Nederlandse economie met 0,8 procent gegroeid in derde kwartaal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,8 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening over de maanden juli tot en met september. De groei in het tweede kwartaal viel bovendien hoger uit: in plaats van 1 procent, steeg het bruto binnenlands product in die periode met 1,1 procent, aldus het CBS.
Het CBS schrijft de groei in het derde kwartaal vooral toe aan de toegenomen consumptie door huishoudens en de overheid. Zo besteedden Nederlanders meer geld aan kleding, energie en spullen voor in de woning. De overheid gaf meer uit aan zorg en openbaar bestuur. Verder stegen ook de investeringen, vooral in woningen en machines. Ook de export groeide.
De economische groei in Nederland was daarmee groter dan die van de gehele Europese Unie, waarvan de economie in dezelfde periode met 0,3 procent steeg ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Ook in vergelijking met directe buurlanden deed de Nederlandse economie het beter. Zo groeiden de economieën van Duitsland en België met 0,2 procent. Ten opzichte van de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld die met 0,7 procent groeide, presteerde de Nederlandse economie eveneens sterker.
Toegevoegde waarde
De branches handel, horeca, vervoer en opslag droegen het sterkst bij aan de groei. Daarbij heeft het CBS gekeken naar de toegevoegde waarde, het verschil tussen de productie en het verbruik van energie, materialen en diensten. Deze waarde steeg voor de genoemde bedrijfstakken met 1,1 procent. De sterkste groei, van 3,8 procent, constateerde het statistiekbureau bij de energiebedrijven.
Het CBS maakte de eerste berekening dertig dagen na afloop van het derde kwartaal op basis van de toen beschikbare informatie. In de periode daarna komt meer informatie binnen over deze periode, die wordt meegenomen in het maken van een nieuwe berekening. Op basis daarvan is bijvoorbeeld ook de groei in het tweede kwartaal naar boven bijgesteld. De tweede berekening over het derde kwartaal wordt op 24 december gepubliceerd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
1 uur geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
3 uur geleden