Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse economie met 0,8 procent gegroeid in derde kwartaal

Nederlandse economie met 0,8 procent gegroeid in derde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,8 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening over de maanden juli tot en met september. De groei in het tweede kwartaal viel bovendien hoger uit: in plaats van 1 procent, steeg het bruto binnenlands product in die periode met 1,1 procent, aldus het CBS.

Het CBS schrijft de groei in het derde kwartaal vooral toe aan de toegenomen consumptie door huishoudens en de overheid. Zo besteedden Nederlanders meer geld aan kleding, energie en spullen voor in de woning. De overheid gaf meer uit aan zorg en openbaar bestuur. Verder stegen ook de investeringen, vooral in woningen en machines. Ook de export groeide.

De economische groei in Nederland was daarmee groter dan die van de gehele Europese Unie, waarvan de economie in dezelfde periode met 0,3 procent steeg ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Ook in vergelijking met directe buurlanden deed de Nederlandse economie het beter. Zo groeiden de economieën van Duitsland en België met 0,2 procent. Ten opzichte van de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld die met 0,7 procent groeide, presteerde de Nederlandse economie eveneens sterker.

Toegevoegde waarde

De branches handel, horeca, vervoer en opslag droegen het sterkst bij aan de groei. Daarbij heeft het CBS gekeken naar de toegevoegde waarde, het verschil tussen de productie en het verbruik van energie, materialen en diensten. Deze waarde steeg voor de genoemde bedrijfstakken met 1,1 procent. De sterkste groei, van 3,8 procent, constateerde het statistiekbureau bij de energiebedrijven.

Het CBS maakte de eerste berekening dertig dagen na afloop van het derde kwartaal op basis van de toen beschikbare informatie. In de periode daarna komt meer informatie binnen over deze periode, die wordt meegenomen in het maken van een nieuwe berekening. Op basis daarvan is bijvoorbeeld ook de groei in het tweede kwartaal naar boven bijgesteld. De tweede berekening over het derde kwartaal wordt op 24 december gepubliceerd.

Meer uit Financieel

Mediabedrijf BuzzFeed in financiële problemen

NEW YORK (ANP) - Mediabedrijf BuzzFeed, bekend van de gelijknamige site, zit in financiële problemen. Het bedrijf heeft moeite om zijn betalingsverplichtingen na te komen en kreeg onlangs uitstel van schuldeisers bij het aflossen van een lening.

23 minuten geleden
Rabobank: Iranoorlog remt groei in alle Nederlandse sectoren

UTRECHT (ANP) - De Iranoorlog raakt de economische groei van alle sectoren in Nederland. Rabobank rekende drie scenario's door en concludeert dat onder meer de industrie, bouw en de vervoerssector hard kunnen worden getroffen. Veel is daarbij nog afhankelijk van hoe lang de oorlog duurt.

42 minuten geleden
Chinese vicepremier zaterdag naar Parijs voor handelsoverleg VS

PARIJS (ANP/AFP) - De Chinese vicepremier He Lifeng vertrekt zaterdag naar Parijs voor economische besprekingen met de Verenigde Staten. Dat heeft China vrijdag bevestigd. De besprekingen in de Franse hoofdstad worden gezien als een opmaat voor de geplande topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping, die later deze maand in China moet plaatsvinden.

46 minuten geleden
Topman Adobe stapt na 18 jaar op als bestuursvoorzitter

SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.

9 uur geleden
Forse verliezen op Wall Street na verklaring nieuwe leider Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.

11 uur geleden
Marine VS begeleidt tankers door Straat van Hormuz, zegt minister

LONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."

11 uur geleden
Bloomberg: VS willen scheepvaartwet opschorten om prijsstijgingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.

12 uur geleden