Nederlandse F-35 verdiende ereteken met neerhalen Russische drone
DEN HAAG (ANP) - Een van de Nederlandse F-35's die hebben geholpen in Polen Russische drones uit de lucht te schieten, draagt voortaan een ereteken. Op het toestel is een zogeheten 'kill mark' aangebracht, dat uitdrukt dat het een drone heeft uitgeschakeld.
Het is voor het eerst sinds 1999 dat een Nederlands gevechtsvliegtuig zo'n onderscheiding verdient. Toen haalde een F-16 een Servische MiG neer tijdens de oorlog in Kosovo.
Kill marks zijn kleine afbeeldingen van het uitgeschakelde vijandelijke doelwit. Het teken is op de romp van de F-35 geschilderd, vlak onder de cockpit. Dat gebeurde verder zonder veel ceremonieel, zegt Defensie.
Het staat voor een wapenfeit van het hele detachement dat "meerdere" Russische Shahed-drones heeft neergehaald, benadrukt Defensie. Hoeveel er precies zijn uitgeschakeld en welke toestellen daarin de hand hebben gehad, wil Defensie voorlopig in het midden laten. Dat mogen kill marks daarom ook niet verraden.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
5 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemeniƫ gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden