Nederlandse economie groeit harder dan gemiddeld in eurozone
LUXEMBURG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal van 2023 harder gegroeid dan gemiddeld in de eurozone. De economie van het eurogebied liet in de laatste drie maanden van vorig jaar een nulgroei zien vergeleken met het voorgaande kwartaal, meldde het Europese statistiekbureau Eurostat in een nieuwe schatting. Eerder op de dag liet het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) weten dat de Nederlandse economie in het vierde kwartaal met 0,3 procent is gegroeid.
Na drie kwartalen met economische krimp op rij, wist Nederland daarmee uit een recessie te komen. De gehele eurozone wist dankzij de nulgroei in het vierde kwartaal een technische recessie te ontlopen. Daarvan is sprake is bij twee kwartalen van economische krimp op rij. In het derde kwartaal kromp de economie van het eurogebied namelijk met 0,1 procent. De Europese Unie kende in het vierde kwartaal een economische groei van 0,1 procent, na een krimp van 0,1 procent in het derde kwartaal.
Over heel 2023 groeide de Nederlandse economie wel minder hard dan het gemiddelde in de eurozone. Nederland groeide met 0,1 procent, terwijl de groei van de eurozone vorig jaar 0,5 procent bedroeg. Daarmee zwakte de jaargroei van zowel Nederland als de hele eurozone duidelijk af vergeleken met 2022, toen de economie nog flink herstelde van de coronacrisis.
Slovenië liet met een plus van 1,1 procent in het laatste kwartaal van 2023 de sterkste groei zien van de eurolanden, gevolgd door Cyprus en Portugal die beiden met 0,8 procent groeiden. Duitsland, de grootste economie van de eurozone en de belangrijkste handelspartner van Nederland, kampte met een krimp van 0,3 procent. Frankrijk, de tweede economie van de eurozone, kende opnieuw een nulgroei. De economie van Ierland kromp met 0,7 procent het sterkst.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Donald Trump heeft gedreigd om Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell te ontslaan uit het bestuur van de Amerikaanse centrale bank als Powell na het einde van zijn termijn als voorzitter niet onmiddellijk helemaal vertrekt bij de Fed. "Ik zal hem moeten ontslaan, oké, als hij niet op tijd vertrekt", zei de Amerikaanse president in een woensdag uitgezonden interview met Fox Business.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland trekken de laatste tijd weer iets aan. Dat constateert werkgeversvereniging AWVN in nieuwe cijfers over de vorige maand afgesloten cao's. Daarin werd de dalende trend van de voorgaande maanden doorbroken en kwam de gemiddelde loonstijging weer tot boven de 3 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rechters die betrokken zijn bij het bancaire tuchtrecht hebben het werk deels neergelegd. Dat bevestigt een woordvoerder van de Stichting Tuchtrecht Banken (STB) naar aanleiding van berichtgeving in NRC.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York deden het woensdag bij de opening rustig aan, na de winsten van de afgelopen handelsdagen. De beurs kreeg de voorbije dagen steun van optimisme dat de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk worden hervat.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement is het eens over zijn inzet voor de EU-meerjarenbegroting 2028-2034. Die moet een omvang hebben van 2200 miljard euro; 10 procent hoger dan wat de Europese Commissie voorstelt. Het begrotingsvoorstel van de twee onderhandelaars van het Europees Parlement is woensdag in de commissie Financiën met ruime meerderheid aangenomen.
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Het iconische luxehotel Burj Al Arab in Dubai gaat dicht tijdens een grote renovatie van achttien maanden, bevestigt een medewerker aan persbureau Reuters. Het is de eerste keer sinds de opening in 1999 dat het grote zeilvormige gebouw wordt gerenoveerd. De timing is opvallend, omdat het toerisme in de regio flink is afgenomen door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geleden