'Nederlandse economie gaat voelen dat de import uit China daalt’
DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland gaat merken dat het nieuwe coronavirus de Chinese economie schade toebrengt. Dat verwacht econoom Marjolijn Jaarsma van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederland verdient naar schatting 8 miljard euro per jaar aan goederen die uit China komen.
Nederland importeert steeds meer producten uit China. In 2018 kwam ruim 39 miljard euro goederen daarvandaan, blijkt uit CBS-cijfers. Dat is ruim de helft meer dan tien jaar geleden. In de eerste negen maanden van 2019 groeide de import verder door. De cijfers over het hele jaar zijn nog niet bekend.
Twee derde van de goederen uit China wordt doorverhandeld naar andere landen. Dat gaat bijvoorbeeld om smartphones die de Rotterdamse haven binnenkomen, daar worden verpakt en vervolgens naar Frankrijk worden verscheept. De Nederlandse economie hield in 2018 naar schatting 3,6 miljard euro over aan dit type handel.
Chinese onderdelen
Hoewel een kleiner deel van Chinese import wordt gebruikt in producten die in Nederland in elkaar worden gezet, levert dit meer op. Denk bijvoorbeeld aan schroefjes of ledlampjes uit China die worden gebruikt om hier een landbouwmachine in elkaar te zetten, die vervolgens wordt verkocht in Duitsland. In 2018 leverde de export waarin Chinese materialen waren verwerkt de economie ongeveer 4,9 miljard euro op. "Vooral bedrijven in de verwerkende industrie en high-tech verdienen op deze manier aan producten waar Chinese onderdelen in zitten", aldus Jaarsma.
Het valt op dit moment volgens Jaarsma moeilijk te zeggen hoe groot de economische gevolgen van het nieuwe coronavirus voor Nederland zullen zijn. "Maar we gaan het merken als de export deels stil komt te liggen." Wuhan, de stad waar het nieuwe coronavirus uitbrak, is grotendeels afgesloten van de buitenwereld. De provincie waar de stad in ligt, heeft de vakantie rond het Chinees Nieuwjaar verlengd tot 13 februari. Ook in andere delen van China heeft de overheid reizigers en bedrijven beperkingen opgelegd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/RTR) - Wall Street is donderdag met verliezen gesloten. Amerikaanse beleggers maakten zich vooral zorgen over een fikse toename van de olieprijzen. Die stijging werd aangewakkerd door onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze kende zijn zesde dag en er is geen uitzicht op een einde van het conflict. De vrees is juist dat de strijd zich ook nog naar andere landen kan uitbreiden.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Shell heeft zijn intentie om nieuwe kansen in Venezuela te benutten formeel laten vastleggen. Donderdag sloot het olie- en gasconcern daarvoor verschillende deals met de regering van interim-president Delcy Rodríguez.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van 24 Amerikaanse staten spant een rechtszaak aan tegen de recent door president Donald Trump opgelegde importheffingen van 10 procent. Volgens de staten mag Trump de streep die het Amerikaanse hooggerechtshof onlangs zette door veel van zijn eerdere heffingen, niet omzeilen door zich op een andere wet te beroepen.
6 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Bouwconcern VolkerWessels verzet zich tegen twee boetes van samen 480.000 euro die twee dochterbedrijven onlangs kregen voor de omkoping van een politicus in Sint Maarten. Ook een voormalige directeur, die een geldstraf kreeg van 30.000 euro voor zijn rol bij de corruptie, heeft hoger beroep aangetekend.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europees Parlement en de lidstaten hebben donderdag overeenstemming bereikt over een verbod op bepaalde vleestermen voor plantaardige producten. Een omschrijving als vegetarische kip mag straks niet meer worden gebruikt. Dat geldt ook voor combinaties met bijvoorbeeld steak of bacon. Aanduidingen als veggieburger of vegaworst blijven wel toegestaan.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) schort zijn plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op. Volgens het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles is er momenteel te veel onzekerheid op de markt. Dat zorgt volgens de onderneming, met hoofdkantoor in Hilversum, voor een aanzienlijke verstoring in de eigen waardering.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuwe flinke toename van de olieprijzen door de oorlog in Iran drukte donderdag het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. De belangrijkste beursgraadmeters in Europa gingen eveneens met verliezen de handel uit. Olie- en gasconcern Shell zag zijn beurswaarde wel toenemen.
10 uur geleden