Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nederlandse economie groeit harder dan gemiddeld in eurozone

Nederlandse economie groeit harder dan gemiddeld in eurozone

LUXEMBURG (ANP) - De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal van 2023 harder gegroeid dan gemiddeld in de eurozone. De economie van het eurogebied liet in de laatste drie maanden van vorig jaar een nulgroei zien vergeleken met het voorgaande kwartaal, meldde het Europese statistiekbureau Eurostat in een nieuwe schatting. Eerder op de dag liet het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) weten dat de Nederlandse economie in het vierde kwartaal met 0,3 procent is gegroeid.

Na drie kwartalen met economische krimp op rij, wist Nederland daarmee uit een recessie te komen. De gehele eurozone wist dankzij de nulgroei in het vierde kwartaal een technische recessie te ontlopen. Daarvan is sprake is bij twee kwartalen van economische krimp op rij. In het derde kwartaal kromp de economie van het eurogebied namelijk met 0,1 procent. De Europese Unie kende in het vierde kwartaal een economische groei van 0,1 procent, na een krimp van 0,1 procent in het derde kwartaal.

Over heel 2023 groeide de Nederlandse economie wel minder hard dan het gemiddelde in de eurozone. Nederland groeide met 0,1 procent, terwijl de groei van de eurozone vorig jaar 0,5 procent bedroeg. Daarmee zwakte de jaargroei van zowel Nederland als de hele eurozone duidelijk af vergeleken met 2022, toen de economie nog flink herstelde van de coronacrisis.

Sloveniƫ liet met een plus van 1,1 procent in het laatste kwartaal van 2023 de sterkste groei zien van de eurolanden, gevolgd door Cyprus en Portugal die beiden met 0,8 procent groeiden. Duitsland, de grootste economie van de eurozone en de belangrijkste handelspartner van Nederland, kampte met een krimp van 0,3 procent. Frankrijk, de tweede economie van de eurozone, kende opnieuw een nulgroei. De economie van Ierland kromp met 0,7 procent het sterkst.

Meer uit Financieel

Aannemers: fiscus legt bouwers naheffingen op voor zzp'ers

VEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.

18 minuten geleden
Ook ov- en telecombedrijven krijgen voorrang op overvol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.

21 minuten geleden
Industrie blij met 'gedegen en alomvattend' rapport Wennink

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.

2 uur geleden
Vakbond: in rapport Wennink is mens productiemiddel en kostenpost

DEN HAAG (ANP) - In het rapport van voormalig ASML-topman Peter Wennink over hoe de toekomstige welvaart veilig te stellen, is volgens vakbond de Unie te weinig oog voor "de mens die het verdienvermogen van Nederland mede mogelijk moet maken". "De mens wordt gezien als productiemiddel en als kostenpost", stelt vakbondsvoorzitter Reinier Castelein.

2 uur geleden
AEX-index stijgt na nieuwe records op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Beleggers trokken zich op aan een positieve draai op Wall Street. Daar werden aandelen van AI-bedrijven ingeruild voor aandelen in andere sectoren, waardoor de Dow-Jonesindex en de S&P 500-index op nieuwe recordstanden sloten.

2 uur geleden
Voorstel Wennink: stel regeringscommissaris voor welvaart aan

DEN HAAG (ANP) - Een onafhankelijke commissaris moet de regering bijstaan om strategische projecten sneller te kunnen uitvoeren. Dat is een van de voorstellen die oud-ASML-topman Peter Wennink doet in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen. Nu dreigt Nederland als land onaantrekkelijk te worden voor bedrijven om in te investeren door vastlopend beleid, waarschuwt Wennink in zijn rapport.

3 uur geleden
Rapport Wennink: moeilijke keuzes nodig om welvaart te behouden

DEN HAAG (ANP) - Nederland moet een aantal moeilijke keuzes maken om investeringen te stimuleren en zijn welvaart te behouden. Dat schrijft oud-ASML-topman Peter Wennink in zijn rapport dat hij op verzoek van het kabinet schreef. Om Nederland van het stikstofslot te halen moet ingegrepen worden in de melkveehouderij, staat in het rapport. Ook moet het stelsel voor sociale zekerheid op de schop en sommige energieslurpende industrieƫn kunnen best uit Nederland verdwijnen, schrijven Wennink en medeopstellers van het rapport.

3 uur geleden