Nederlandse film Ik ben geen robot wint Oscar beste korte film
LOS ANGELES (ANP) - De Nederlandse film Ik ben geen robot van regisseur Victoria Warmerdam heeft in de nacht van zondag op maandag de Oscar voor beste korte film gewonnen. De prijs werd uitgereikt in het Dolby Theatre in Los Angeles.
Warmerdam zat in de zaal met haar producent Trent en hoofdrolspeelster Ellen Parren. In de film komt een vrouw (Parren) erachter dat zij misschien een robot is. Warmerdam en Trent namen de prijs in ontvangst.
De maakster bedankte de Academy voor deze "grote eer" en noemde hoofdrolspeelster Ellen Parren "buitenaards". Ook roemde zij haar cast en crew: "Jullie hart en ziel zit in elk frame van deze film. Deze prijs is ook voor jullie."
Kinderwens
Warmerdam maakte daarna een grapje door tegen haar partner, producent Trent, te zeggen dat zij geen kinderen ging baren vanwege de Oscar. Eerder op de avond herinnerde acteur Kieran Culkin zijn vrouw aan de belofte dat ze wanneer hij het beeldje won, vier kinderen zouden krijgen samen.
Daarna verklaarde de regisseur haar partner op het podium wel de liefde: "Wij nuchtere Nederlanders zeggen het niet vaak, maar ik hou van je." Afgelopen jaar stond er ook een Nederlander op het podium bij de Oscaruitreiking. Cameraman Hoyte van Hoytema won toen de prijs voor beste camerawerk voor de film Oppenheimer.
Van Loon bleef thuis
Henry van Loon, die de mannelijke hoofdrol speelt in Ik ben geen robot, volgde de uitreiking in Amsterdam. De cabaretier zou in eerste instantie meegaan naar Los Angeles, maar dit ging op het laatste moment niet door. Hij noemt de onderscheiding "ongelooflijk. Dit is iets dat je nooit meemaakt, dit is echt een holy-shit-what-the-fuck-moment." Hij mikt voorlopig echter niet op een carrière in Hollywood: "Ik heb hier in Nederland drie kinderen en een uitverkochte theatertour. Zo nuchter ben ik dan ook wel weer. Maar mocht hij meelezen: ik wil best wel een keer in een film met Will Ferrell spelen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
2 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Vanaf zondagmiddag geldt stapsgewijs in het hele land code geel vanwege sneeuw en gladheid. Het KNMI verwacht dat het als eerste gaat sneeuwen in het zuidwesten, daarna volgt de rest van het land. Het weerinstituut waarschuwt voor een sneeuwdek waardoor gladheid kan ontstaan. In de loop van de avond gaat het vanaf het zuidwesten dooien, maar in het noordoosten kan het volgens het KNMI nog tot in de nacht naar maandag glad zijn.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer rond Utrecht heeft nog een groot deel van zaterdag te maken met verstoringen door de bovenleiding die vrijdag kapotging. Onder meer tussen Utrecht en Den Bosch en tussen Utrecht en Arnhem rijden veel minder treinen. Spoorbeheerder ProRail verwacht dat de hinder tot zeker 15.30 uur duurt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) zal in Nederland bijdragen aan een langdurige ontslaggolf. Daarvoor waarschuwt Ingrid Thijssen in een interview met De Telegraaf bij haar afscheid als voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Volgens haar gaat AI op grote schaal banen veranderen en doen verdwijnen, terwijl Nederland daar nog onvoldoende op is voorbereid.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is donderdag een baby van nog geen jaar oud overleden. Dat bevestigt het OM naar aanleiding van berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Volgens een woordvoerder van het OM gaat het om een "noodlottig ongeval" en vindt er geen strafrechtelijk onderzoek plaats.
14 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een eind gemaakt aan de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport. Ongeveer twintig activisten van Greenpeace begonnen de actie donderdagochtend om 7.00 uur en verbleven sindsdien in het gebouw.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
18 uur geleden