Nederlandse en Britse marine volgen samen Russisch spionageschip
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse en Britse marine houden samen het Russische spionageschip Yantar in de gaten. Het wordt geëscorteerd door een Brits marineschip en Nederland zet een NH90-helikopter en de Kustwacht in, laat een woordvoerster van het ministerie van Defensie aan het ANP weten. Meer wil ze er niet over kwijt, omdat de operatie nog bezig is.
De Britse minister van Defensie verklaarde tegen persbureau Reuters dat de HMS Somerset de Yantar sinds maandag volgt toen het Britse wateren binnenvoer. Twee dagen later bereikte het vaartuig Nederlandse wateren. Sindsdien wordt dus samengewerkt bij het escorteren met de Nederlandse marine. De Yantar komt volgens de Britten uit de Middellandse Zee.
De Britten hadden het Russische schip in november betrapt toen het rondhing boven onderzeese infrastructuur. Een Britse onderzeeboot is toen vlak bij de Yantar aan de oppervlakte gekomen om het te waarschuwen dat het nauwgezet werd gevolgd, aldus de Britse regering. Russische schepen brengen leidingen en kabels in beeld om mogelijk sabotage te plegen, waarschuwen inlichtingendiensten al lang.
"Een militair schip in de Nederlandse wateren wordt altijd geëscorteerd", aldus de woordvoerster van Defensie. Dat gebeurt uit waakzaamheid, maar ook om af te schrikken. Bovendien wordt dan informatie verzameld over het schip. Sinds de oorlog in Oekraïne heeft de NAVO de waakzaamheid op zee opgevoerd.
Meer uit Binnenland
MUSCAT (ANP) - Het KLM-toestel KL9896 met de eerste te repatriëren Nederlanders is van het vliegveld van Muscat in Oman opgestegen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.
12 uur geleden