Nederlandse export naar Suriname stijgt sterk
DEN HAAG (ANP) - De handel tussen Suriname en Nederland is dit jaar opgeleefd. In de eerste zes maanden van het jaar exporteerde Nederland voor ruim 128 miljoen euro goederen naar het Zuid-Amerikaanse land. Dat is 20 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
Alleen in de eerste helft van 2022 was de waarde van alle naar Suriname geëxporteerde goederen hoger. De stijging van de uitvoer dit jaar kwam voor de helft voor rekening van de verkoop van machines en vervoermiddelen. Zo ging het bijvoorbeeld om tankschepen en pompen voor vloeistoffen. Van alle landen in Zuid-Amerika is Suriname nu de op vijf na belangrijkste exportmarkt voor Nederland.
Voor de Surinamers is Nederland wel een minder belangrijke exporteur geworden. Van alle Surinaamse import kwam vorig jaar bijna 12 procent uit Nederland. Daarmee verloor het de positie van op één na belangrijkste exporteur aan China, dat goed was voor net geen 14 procent. De grootste exporteur naar Suriname zijn de Verenigde Staten met een aandeel van 22,5 procent.
In Suriname, dat dit jaar vijftig jaar onafhankelijkheid van zijn vroegere kolonisator Nederland viert, zijn de afgelopen jaren olievondsten gedaan. Naar verwachting ontvangt het land miljarden dollars uit de oliesector. Dat geld zou welkom zijn na jaren van economische en financiële problemen voor het land, dat na de coronacrisis te kampen had met toenemende armoede en torenhoge inflatie.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
19 minuten geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
2 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
7 uur geleden