Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Nederlandse economie gaat voelen dat de import uit China daalt’

'Nederlandse economie gaat voelen dat de import uit China daalt’

DEN HAAG (ANP) - Ook Nederland gaat merken dat het nieuwe coronavirus de Chinese economie schade toebrengt. Dat verwacht econoom Marjolijn Jaarsma van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederland verdient naar schatting 8 miljard euro per jaar aan goederen die uit China komen.

Nederland importeert steeds meer producten uit China. In 2018 kwam ruim 39 miljard euro goederen daarvandaan, blijkt uit CBS-cijfers. Dat is ruim de helft meer dan tien jaar geleden. In de eerste negen maanden van 2019 groeide de import verder door. De cijfers over het hele jaar zijn nog niet bekend.

Twee derde van de goederen uit China wordt doorverhandeld naar andere landen. Dat gaat bijvoorbeeld om smartphones die de Rotterdamse haven binnenkomen, daar worden verpakt en vervolgens naar Frankrijk worden verscheept. De Nederlandse economie hield in 2018 naar schatting 3,6 miljard euro over aan dit type handel.

Chinese onderdelen

Hoewel een kleiner deel van Chinese import wordt gebruikt in producten die in Nederland in elkaar worden gezet, levert dit meer op. Denk bijvoorbeeld aan schroefjes of ledlampjes uit China die worden gebruikt om hier een landbouwmachine in elkaar te zetten, die vervolgens wordt verkocht in Duitsland. In 2018 leverde de export waarin Chinese materialen waren verwerkt de economie ongeveer 4,9 miljard euro op. "Vooral bedrijven in de verwerkende industrie en high-tech verdienen op deze manier aan producten waar Chinese onderdelen in zitten", aldus Jaarsma.

Het valt op dit moment volgens Jaarsma moeilijk te zeggen hoe groot de economische gevolgen van het nieuwe coronavirus voor Nederland zullen zijn. "Maar we gaan het merken als de export deels stil komt te liggen." Wuhan, de stad waar het nieuwe coronavirus uitbrak, is grotendeels afgesloten van de buitenwereld. De provincie waar de stad in ligt, heeft de vakantie rond het Chinees Nieuwjaar verlengd tot 13 februari. Ook in andere delen van China heeft de overheid reizigers en bedrijven beperkingen opgelegd.

Meer uit Financieel

Stroomstoring op Schiphol is verholpen

AMSTERDAM (ANP) - De stroomstoring op Schiphol is verholpen, melden Schiphol en KLM. Sinds donderdag 08.00 uur kampte de luchthaven met een elektriciteitsstoring.

15 minuten geleden
Uitzender Randstad zakt in lagere AEX na verkoopadvies

AMSTERDAM (ANP) - Randstad behoorde donderdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs. Zakenbank Jefferies kwam met een negatief rapport over de uitzendsector, waarin Randstad van de kooplijst naar de verkooplijst werd verplaatst. Ook het koersdoel voor het aandeel ging flink omlaag. De beleggingsadviezen voor branchegenoten Adecco en Hays werden ook verlaagd naar verkopen. Randstad zakte 4 procent. Adecco en Hays verloren 6 en 5 procent.

40 minuten geleden
Triodos Bank schrapt honderden banen

DRIEBERGEN (ANP) - Triodos Bank gaat de komende drie jaar 250 tot 270 banen schrappen om de kosten te drukken. Hiermee wil de bank de jaarlijkse kosten met 25 tot 30 miljoen euro verlagen tegen eind 2028.

1 uur geleden
Schiphol kampt met stroomstoring, onderzoekt impact op vluchten

SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft te maken met een stroomstoring. Volgens een woordvoerster wordt momenteel onderzocht wat de impact van de storing op het vliegverkeer is. Ze kon niet meer informatie geven.

1 uur geleden
Consumentenbond: energievoorwaarden nog altijd onvoldoende helder

DEN HAAG (ANP) - De aangepaste algemene voorwaarden voor variabele energiecontracten, die energieleveranciers sinds 1 januari kunnen gebruiken, zijn nog steeds onvoldoende duidelijk. Consumenten tasten hiermee nog steeds "volledig in het duister", vinden de Consumentenbond en Vereniging Eigen Huis.

1 uur geleden
Vrachttreinen DB Cargo gaan weer rijden

UTRECHT (ANP) - De vrachttreinen van DB Cargo gaan weer rijden dankzij de lichte verbetering van de weersomstandigheden. Dat meldt een woordvoerder in een verklaring. Op woensdag kwam het goederentreinverkeer van DB Cargo van, naar en in Nederland nog vrijwel geheel tot stilstand door de zware sneeuwval en winterse omstandigheden.

2 uur geleden
Consumenten geven meer uit aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in november meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,5 procent hoger dan in november 2024. In oktober gaven consumenten 0,9 procent meer uit.

2 uur geleden