Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse import technologie energietransitie gestegen

Nederlandse import technologie energietransitie gestegen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar voor ruim 16 miljard euro aan technologie geïmporteerd die kan worden ingezet voor de energietransitie, 13 procent meer dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een groot deel van die importwaarde schrijft het statistiekbureau toe aan de invoer van elektrische en hybride auto's. Daarvan steeg de waarde het sterkst, met 44 procent.

Elektrische en hybride auto's waren in 2023 goed voor een importwaarde van 6,9 miljard euro. Nederland importeerde ook voor 3,9 miljard euro aan installaties voor het opwekken van zonne-energie. Het ging volgens het CBS vooral om zonnepanelen. Deze invoerwaarde daalde, met 16 procent ten opzichte van 2022. De waarde van de laatste categorie, multifunctionele technologie, steeg met 13 procent tot 5 miljard euro. Hieronder vallen bijvoorbeeld warmtewisselaars en schakelborden.

Naast technologie voert Nederland ook grondstoffen in die nodig zijn voor de energietransitie. Zo worden koper en aluminium geïmporteerd voor de uitbreiding van het stroomnetwerk. De importwaarde van grondstoffen is gedaald. Dat komt volgens het CBS doordat de metaalprijzen weer zijn afgekoeld, nadat ze in 2022 een recordniveau hadden bereikt.

Nederland haalt de meeste technologie uit Duitsland en China, goed voor respectievelijk 4,8 miljard euro en 3,8 miljard euro aan importwaarde. Uit Duitsland komen voornamelijk elektrische auto's, uit China vooral zonnepanelen. De meeste grondstoffen worden geleverd door Noorwegen en IJsland. Het gaat dan vooral om aluminium en nikkel.

Meer uit Financieel

IEA: Iran-oorlog zorgt voor grootste verstoring oliemarkt ooit

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran zorgt voor de grootste verstoring van het aanbod van olie in de geschiedenis van de wereldwijde oliemarkt. Dat zegt het Internationaal Energieagentschap (IEA) donderdag in het maandelijkse olierapport. Het rapport volgt op de aankondiging van de leden van het agentschap om een record van 400 miljoen vaten vrij te geven uit de noodreserves in een poging de oliemarkt te kalmeren.

7 minuten geleden
KVNR: reders evacueren bemanning Perzische Golf voorlopig niet

ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse reders evacueren de bemanning op schepen in het Midden-Oosten voorlopig niet. Dat laat een woordvoerder van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) weten. Schepen in de Perzische Golf zijn sinds het uitbreken van de Iranoorlog doelwit van aanvallen. Donderdag kwam een opvarende om het leven bij een aanval op twee tankers voor de kust van Irak.

9 minuten geleden
India in gesprek met Iran over veilige doorgang tankers

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India is in gesprek met Iran om de veilige doorgang te verzekeren van minstens twintig tankers die in de Straat van Hormuz liggen, melden ingewijden. Donderdagochtend viel Iran twee olietankers aan in Iraakse wateren en woensdagochtend werd ook een Thais schip geraakt dat in de straat lag. Door de smalle waterweg stroomt normaal gesproken een vijfde van de wereldwijde olie, maar is sinds de Iranoorlog in principe gesloten.

30 minuten geleden
Reisorganisatie: meer vakanties in Europa door oorlog

DEN HAAG (ANP) - De oorlog in Iran en de onrust die dit wereldwijd veroorzaakt, zorgt ervoor dat meer mensen kiezen voor een vakantiebestemming in Europa. Ook worden er meer pakketreizen geboekt, zegt reisorganisatie Sunweb. Ook TUI ziet veranderingen in het zoek- en boekgedrag.

32 minuten geleden
Nederlandse fabrikant stapt met Rheinmetall in defensietrailers

WIJCHEN (ANP) - Trailerfabrikant Nooteboom gaat samen met de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall zware militaire trailers bouwen. Het familiebedrijf uit Wijchen stapt met Rheinmetall in een snelgroeiende markt.

34 minuten geleden
AEX-index licht omlaag door aanhoudende stijging olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. Beleggers bleven voorzichtig door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de verstoringen van de olietransporten uit de regio. De aangekondigde recordvrijgave van olie uit noodreserves door leden van het Internationaal Energieagentschap (IEA) is er vooralsnog niet in geslaagd de oliemarkt te kalmeren.

1 uur geleden
Vakbonden België staken, vluchten geschrapt en ov verstoord

BRUSSEL (ANP) - Een landelijke staking in België levert donderdag hinder op voor het vliegverkeer en het openbaar vervoer. De staking is georganiseerd door de vakbonden. Vanaf Brussels Airport zijn alle vertrekkende vluchten geschrapt, net als de helft van alle aankomende vluchten.

1 uur geleden