Nederlandse export kromp ook in mei fors
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export is door de coronacrisis in mei met bijna 12 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De krimp is kleiner dan in april, maar toch nog steeds erg fors.
Volgens het statistiekbureau zijn er vooral minder transportmiddelen en aardolieproducten uitgevoerd. De daling van echte Nederlandse makelij was daarnaast groter dan die van doorvoerproducten. In april kelderde de export nog met bijna 14 procent.
Er werd in mei ook een kleine 8 procent minder ingevoerd door Nederland. Van met name transportmiddelen, machines en kleding is de import sterk ingezakt.
Ongunstiger
Het CBS meldde verder dat de omstandigheden voor de Nederlandse export in juli ongunstiger zijn geworden, vergeleken met de maand mei. Dat komt vooral door een sterkere krimp van de Duitse industriële productie. Verder is van zowel Nederlandse als Europese industriële ondernemers het oordeel over hun buitenlandse orderpositie negatiever geworden. Het vertrouwen van Duitse en Europese ondernemers is inmiddels wel minder negatief.
Het algehele economische beeld voor Nederland ziet er in juli slechter uit. "De economie ligt diep in een fase van laagconjunctuur", stelt het statistiekbureau op basis van een reeks indicatoren. Daarbij gaat het vooral om eerder gemelde cijfers over bijvoorbeeld de productie, arbeidsmarkt en het consumentenvertrouwen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
6 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
8 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
20 uur geleden