Nederlandse havens: minder overslag bij importheffingen VS
ROTTERDAM (ANP) - Als de Verenigde Staten besluiten importheffingen op te leggen aan de Europese Unie, dan zal dat gevolgen hebben voor de Rotterdamse en Amsterdamse haven. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam gaan vooral de verladende partijen dit merken. "Als het duurder wordt om producten te exporteren dan zullen we dat in de haven merken aan minder goederen die worden verscheept en dus minder overslag."
De Amerikaanse president Donald Trump kondigde aan op korte termijn met handelsbeperkingen voor de Europese Unie te komen. Volgens het havenbedrijf kan dit de handelsstromen tussen de VS en Europa verstoren en de kosten voor goederen verhogen. "Dat leidt naast minder investeringen van Amerikaanse bedrijven in Europa tot minder ontwikkeling van trans-Atlantische handel", zegt een woordvoerder. "De VS is de vierde grootste exportpartner van in Nederland geproduceerde goederen. De handelsrelatie met de VS is daarmee belangrijk voor Nederland, maar zeker ook voor andere Europese landen omdat een groot deel van de export via de Rotterdamse haven verloopt."
Vanuit de haven van Rotterdam is zogenoemde 'natte bulklading' de grootste stroom naar de VS. Het gaat dan om olieproducten als benzine, maar ook om andere chemische producten en hernieuwbare brandstoffen. Ruwe olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden het meest geïmporteerd.
Handelsoorlog
"Uiteindelijk is niemand gebaat bij een potentiële handelsoorlog en blijft de VS een belangrijke handelspartner", zegt het havenbedrijf. "Wij volgen deze situatie uiteraard op de voet."
Ook de haven in Amsterdam verwacht dat de importheffingen te zien zijn in de overslagcijfers. "De pijn zal vooral te voelen zijn bij onze klanten", zegt een woordvoerder van Port of Amsterdam.
Schiphol anticipeert nog niet op mogelijke importheffingen van Trump. "Dit is nog prematuur: de timing en omvang van de tariefheffingen zijn nog niet uitgesproken, de tegenreactie van de EU ook nog niet", zegt een woordvoerster. "Wij hebben in het verleden gezien dat importheffingen leidden tot een korte piek in luchtvrachttransport (voorafgaand aan de ingangsdatum van de tariefheffingen), gevolgd door een rustige periode", aldus de woordvoerster.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat zondag in New York praten met de Chinese vicepremier He Lifeng over veiligheid van AI, handel, belangrijke grondstoffen en andere economische onderwerpen. Het overleg vindt plaats op het hoofdkantoor van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase in Manhattan.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De overheidsschuld van Frankrijk stijgt naar recordhoogte. Doordat de Franse regering er dit jaar niet in slaagt het begrotingstekort in te dammen, groeit ook de schuldenberg.
18 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Media- en entertainmentconcern Paramount Skydance is dicht bij een akkoord met Californië en andere staten die de overname van concurrent Warner Bros. Discovery wilden tegenhouden. Openbaar aanklagers en het bedrijf sluiten mogelijk binnen enkele dagen een overeenkomst, melden meerdere media.
20 uur geledenVOORBURG (ANP) - De organisatie voor Nederlandse tankstationhouders Drive reageert onaangenaam verrast op de accijnsverlaging die Duitsland heeft aangekondigd. Door het prijsverschil dreigen pomphouders in de grensregio vanaf oktober weer klanten te verliezen. "We zagen klanten langzamerhand terugkomen, maar dat wordt nu tenietgedaan", zegt Drive-voorzitter Martin van Eijk.
22 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De recordprijs van diesel in Nederland komt uit op 2,824 euro per liter, meldt voordeelplatform UnitedConsumers. Brandstofprijzen stijgen al een tijdlang door de oorlog tussen de Verenigde Staten en Iran, die de export van brandstoffen door Golfstaten ernstig hindert.
1 dag geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ook de AI van Google, Gemini, heeft onbedoeld meerdere andere bedrijven gehackt door inloggegevens te raden. Dat gebeurde in mei, heeft het bedrijf bekendgemaakt.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
1 dag geleden