'Nederlandse economie pas in 2022 hersteld van coronacrisis'
AMSTERDAM (ANP) - De weg naar volledig herstel van de Nederlandse economie is nog lang en de economie keert pas in 2022 terug naar het niveau van voor de coronacrisis. Dat meldt ABN AMRO, dat voor dit jaar een krimp van 5,7 procent inschat. Volgend jaar verwacht de bank dat de economie 2,7 procent groeit.
ABN AMRO meldt dat de economie in juni is teruggeveerd, maar nog niet naar het niveau van voor de coronacrisis. De consumentenuitgaven lagen in juni 10 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. Vooral in de cultuursector en reisbranche was sprake van een forse krimp, doordat deze sectoren deels nog op slot zaten. Ook de uitgaven in de sectoren die begin juni weer mochten worden geopend, zoals de horeca, bleven achter. Volgens ABN AMRO draaiden supermarkten en speciaalzaken meer omzet dan vorig jaar.
De bank meldt op basis van mobiliteitsdata dat mensen zo’n 20 procent minder dan gebruikelijk naar hun werk gingen. Het gebruik van het ov was mede door de beperkte capaciteit zo’n 40 procent lager dan normaal. Op Schiphol was sprake van zo’n 15 procent van het gangbare vliegverkeer. De transportbewegingen per vrachtwagen lagen sinds begin juni 1,4 procent lager dan in dezelfde periode vorig jaar. Al deze cijfers wijzen er volgens ABN AMRO op dat de economische activiteit nog niet terug is op het oude niveau.
Meer uit Financieel
ANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Turkse centrale bank heeft het rentetarief voor de vijfde maand op rij verlaagd. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank de Turkse economie stimuleren. De rente werd verlaagd met 1 procentpunt en bedraagt nu 37 procent. Economen hadden gerekend op een grotere renteverlaging van 1,5 procentpunt.
38 minuten geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Groenlandse pensioenfonds overweegt zijn beleggingen in Amerikaanse aandelen te verkopen. Topman Søren Schock Petersen van SISA pension denkt dat het stoppen met de investeringen een symbolisch standpunt zou zijn tegen het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om het Arctische eiland in te lijven.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV maakt zich zorgen over de gevolgen voor spoorpersoneel als militair vervoer over het spoor voorrang krijgt. De vakbond zegt dat machinisten, conducteurs, verkeersleiders en planners het risico lopen mee te moeten werken aan militaire transporten. "Deze mensen tekenen niet automatisch voor reservist", aldus vakbondsbestuurder Henri Janssen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz spreekt van "stappen in de juiste richting" nu de Amerikaanse president Donald Trump de voorgenomen importheffingen om Groenland heeft geschrapt. Merz verwelkomt de stap van Trump, zei hij op het World Economic Forum in Davos.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De handel in de aandelen van de Franse gameontwikkelaar Ubisoft is donderdag opgeschort op de beurs in Parijs, na een forse daling van de aandelenprijs. Het bedrijf is maker van gameseries als Assassin's Creed en Far Cry. De koersval volgde op de waarschuwing voor een fors verlies dit jaar.
2 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Bij een grote stroomuitval moet een gasgestookte energiecentrale in Lelystad vanaf 2028 het elektriciteitsnet opnieuw opstarten in het midden van Nederland. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT meldt dat energiebedrijf Engie een aanbesteding heeft gewonnen om de Maxima-centrale tot zeker 2036 hiervoor in te zetten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is donderdag hoger geopend en noteerde weer boven de 1000 punten. Beleggers reageerden opgelucht dat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement voor een extra importheffing voor een aantal Europese landen, waaronder Nederland, weer heeft ingetrokken. Trump wilde die landen straffen voor hun steun aan Groenland. Trump zei na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte dat er een raamwerk is gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" en dat de extra straftarieven niet meer nodig zijn.
4 uur geleden