Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse import technologie energietransitie gestegen

Nederlandse import technologie energietransitie gestegen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vorig jaar voor ruim 16 miljard euro aan technologie geïmporteerd die kan worden ingezet voor de energietransitie, 13 procent meer dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een groot deel van die importwaarde schrijft het statistiekbureau toe aan de invoer van elektrische en hybride auto's. Daarvan steeg de waarde het sterkst, met 44 procent.

Elektrische en hybride auto's waren in 2023 goed voor een importwaarde van 6,9 miljard euro. Nederland importeerde ook voor 3,9 miljard euro aan installaties voor het opwekken van zonne-energie. Het ging volgens het CBS vooral om zonnepanelen. Deze invoerwaarde daalde, met 16 procent ten opzichte van 2022. De waarde van de laatste categorie, multifunctionele technologie, steeg met 13 procent tot 5 miljard euro. Hieronder vallen bijvoorbeeld warmtewisselaars en schakelborden.

Naast technologie voert Nederland ook grondstoffen in die nodig zijn voor de energietransitie. Zo worden koper en aluminium geïmporteerd voor de uitbreiding van het stroomnetwerk. De importwaarde van grondstoffen is gedaald. Dat komt volgens het CBS doordat de metaalprijzen weer zijn afgekoeld, nadat ze in 2022 een recordniveau hadden bereikt.

Nederland haalt de meeste technologie uit Duitsland en China, goed voor respectievelijk 4,8 miljard euro en 3,8 miljard euro aan importwaarde. Uit Duitsland komen voornamelijk elektrische auto's, uit China vooral zonnepanelen. De meeste grondstoffen worden geleverd door Noorwegen en IJsland. Het gaat dan vooral om aluminium en nikkel.

Meer uit Financieel

Wall Street opent met rode cijfers, Apple bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

43 minuten geleden
Bezuinigingen op sociale zekerheid voor FNV onacceptabel

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.

1 uur geleden
Schiphol tevreden dat regeerakkoord stuurt op doelen

SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol reageert positief op het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. Volgens topman Pieter van Oord is het goed dat de partijen in het akkoord sturen op doelen, zoals een halvering van de geluidshinder in de nacht.

1 uur geleden
Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.

3 uur geleden
Industrieconcern Bosch verwacht dat moeilijkheden aanhouden

STUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.

3 uur geleden
Frankrijk blokkeert verkoop onderdeel satellietbedrijf Eutelsat

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.

3 uur geleden
Economie eurozone groeit harder dan verwacht

RUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.

4 uur geleden