Nederlandse economie doorbreekt grens van 1 biljoen euro
DEN HAAG (ANP) - In de Nederlandse economie ging afgelopen jaar voor het eerst meer dan 1 biljoen euro om. In 2002 bedroeg het bruto binnenlands product (bbp) nog zo'n 500 miljard euro, de helft van dit bedrag, maar door flinke groeicijfers de afgelopen jaren is dit in 2023 gestegen naar 1,03 biljoen euro. Nederland doet het vooral steeds beter in de internationale handel, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De Nederlandse economie is de afgelopen jaren door het goede herstel van de coronapandemie en de fors gestegen prijzen snel meer waard geworden. Het bbp kromp sinds 1995 alleen in 2009 en 2020, door eerst de kredietcrisis en later de coronacrisis.
De hersteljaren 2021 en 2022 maakten met groeicijfers van 6,2 en 4,3 procent de krimp van 2020 (min 3,7 procent) meer dan goed, maar afgelopen jaar kreeg de economie het duidelijk zwaarder. Na drie kwartalen van krimp op rij, onder meer door minder investeringen vanuit het bedrijfsleven en de hoge inflatie, bleef er een minimale groei van 0,1 procent over. De verwachting is dat de Nederlandse economie dit kalenderjaar weer langzaamaan opkrabbelt.
In 1995 waren de opbrengsten uit internationale handel nog goed voor een kleine 7 procent van het bbp, vorig jaar was dat meer dan 11 procent. Uitgaven door consumenten zijn juist minder belangrijk geworden, met een daling van net geen 72 procent in 1995 tot een kleine 69 procent in 2023.
De Nederlandse economie is nu de achttiende ter wereld. De Verenigde Staten voeren de lijst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) aan, op ruime afstand gevolgd door China. Mondiale nummer drie Duitsland is met een bbp van ruim 4 biljoen euro verreweg de grootste van de Europese Unie. Ook Frankrijk, Italië en Spanje zetten jaarlijks meer om dan Nederland.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
14 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
17 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
17 uur geleden