Nederlandse economie met 0,8 procent gegroeid in derde kwartaal
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het derde kwartaal van dit jaar met 0,8 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) donderdag op basis van een eerste berekening over de maanden juli tot en met september. De groei in het tweede kwartaal viel bovendien hoger uit: in plaats van 1 procent, steeg het bruto binnenlands product in die periode met 1,1 procent, aldus het CBS.
Het CBS schrijft de groei in het derde kwartaal vooral toe aan de toegenomen consumptie door huishoudens en de overheid. Zo besteedden Nederlanders meer geld aan kleding, energie en spullen voor in de woning. De overheid gaf meer uit aan zorg en openbaar bestuur. Verder stegen ook de investeringen, vooral in woningen en machines. Ook de export groeide.
De economische groei in Nederland was daarmee groter dan die van de gehele Europese Unie, waarvan de economie in dezelfde periode met 0,3 procent steeg ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Ook in vergelijking met directe buurlanden deed de Nederlandse economie het beter. Zo groeiden de economieën van Duitsland en België met 0,2 procent. Ten opzichte van de Verenigde Staten, de grootste economie ter wereld die met 0,7 procent groeide, presteerde de Nederlandse economie eveneens sterker.
Toegevoegde waarde
De branches handel, horeca, vervoer en opslag droegen het sterkst bij aan de groei. Daarbij heeft het CBS gekeken naar de toegevoegde waarde, het verschil tussen de productie en het verbruik van energie, materialen en diensten. Deze waarde steeg voor de genoemde bedrijfstakken met 1,1 procent. De sterkste groei, van 3,8 procent, constateerde het statistiekbureau bij de energiebedrijven.
Het CBS maakte de eerste berekening dertig dagen na afloop van het derde kwartaal op basis van de toen beschikbare informatie. In de periode daarna komt meer informatie binnen over deze periode, die wordt meegenomen in het maken van een nieuwe berekening. Op basis daarvan is bijvoorbeeld ook de groei in het tweede kwartaal naar boven bijgesteld. De tweede berekening over het derde kwartaal wordt op 24 december gepubliceerd.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - TNO heeft een lasertechnologie ontwikkeld voor de recycling van zonnepanelen. Volgens het onderzoeksbureau kunnen zonnepanelen met de technologie efficiënt en energiezuinig worden ontmanteld en kan meer dan 99 procent van het gebruikte zilver en hoogzuiver silicium worden teruggewonnen.
29 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers van drankenwinkel Gall & Gall staken vrijdag voor een betere cao en daardoor zijn tientallen filialen gesloten. Dat meldt vakbond FNV. Onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Delft zijn winkels dicht. De vakbond dreigt de komende weken met meer stakingen.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Bij de bedrijven was Cisco Systems een uitblinker dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de producent van netwerkapparatuur. Daarnaast maakte AI-chipbedrijf Cerebras Systems een zeer succesvol beursdebuut op Wall Street.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De beursgang van AI-chipbedrijf Cerebras Systems in New York op donderdag is goed verlopen. Bij opening schoot het aandeel bijna 100 procent omhoog tot meer dan 360 dollar, terwijl de uitgifteprijs op 185 dollar per aandeel lag. Daarmee was dus sprake van bijna een verdubbeling van de koers op de eerste handelsdag van Cerebras.
10 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China gaat tweehonderd vliegtuigen kopen van het Amerikaanse Boeing. Dat heeft president Donald Trump gezegd in een interview met tv-zender Fox News. Trump is momenteel op staatsbezoek in China waar hij heeft gepraat met de Chinese president Xi Jinping.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met flinke winst gesloten. ABN AMRO ging verder omhoog na de stevige plus een dag eerder dankzij goed ontvangen kwartaalcijfers van de bank. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML waren in de voorhoede van de AEX te vinden.
13 uur geledenAKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, heeft donderdag in het Duitse Aken de prestigieuze Karelsprijs ontvangen. Bij de uitreiking sprak de Duitse bondskanselier Friedrich Merz zijn lof uit voor Draghi en zijn bijdrage aan de Europese eenheid en het redden van de euro tijdens de Europese schuldencrisis.
15 uur geleden