Nederlandse en Britse marine volgen samen Russisch spionageschip
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse en Britse marine houden samen het Russische spionageschip Yantar in de gaten. Het wordt geëscorteerd door een Brits marineschip en Nederland zet een NH90-helikopter en de Kustwacht in, laat een woordvoerster van het ministerie van Defensie aan het ANP weten. Meer wil ze er niet over kwijt, omdat de operatie nog bezig is.
De Britse minister van Defensie verklaarde tegen persbureau Reuters dat de HMS Somerset de Yantar sinds maandag volgt toen het Britse wateren binnenvoer. Twee dagen later bereikte het vaartuig Nederlandse wateren. Sindsdien wordt dus samengewerkt bij het escorteren met de Nederlandse marine. De Yantar komt volgens de Britten uit de Middellandse Zee.
De Britten hadden het Russische schip in november betrapt toen het rondhing boven onderzeese infrastructuur. Een Britse onderzeeboot is toen vlak bij de Yantar aan de oppervlakte gekomen om het te waarschuwen dat het nauwgezet werd gevolgd, aldus de Britse regering. Russische schepen brengen leidingen en kabels in beeld om mogelijk sabotage te plegen, waarschuwen inlichtingendiensten al lang.
"Een militair schip in de Nederlandse wateren wordt altijd geëscorteerd", aldus de woordvoerster van Defensie. Dat gebeurt uit waakzaamheid, maar ook om af te schrikken. Bovendien wordt dan informatie verzameld over het schip. Sinds de oorlog in Oekraïne heeft de NAVO de waakzaamheid op zee opgevoerd.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De Belgische activist, kunstenaar en schrijfster Fleur Pierets heeft zondag de Jos Brink Prijs gekregen. Met de tweejaarlijkse prijs wil het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap de lhbti-emancipatie in Nederland bevorderen. Andere genomineerden waren Pim Lammers en Splinter Chabot.
28 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Rachel Beaujean heeft zondag de Frans Banninck Cocqpenning ontvangen voor haar jarenlange inzet voor Het Nationale Ballet. De onderscheiding werd uitgereikt door locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam na afloop van de voorstelling La Bayadère in Nationale Opera & Ballet.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De commissaris van de Koning in Groningen, René Paas, doet maandag aangifte tegen actiegroep Farmers Defence Force (FDF). Die dreigt volgens hem met een "oorlog" als de provinciale fractie van de BBB niet terugkomt op haar steun voor de onteigening van een boerderij. "Dat is intimidatie. Dat gaat alle perken te buiten. En het is strafbaar", laat Paas zondag weten.
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
6 uur geledenNUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
17 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
17 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
19 uur geleden