Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse generaal neemt bevel over van NAVO-missie in Irak

Nederlandse generaal neemt bevel over van NAVO-missie in Irak

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse luitenant-generaal Cas Schreurs neemt vrijdag het bevel over van de NAVO-missie in Irak. Die moet de veiligheidssector van het land versterken en is actief in en rond de hoofdstad Bagdad. Het is geen gevechtsmissie, maar geeft trainingen en advies.

In Irak zijn ook ongeveer driehonderd Nederlandse militairen aan de slag. Ongeveer de helft is belast met de beveiliging van de NAVO-missie. Verder zijn er op de militaire basis Al-Asad drie Nederlandse Chinook-transporthelikopters gestationeerd met 120 mannen en vrouwen aan ondersteunend personeel.

De veiligheid in Irak is sinds de oorlog in de Gazastrook tussen Israël en Hamas verslechterd. Kort na het begin van het conflict in oktober begonnen Iraakse groepen, die worden gesteund door Iran, aanvallen uit te voeren op Amerikaanse bases in Irak. Na een Amerikaanse vergeldingsactie was het de afgelopen drie maanden relatief rustig.

De NAVO-missie telt enkele honderden militairen en burgers. Alle 32 NAVO-lidstaten en Oostenrijk en Australië dragen bij aan de missie die in oktober 2018 is opgericht op verzoek van de Iraakse regering. Dat gebeurde nadat een internationale coalitie de terreurgroep Islamitische Staat (IS) had verslagen.

Schreurs volgt de Spaanse luitenant-generaal José Antonio Agüero Martínez op. Schreurs was eerder bevelhebber van de 11 Luchtmobiele Brigade Air Assault.

Meer uit Binnenland

Politie neemt servers in beslag bij internationaal onderzoek

UTRECHT (ANP) - De politie heeft tientallen servers in beslag genomen in een internationaal onderzoek naar een malafide hostingbedrijf. De onderneming wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan het mogelijk maken van cybercriminaliteit.

1 uur geleden
Zelensky bezoekt woensdag Jetten en de koning

DEN HAAG (ANP) - President Zelensky van Oekraïne brengt woensdag een bezoek aan Nederland. In de middag ontmoet hij premier Jetten op het Catshuis. In de avond volgt een bezoek aan koning Willem-Alexander op Paleis Huis ten Bosch.

1 uur geleden
Kabinet zet in op grote rol bedrijfsleven in wederopbouw Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven krijgt als het aan het kabinet ligt een grotere rol in de wederopbouw van Oekraïne na de oorlog met Rusland. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) is in Kyiv om daarover te praten, samen met voorzitter Coen van Oostrom van werkgeverskoepel VNO-NCW.

2 uur geleden
Monitor: kinderen nog steeds niet genoeg beschermd tegen geweld

LEIDEN (ANP) - Kinderen worden nog altijd niet goed genoeg gehoord en beschermd tegen onveiligheid en geweld. Ook heeft de overheid onvoldoende zicht op het aantal kinderen in Nederland dat opgroeit in een onveilige situatie. Dat stelt het Kinderrechtencollectief in de jaarlijkse monitor Kinderrechten in Beweging. De organisatie voert woensdagmiddag actie bij de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Een Ander Joods Geluid: geen fantasieën over verandering Israël

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen in Israël zullen niets veranderen voor de "mensenrechten en zelfbeschikking" van de Palestijnen, meent de anti-zionistische organisatie Een Ander Joods Geluid. Voorzitter Jaap Hamburger heeft "geen fantasieën over verandering" in Israëls beleid jegens de Palestijnen. "79 jaar gewelddadig zionisme gaat nu zijn 80e jaar in. Het oorspronkelijke oogmerk blijft onveranderd."

10 uur geleden
Standbeeld Aletta Jacobs in centrum van Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Aletta Jacobs, die als eerste vrouw officieel aan een Nederlandse universiteit mocht studeren, krijgt een standbeeld in het centrum van Den Haag. Dat moet aan de Wijnhaven worden neergezet, niet ver van de campus van de Universiteit Leiden. "Een passende locatie", aldus wethouder Lotte van Basten Batenburg.

15 uur geleden
Drukste spits van het jaar: 1100 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van dinsdag is de drukste spits tot nu toe in 2026. Volgens de verkeersinformatie van de ANWB stond er rond 17.30 uur zo'n 1100 kilometer file. Niet eerder dit jaar waren vertragingen door files zo groot.

16 uur geleden