kostendruk als gevolg van de grondstof- en personeelskosten aanhield en zelfs iets groter was", staat in de rapportage.

Overcapaciteit

Nevi constateert dat Nederlandse productiebedrijven nog steeds kampen met overcapaciteit, waardoor de personeelsbestanden vorige maand voor de vijfde maand op rij werden verkleind. De verkoop aan klanten in het buitenland daalde opnieuw. Bedrijven voelen vooral een zwakke vraag uit landen in Noord-Europa, met name uit Duitsland.

Europese industriële bedrijven hebben al tijden te maken met stijgende loon- en grondstofkosten. Ook hebben de hoge energieprijzen, mede door het wegvallen van goedkoop Russisch gas, hun concurrentiepositie verzwakt.

Meer uit Financieel

Olieprijzen stijgen na Amerikaanse sancties tegen Russische olie

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is omhooggeschoten na het aankondigen van sancties door de Verenigde Staten tegen de grootste Russische olieproducenten. Dit is de recentste zet van de Trump-regering om president Vladimir Poetin onder druk te zetten om te onderhandelen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne.

9 minuten geleden
Banken: achterstanden met betalingen weggewerkt

AMSTERDAM (ANP) - Banken hebben hun achterstanden met girale betalingen weggewerkt. Dat betekent dat bijvoorbeeld salarisstortingen die voor donderdag op de planning stonden, allemaal goed moeten zijn verwerkt. Dat heeft de Betaalvereniging Nederland donderdagavond laten weten. "Alle achterstanden zijn inmiddels weggewerkt en girale betalingen lopen weer op schema."

6 uur geleden
Google sluit grote deal met AI-bedrijf Anthropic

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Google en AI-bedrijf Anthropic versterken hun samenwerking. Google gaat tot 1 miljoen van zijn gespecialiseerde AI-chips leveren aan Anthropic. Dat moet Anthropic veel meer rekencapaciteit bieden en Google's positie versterken als grote investeerder en belangrijke infrastructuurleverancier in de race voor betere AI-modellen. Met de overeenkomst, die donderdag werd aangekondigd, zijn naar schatting vele miljarden dollars gemoeid.

6 uur geleden
Wall Street sluit hoger na aankondiging ontmoeting Trump en Xi

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse beursgraadmeters zijn donderdag gedurende de handelssessie verder opgelopen. Op Wall Street werd gereageerd op de aankondiging dat president Donald Trump 30 oktober zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping ontmoet. Trump heeft eerder gezegd dat directe gesprekken met Xi de beste manier zijn om onderlinge meningsverschillen op te lossen.

7 uur geleden
Groep Filipino's klaagt Shell aan om rol bij orkaan Odette

LONDEN (ANP) - Shell is in het Verenigd Koninkrijk aangeklaagd voor zijn rol in het ontstaan van orkaan Odette op de Filipijnen. Een groep van 67 Filipino's claimt dat het olie- en gasbedrijf met zijn CO2-uitstoot de extreme weersomstandigheden mogelijk heeft gemaakt en daarmee in feite verantwoordelijk is voor de verwoestende storm die de Filipijnen op 16 december 2021 trof. Destijds kwamen meer dan vierhonderd mensen om het leven en werden miljoenen dakloos.

8 uur geleden
Washington heropent natuurgebied in Alaska voor oliewinning

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump stelt het gehele Arctic National Wildlife Refuge open voor olie- en gaswinning. Daarmee wordt een besluit van de regering-Biden teruggedraaid die het natuurgebied juist had afgesloten.

8 uur geleden
Apple verliest Britse rechtszaak over hoge commissies appmakers

LONDEN (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Apple heeft in het Verenigd Koninkrijk een belangrijke rechtszaak verloren. Het zogenoemde Competition Appeal Tribunal oordeelde donderdag dat Apple zijn dominante positie op de markt heeft misbruikt door app-ontwikkelaars oneerlijke commissies in rekening te brengen. Deze uitspraak kan het Amerikaanse techbedrijf veel geld kosten.

9 uur geleden